امروز : جمعه ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۶

پیشنهاد رئیس‌جمهور پرو برای برگزاری رفراندوم اصلاحات قضایی و سیاسی

رئیس‌جمهور پرو خواستار برگزاری رفراندوم درباره اصلاحات قضایی و سیاسی شد.
پیشنهاد رئیس‌جمهور پرو برای برگزاری رفراندوم اصلاحات قضایی و سیاسی
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۰۷ - ۱۱:۵۷ |
کد خبر : ۵۹۰۵ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، مارتین ویزکارا، رئیس‌جمهور پرو با درخواست برگزاری رفراندوم درباره اصلاحات سیاسی و قضایی برای ریشه‌کردن فساد سیستماتیک کنگره این کشور را که تحت کنترل اپوزیسیون است، به چالش کشاند.

این پیشنهاد آخرین سری از تلاش‌های رئیس‌جمهور پرو برای دور نگه داشتن خودش از طبقه سیاسی است که درگیر فساد می‌باشد.

این پیشنهاد در حالی ارائه می‌شود که رئیس‌جمهور پیشین ماه مارس استعفا داد.

رسوایی فساد در دولت قبلی پرو باعث شد تا پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهوری، چهار ماه قبل استعفا دهد.

تظاهرات ضد فساد زمانی در این کشور آغاز شد که چندی پیش یک شبکه تلویزیونی مکالمه تلفنی میان سالوادور ارسی، وزیر دادگستری و یک قاضی تحت بازجویی در ارتباط با فساد را منتشر کرد.

این مکالمه تلفنی بخشی از چندین مورد مکالمه ضبط شده قضات و نزدیکانشان است که توسط پلیس و به دستور یک قاضی به عنوان بخشی از رسیدگی به پرونده‌های کیفری ضبط شده است.

در این مکالمه‌ها، قضات به نظر می‌رسد به بحث درباره برنامه‌های مربوط به منافع تجاری، کمک به مجرمان محکوم و تضمین شغل‌ها برای دوستانشان می‌پردازند.

پس از انتشار این مکالمه تلفنی ویزکارا، وزیر دادگستری را اخراج کرد. یک قاضی دستگیر شده و دیگری ممنوع‌الخروج شده است. همگی این افراد اتهاماتشان را انکار می‌کنند.

ویزکارا در کنگره در اولین سخنرانی خود در روز استقلال پس از چهار ماه عهده‌گیری قدرت در این کشور گفت: دولت من تصمیم گرفته که در راستای تقویت دولت مافیای فساد و جرم را که در کشور ما ریشه دوانده است، شکست دهد. ما باید تمام شهروندان کشور را دخیل این تصمیم‌گیری کنیم. برهمین اساس ما تصمیم گرفته‌ایم که یک رفراندوم که برای سلامت دموکراسی کشورمان لازم است، برگزار کنیم.

هنوز مشخص نیست که کنگره برای برگزاری این رفراندوم چراغ سبز نشان دهد  یا خیر. بدون حمایت قانونگذاران باید ویزکارا صدها هزار امضای رای‌دهندگان را جمع کند.

رئیس حزب اپوزیسیون پرو دختر رئیس‌جمهور پیشین در پیامی در فیسبوک اعلام کرد: به یاد بیاورید که تنها در دموکراسی و در احترام به موسسات دموکراتیک ما می‌توانیم تغییرات درست را ایجاد کنیم.

هنوز ویزکارا تاریخ برگزاری رفراندوم اعلام نکرده است اما مردم پرو اواخر ماه اکتبر برای انتخابات شهرداران، فرمانداران و دیگر مقامات محلی در انتخابات منطقه‌ای شرکت خواهند کرد.

ویزکارا وعده داده است که با فساد به هر قیمتی مبارزه کند.

در هفته‌های اخیر هزاران نفر از مردم پرو در اعتراض به فساد سیستماتیک در کشور و برگزاری انتخابات جدید به خیابان‌ها آمدند.

ویزکارا اعلام کرد: این بحران به نقطه عطفی رسیده است. برهمین اساس من به عنوان رئیس‌جمهور تصمیم گرفته‌ام که از شهروندانم حمایت کرده و به دنبال تغییری باشم که مردم صادق پرو به دنبال آن هستند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند