امروز : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۷

تظاهرکنندگان الجزایری خواهان "تغییر کامل نظام" شدند

میلیون‌ها الجزایری روز جمعه با برگزاری تظاهرات گسترده‌ در سرتاسر کشور خواهان "تغییر ریشه‌ای نظام" شدند.
تظاهرکنندگان الجزایری خواهان "تغییر کامل نظام" شدند
شنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۳:۱۵ |
کد خبر : ۷۲۴۶ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روزنامه رأی الیوم، الجزایری‌ها روز جمعه در سرتاسر کشور با برگزاری تظاهرات گسترده خواهان برکناری تمامی شخصیت‌های نظام شدند.

آن‌ها بر لزوم برکناری نورالدین بدوی، نخست‌وزیر الجزایر، عبدالقادر بن صالح، رئیس مجلس سنای الجزایر و الطیب بلعزیز، رئیس شورای قانون اساسی تأکید کردند.

معترضان که برای هفتمین جمعه متوالی علیه نظام تجمع کرده بودند، خواهان محاکمه وزرایی که در فساد دست دارند و تجار و مسؤولان نزدیک به نظام شدند. آن‌ها از قاید صالح، رئیس ستاد ارتش خواستند در امور سیاسی بیشتر از این دخالت نکند و کمیته مستقلی برای برگزاری انتخابات و نظارت بر آن تشکیل شود.

تظاهرکنندگان شعارهایی از جمله "همه باید برکنار شوند"، "از این نظام نفرت داریم" و "هرگز نمی‌بخشیم نمی‌بخشیم" در پاسخ به درخواست عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهور مستعفی الجزایر که از مردم خواسته بود به خاطر کوتاهی‌هایی که کرده او را ببخشند، سر دادند.

پلیس الجزایر نیز در خیابان‌های منتهی به مقر ریاست‌جمهوری، ساختمان تلویزیون و رادیو در محله المرادیه و خیابان سعدان در مقر دولت مستقر شده بود.

به گفته منابع برخی از تظاهرکنندگان پنجشنبه‌شب را در میدان مرکزی پایتخت سپری کرده بودند تا صبح جمعه در تظاهرات شرکت کنند. برخی خانواده‌ها نیز در اطراف این میدان به تظاهرکنندگان صبحانه می‌دادند.

براساس قانون اساسی الجزایر عبدالقادر بن صالح که از ۱۶ سال پیش با حمایت بوتفلیقه رئیس مجلس سنای الجزایر است مکلف به انجام وظایف ریاست‌جمهوری به مدت سه ماه است که طی آن انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. الطیب بلعزیز نیز که ۱۶ سال وزیر بوده و اکنون رئیس شورای قانون اساسی است که مکلف به تأیید شفافیت انتخابات است. اما نورالدین بدوی که از ۱۱ مارس به عنوان نخست‌وزیر الجزایر تعیین شده وزیر کشور بوده و برخی رسانه‌ها او را "مهندس تقلب انتخاباتی و دشمن آزادی‌ها" می‌دانند. الجزایری‌ها این سه تن را خدمتگذار بوتفلیقه می‌دانند و تأکید دارند که این افراد نباید در مرحله انتقالی نقشی داشته باشند.

در همین راستا فرماندهی ارتش الجزایر حمایت کامل خود را از خواسته‌های مردم اعلام کرد.

ارتش اعلام کرد که موضعش درباره حمایت از مردم ثابت است و منافع مردم را بر هر مسأله دیگری ترجیح می‌دهد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید