امروز : دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۰۳

فراموشی ناشنوایان و کم شنواها در مبارزه با کرونا توسط رسانه ملی

* مجید قاضی پور، مدیر مسئول ماهنامه جامعه آزاد، مبارزه با کرونا و شکست دادن آن تنها زمانی امکان پذیر است که تک تک افراد جامعه در مورد این ویروس آگاهی لازم را بدست آورند و از خروج غیر ضروری و حضور در شهر اجتناب کنند در این راه صداو سیما به دلیل نوع تصویری بودن در اولویت استفاده مردم قرار دارد ولی در این راه برنامه‌ای که برای ناشنوایان و کم شنواها قابل استفاده باشد به میزان لازم تولید نشده است.
فراموشی ناشنوایان و کم شنواها در مبارزه با کرونا توسط رسانه ملی
یکشنبه | ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ - ۱۵:۱۴ |
کد خبر : ۹۹۵۱ |
سیاسی

ه گزارش پایگاه خبری باز انتخابات، بحث اصلی کرونا است ولی اینکه کرونا چگونه آمده و چه افرادی را در جامعه تحت تاثیر قرار می‌دهد در این نوشته قصد پرداختن به آن را ندارم د ولی باید دانست که وظیفه رسانه‌ها در آگاهی رسانی به مخاطبان و عموم افراد جامعه پر رنگ تر می شود.

عموم افراد جامعه کسانی هستند که صدا و سیما باید برای تمام مخاطبان خود برنامه تولید کند و به طور روزانه آخرین اطلاعات، دستاوردها، تصمیمات دولت، آخرین خبرهای مربوط به کرونا ویروس را به مخاطبان خود برساند.

از انجایی که این روزها بیشتر مردم سعی می کنند در خانه بمانند و برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بیرون از خانه نیایند قطعا سبک زندگی تغییر کرده و تنبلی، بی حوصلگی و فشار‌های عصبی و نبود اطلاعات و عدم دریافت اطلاعات و پرشدن فضا از خبرهای جعلی می تواند بار روانی را بر عموم افراد جامعه افزایش دهد که این خود موجب گسترش بیماری باشد.

در جهان نزدیک به 400 میلیون کم شنوا و ناشنوا وجود دارد برخی از این افراد از زمان تولد به این عارضه دچار شده اند و برخی نیز با کهولت سن به این بیماری دچار می شوند و در ایران نیز نزدیک به 700 هزار ناشنوا و کم شنوا وجود دارد که بیش از 70 درصد این افراد کمتر از 15 سال دارند.

 

فراموشی ناشنوایان و کم شنواها در مبارزه با کرونا توسط رسانه ملی

تصویر بالا نشاندهنده وضعیت ناشنوایی و پراکندگی جغرافیایی آن در جهان است

 

از آنجایی که صدا وسیما در اطلاع رسانی و سرگرم کردن مخاطبان خود وظیفه ای بزرگی دارد و تمام برنامه‌های و کانال‌ها نیز نیم نگاهی حداقلی به موضوع کرونا ویروس دارند ولی جای تولید برنامه‌هایی که زبان اشاره در آنها  برای قشر ناشنوایان و کم شنوا باشد خالی است و این خلاء در این زمان گسترش ویروس کرونا بیش از پیش به چشم می آید و نباید با فراموش کردن این قشر از افراد جامعه زندگی این افراد را نیز به خطر انداخت.

با آماری که در بالا ارائه شد و رشد حدود 2 هزار نفری سالانه ناشنوایان و کم شنواها در کشور در این کارزا مبارزه همگانی با کرونا ویروس جای خالی حضور مترجمان زبان اشاره برای افراد کم شنوا و ناشنوا در تمام برنامه‌ها را اگر نام نبریم در تمامی شبکه‌های خبری و ساعات پخش خبر، اعلام اخبار کرونایی توسط آقای نمکی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سخنگوی وزارت بهداشت، جلسات پخش زنده هیات دولت، فیلم های سینمایی، تمام برنامه های طنز، سرگرمی و مسابقاتی که از شبکه های مختلف پخش می شود مانند، دورهمی، اتفاق، خندوانه، عصرجدید و ... پیش از پیش حس می شود و نباید بگذاریم در زمانی که تمام افراد جامعه به اخبار، اطلاعات و آموزش نیاز دارند افراد ناشنوا، کم شنوا یا کسانی که معلولیتی دارند دچار عارضه شوند و به فراموشی سپرده شده و آموزش به این افراد تعطیل شود. و اخبار و اطلاعات به آنها به موقع نرسد. حمایت و تولید برنامه برای این افراد از  وظایف صدا و سیما است و این رسانه  نباید این افراد را به فراموش کند و باید به این فرد فرد جامعه پاسخگو باشد. و باید از زبان اشاره ای استفاده کند که برای تمامی ناشنوایان قابل فهم و درک باشد نه مثل گذشته که با زبان اشاره استاندارد ناشنوایان تفاوت داشته است.

برای اینکه این مطلب به دست مدیران صدا و سیما برسید منتشر کنید.

* مجید قاضی پور

 

 

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید