امروز : جمعه ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹

رئیس‌جمهوری و نامزد اپوزیسیون زیمبابوه هر دو مدعی پیروزی در انتخابات شدند

رئیس‌جمهوری کنونی زیمبابوه و رهبر اصلی اپوزیسیون این کشور، هر دو مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان شدند. کمیسیون انتخابات زیمبابوه هم قرار است تا ساعاتی دیگر نتایج اولیه را اعلام کند.
رئیس‌جمهوری و نامزد اپوزیسیون زیمبابوه هر دو مدعی پیروزی در انتخابات شدند
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۰۹ - ۱۹:۱۲ |
کد خبر : ۵۹۱۱ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نلسون چامیسا، رهبر اپوزیسیون زیمبابوه در پیامی توئیتری نوشت: پیروزی قاطع... ما اکنون نتایچ اکثریت ۱۰ هزار شعبه اخذ رای را در اختیار داریم. عملکرد ما بسیار عالی بود. منتظریم تا کمیسیون انتخابات زیمبابوه طبق قانون اساسی به وظیفه‌ خود عمل کند و رسما نتایج انتخابات را اعلام کند. ما آماده تشکیل دولت هستیم.

این رهبر اپوزیسیون زیمبابوه در حالی خود را پیروز انتخابات می‌داند که امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهوری کنونی زیمبابوه تاکید دارد اطلاعات "کاملا مثبتی" از شعب اخذ رای دریافت کرده است. او در پیامی توئیتری نوشت: اطلاعاتی از نمایندگان ما از اخبار کاملا مثبتی حکایت دارد.

کمیسیون انتخاباتی زیمبابوه امروز سه‌شنبه اعلام کرد هیچگونه تقلب یا تخلفی در روند انتخابات ریاست جمهوری اخیر رخ نداد. پریسیلا چیگومبا، رئیس کمیسیون انتخاباتی زیمبابوه در هراره به خبرنگاران گفت، شمارش آراء در اکثر شهرها به پایان رسیده است و اولین نتایج رسمی ساعت 13 به وقت گرینویچ اعلام می‌شود.

دوشنبه اولین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زیمبابوه از زمان عزل رابرت موگابه از قدرت برگزار شد. ۲۳ تن نامزد ریاست جمهوری بودند و اصلی‌ترین رقبا امرسون منانگاگوای ۷۵ ساله از حزب حاکم زانو-پی‌اف و نلسون چامیسای ۴۰ ساله از جنبش اپوزیسیون ائتلاف تغییر دموکراتیک بودند.

رابرت موگابه، رهبر سابق زیمبابوه یکشنبه پیش از انتخابات در سخنانی خطاب به ملتش گفت از امرسون منانگاگوا که پس از او رهبری حزب حاکم را بر عهده گرفت، حمایت نمی‌کند. این اولین انتخاباتی است که پس از حدود چهار دهه حاکمیت موگابه برگزار شد. موگابه نوامبر ۲۰۱۷ که همزمان پست نخست‌وزیری را هم در دست داشت، مجبور به استعفا شد. پس از آن منانگاگوا که سابقا معاون او بود، به عنوان جانشین موگابه سوگند یاد کرد.

در طول حکمرانی موگابه، انتخابات‌ها تحت‌الشعاع تخلف‌ها و سرکوب معترضان قرار داشت. منانگاگوا که در پی کودتای نظامی ماه نوامبر به قدرت رسید، متعهد شد تا انتخابات آتی را آزاد و منصفانه برگزار کند. براساس نظرسنجی اواخر ژوئیه، حدود ۹۸ درصد از رای‌دهندگانی که برای انتخابات ثبت‌نام کردند گفته بودند که در انتخابات ۳۰ ژوئیه شرکت می‌کنند. در انتخابات روز دوشنبه همچنین ۲۱۰ عضو پارلمان و بیش از ۹۰۰۰ عضو شوراهای محلی انتخاب شدند.

دیپلمات‌های غربی و گروه‌های ناظر محلی معتقدند که پیش‌بینی نتایج انتخابات که با مشارکت مردمی ۷۵ درصدی روبرو شد، دشوار است. کمیسیون انتخابات زیمبابوه ظرف پنج روز نتایج رسمی را اعلام می‌کند اما نتایج غیر رسمی پیش از آن تاریخ مشخص می‌شود.

چنانچه چامیسا پیروز انتخابات شود، این مساله چندان به مذاق ژنرال‌های ارتش زیمبابوه که خودشان زمینه سرنگونی دولت موگابه را فراهم کرده بودند، خوش نمی‌آید. برخی از ژنرال‌هایی که در آن کودتا دست داشتند، اکنون در دولت هستند که از جمله آنها می‌توان به کونستانتینو چیونگا، معاون رئیس‌جمهوری زیمبابوه اشاره کرد. با این حال منانگاگوا و حزب حاکم زانو پی‌-اف پیشتر اعلام کرده بودند که نتایج رسمی را می‌پذیرند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند