امروز : جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۵

چالش‌های پیش‌رو افغانستان در انتخابات پارلمانی

درحالی افغانستان تا 13 روز دیگر یعنی 20 اکتبر شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی است که نگرانی های گسترده‌ای درباره اتهامات مربوط به تقلب در انتخابات و بدبینی‌هایی در ارتباط با آن به وجود آمده است.
چالش‌های پیش‌رو افغانستان در انتخابات پارلمانی
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۱۳:۳۹ |
کد خبر : ۶۲۰۹ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، خبرگزاری رویترز در گزارشی به این نگرانی ها اشاره کرده است و می‌نویسد: «انتخابات پارلمانی 20 اکتبر که از جانب شرکای بین المللی به عنوان یک آزمون برای انتخابات راست جمهوری سال آتی میلادی دیده می شود، با چالش های زیادی از جمله اتهامات مربوط به تقلب و نگرانی از بروز خشونت‌های شبه نظامی روبروست.

با این حال به عقیده بسیاری از افغان ها، این انتخابات می تواند فرصتی برای پاکسازی پارلمان باشد و امیدی برای حضور بیشتر حامیان مالی بین المللی در افغانستان که از زمان شکست طالبان، در ناآرامی و جنگ به سر می برد.

شرکای بین المللی افغانستان و دولت کابل همچنان نسبت به این انتخابات خوشبین هستند.

حدود 9 میلیون رای دهنده و 2500 کاندیدا در این انتخابات برای تعیین 249 عضو پارلمان افغانستان رقابت می‌کنند.

روند کمپین های انتخاباتی ماه گذشته میلادی آغاز شده است.

پیر مایودون،‌ نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید: ما خواستار یک انتخابات زمان بندی شده و شفاف هستیم. نباید هیچ مخفی کاری در این باره وجود داشته باشد. ما به دنبال تقویت نهادها هستیم و این انتخابات، راهی به سوی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آتی میلادی است.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخاباتی افغانستان در این باره می گوید: به طور حتم، این انتخابات 20 اکتبر برگزار می شود.

این کمیسیون همچنین 35 کاندید از 2500 تن را به خاطر ارتباط احتمالی با گروه های مسلح رد صلاحیت کرده است.

مقام های انتخاباتی افغانستان به دنبال ایجاد 7355 مرکز رای گیری در سراسر کشور بودند اما تنها 5100 مرکز رای گیری به دلایل امنیتی باز می شوند.

این انتخابات در حالی برگزار می شود که سازمان ملل در گزارش ماه مه سال جاری میلادی اعلام کرده بود پارلمان افغانستان بخشی از مشکل فساد است و خود در مسیر حل این مشکل سنگ اندازی می‌کند.»

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید