امروز : یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۰۱

ماهیت فناوری دیجیتال در انتخابات و کارایی آن در برخی کشورها

کارایی فناوری دیجیتال در بسیاری از بخش‌های زندگی مشهود است و انتخابات نیز از این قاعده مستثنی نیست. بانک‌های اطلاعاتی آنلاین، ایجاد و مدیریت فهرست‌های انتخاباتی دقیق و بروز را تسهیل کرده و در کشورهای کمتر توسعه‌یافته که شهروندان اغلب فاقد اسناد هویت معتبر هستند، این فناوری به شناسایی رأی‌دهندگان کمک می‌کند، ازاین‌رو از کلاهبرداری در قالب رأی‌گیری‌های متعدد جلوگیری می‌شود، اما ازنظر برخی صاحب‌نظران، دیجیتالی شدن انتخابات از جنبه مدیریت برخی بخش‌های آن همچنان بحث‌برانگیز است.
ماهیت فناوری دیجیتال در انتخابات و کارایی آن در برخی کشورها
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ - ۱۵:۴۹ |
کد خبر : ۹۴۴۲ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی، شمارش آراء را به‌سرعت و با دقت انجام می‌دهند. بااین‌حال، ماهیت نامشهود فرآیندهای دیجیتال، تشخیص دست‌کاری را دشوارتر می‌کنند. درنتیجه، اکثر کشورهای اروپایی به روش‌ رأی‌گیری‌های معتبر و رأی‌گیری معتبر روی کاغذ پایبند هستند.

ایده رأی‌گیری در اینترنت بحث‌برانگیز است؛ از سویی، به شهروندان برای رأی دادن بدون نیاز به مراجعه به مراکز رأی‌گیری و کاهش نگران‌کننده از مشارکت تعداد زیادی از رأی‌دهندگان در سراسر جهان کمک می‌کند اما از طرف دیگر، فناوری فعلی اجازه نمی‌دهد دستگاه‌های رأی‌گیری اینترنتی در برابر هکرها کاملاً ایمن باشند و تحت حملات سایبری قرار نگیرند.

 

 

دستگاه‌ رأی‌گیری الکترونیکی (Electronic Voting Machine)

جالب است بدانید که در مناطق مختلف جهان در مورد استفاده از دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی ( EVM) روندهای مختلفی مشاهده می‌شود. برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی از دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی دوری می‌کنند درحالی‌که برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و آسیا به دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی علاقه نشان می‌دهند. شک و تردیدهای جدی در مورد ایمنی، صحت، قابلیت اطمینان و تأیید انتخابات از طریق دستگاه‌های الکترونیکی در سراسر جهان مطرح‌شده است. جای تعجب است که حتی برخی از کشورهای مهم توسعه‌یافته جهان به فناوری دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی اعتماد ندارند.

در اکتبر 2006، هلند و در سال 2009  جمهوری ایرلند و به دنبال آن ایتالیا نیز در همین سال استفاده از این دستگاه را ممنوع اعلام کرد.

در مارس 2009 ، دیوان عالی آلمان حکم داد که رأی‌گیری از طریق دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی ضد قانون اساسی است. این دادگاه معتقد بود که شفافیت در انتخابات حق مشروعیت مردم است، اما "کارایی" این دستگاه‌ها از موارد ذکرشده در قانون اساسی نیست.

انواع‌رأی‌گیری الکترونیکی در انتخابات

سه نوع اصلی سیستم رأی‌گیری الکترونیکی که در انتخابات مختلف در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل اسکن نوری، ضبط مستقیم و رأی دادن از طریق اینترنت است. در بین این سه نوع روش رأی‌گیری اسکن نوری رایج‌تر است. دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی ضبط مستقیم (DRE) جدیدتر و رواج کمتری دارند  و رأی‌گیری از طریق اینترنت از همه موارد نادرتر است.

برخی از کشورها از یک نوع رأی‌گیری در سطح کشور استفاده می‌کنند و برخی دیگر در مناطق مختلف از انواع مختلف رأی‌گیری استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، برزیل از دستگاه‌های رأی‌گیری DRE در سراسر کشور استفاده می‌کند، درحالی‌که در حوزه‌های فردی در ایالات‌متحده از انواع دستگاه‌های رأی‌گیری DRE، دستگاه‌های اسکن نوری و حتی آراء کاغذی با حساب دستی استفاده می‌شود.

دستگاه‌های رأی‌گیری اسکن نوری

در دستگاه‌های رأی‌گیری اسکن نوری از برگه‌های کاغذی و جدول‌بندی الکترونیکی استفاده می‌شود. این روند بسیار شبیه رأی‌گیری سنتی است، اما اجازه می‌دهد تا آراء شمارش شود و نتایج در یک بازه زمانی بسیار کوتاهتر در دسترس باشد.

فناوری اسکن نوری در بسیاری از کشورهای جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی کشورها استفاده از فناوری اسکن نوری را در سراسر کشور به تصویب رساندند و در برخی از کشورها برای آراء غایب از این روش استفاده می‌شود.

کشورهای کانادا، ایالات‌متحده، فیلیپین، کره جنوبی حداقل در بعضی از شهرداری‌های خود از رأی‌گیری اسکن نوری استفاده می‌کنند.

اما کشورهای انگلستان، آلمان از رأی‌گیری اسکن نوری استفاده نمی‌کنند.

دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی ضبط مستقیم (Direct Recording Electronic Voting)

در دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی ضبط مستقیم از برگه‌های رأی استفاده نمی‌شود. آن‌ها رأی را به‌صورت الکترونیکی ثبت  و سپس به‌صورت الکترونیکی ذخیره می‌کنند، بدون آنکه رأی‌دهنده با هیچ رأی‌گیری فیزیکی در تعامل باشد. این ماشین‌ها از صفحه لمسی، کنترل‌های شماره‌گیری و دکمه‌های فشاری استفاده می‌کنند. برزیل و هند کشورهایی هستند که دستگاه‌های رأی‌گیری DRE  را در سطح کشوری پیاده‌سازی کردند.

برخی از دستگاه‌های DRE از یک نوع رأی‌گیری اصلی استفاده می‌کنند که  در دستگاه قرار داده‌شده است تا به رأی‌دهندگان نشان دهد که کدام دکمه‌ها برای رأی دادن به کدام نامزدهاست. سایر دستگاه‌ها برای نمایش آراء از همان صفحه‌هایی که در رایانه‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند موجود است، استفاده می‌کنند.

درحالی‌که هیچ رأی‌گیری فیزیکی در دستگاه‌های رأی‌دهی DRE وجود ندارد، برخی از آن‌ها قابلیت چاپ رسید دارند. این دستگاه‌ها به‌طورمعمول برای تأیید هر رأی‌دهنده، یک برگه تائید رأی‌گیری را چاپ می‌کنند. سپس رسیدها برای تأیید و بازشماری نگهداری می‌شوند.

 

کشورهایی که از این نوع رأی‌گیری استفاده می‌کنند:

آرژانتین

رأی‌گیری الکترونیکی اولین بار در آرژانتین در سال 2004 اجرا شد و قانون اساسی در مورد اصلاحات در انتخابات در سال 2016 تصویب شد. آرژانتین دستگاه‌های رأی‌گیری DRE را از کره جنوبی برای انتخابات ملی 2017 خود خریداری کرد، اما به دلیل نگرانی‌های امنیتی از آن‌ها استفاده نشد.

برزیل

برزیل دستگاه‌های رأی‌گیری DRE را به‌صورت محدود در سال 1996 پیاده‌سازی کرد. استفاده از دستگاه‌های رأی‌گیری DRE در سال 2000 در سراسر این کشور گسترش یافت و رأی‌های کاغذی در سال 2018 به‌طور کامل حذف شد.

کانادا

انتخابات فدرال در کانادا از طریق آراء کاغذی انجام می‌شود. برخی از شهرداری‌ها از دستگاه‌های رأی‌گیری نوری و DRE استفاده می‌کنند و رأی‌گیری اینترنتی در تعداد محدودی از حوزه‌ها در دسترس است. رأی‌گیری الکترونیکی فقط در سطح شهرداری‌ها است و هرگز در سطح فدرال استفاده نمی‌شود.

استونی

استونی نخستین بار رأی‌گیری اینترنتی را در سال 2005 در سطح محلی پیاده‌سازی کرد و رأی‌گیری اینترنتی در سال 2007 در سطح ملی گسترش یافت. البته رأی‌گیری سنتی هنوز هم موجود است  اما حدود یک‌سوم از آراء در هر انتخابات از طریق اینترنت انجام می‌شود. شهروندان استونی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز قادر به استفاده از رأی‌گیری اینترنتی هستند.

هند

دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی برای اولین بار در سال 1982 در هند مورداستفاده قرار گرفت اما بعد از مدتی حذف شد. استفاده از دستگاه‌های رأی‌گیری DRE در سال 1999 در برخی مناطق آغاز و رأی‌گیری الکترونیکی در سراسر کشور در سال 2002 به تصویب رسید.

هند از ماشین‌های رأی‌گیری قابل‌حمل DRE استفاده می‌کند که با نیروی باتری کار می‌کنند. آن‌ها همچنین از سخت‌افزار تأییدیه کاغذ رأی‌دهنده نیز استفاده می‌کنند. رأی‌گیری اینترنتی نیز به‌صورت محدود انجام می‌شود.

پرو

پرو برای اولین بار در سال 2013 دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیکی را پیاده‌سازی کرد و در چند سال بعد حدود 14 درصد از رأی‌دهندگان در سراسر کشور از این روش استفاده کردند.

ایالات‌متحده

برخی ایالت‌ها در هر منطقه محلی دارای دستگاه‌های رأی‌گیری DRE هستند و سایر ایالت‌ها از روش‌های کاغذی و دستگاه‌های رأی‌گیری DRE استفاده می‌کنند. رأی‌گیری از طریق اینترنت، ایمیل و نمابر محدود به نیروهای نظامی خاص است.

ونزوئلا

ونزوئلا رأی‌گیری الکترونیکی را در سال 1998 پیاده‌سازی کرد. دستگاه‌های رأی‌گیری DRE باقابلیت چاپ رسید در سراسر این کشور استفاده می‌شوند. نتایج رأی‌گیری نیز به‌جای انتقال فیزیکی ماشین‌ها به یک مکان مرکزی به‌صورت الکترونیکی منتقل می‌شود.

 

رأی‌گیری اینترنتی

رأی‌گیری اینترنتی نادرترین نوع رأی‌گیری الکترونیکی است و به رأی‌دهندگان امکان می‌دهد تا رأی خود را از طریق اینترنت ثبت کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند از مراکز رأی‌گیری استفاده کنند یا به رأی‌دهندگان اجازه دهند از دستگاه‌های خود در خانه استفاده کنند. استونی این نوع رأی‌گیری را در سطح کشور پیاده‌سازی کرده و سایر کشورها این امکان را در شرایط محدودتری دارند.

کشورهایی که در سراسر کشور از رأی‌گیری الکترونیکی استفاده می‌کنند:

برزیل ، استونی ، هند ، ونزوئلا

کشورهایی که در بعضی مناطق از رأی‌گیری الکترونیکی استفاده می‌کنند:

کانادا ، ایالات‌متحده ، پرو ، آرژانتین

کشورهایی که رأی‌گیری الکترونیکی را مورد آزمایش قراردادند:

بوتان ، انگلیس ، ایتالیا ، نروژ ، قزاقستان ، استرالیا ، نپال ، فیلیپین ، استرالیا ، گواتمالا ، کاستاریکا ، اکوادور ، روسیه ، مغولستان ، نپال ، بنگلادش ، اندونزی ، فنلاند ، سومالی (سومالیلند) ، سوئیس

کشورهایی که رأی‌گیری الکترونیکی را ممنوع کردند:

بلژیک ، فرانسه ، هلند ، آلمان ، پاراگوئه ، ژاپن

 

  • هرگز استفاده نمی‌کنند
  • به‌صورت پایلوت و هرگز استفاده نکردند
  • به صورت پایلوت استفاده می‌شود
  • در حال حاضر در برخی بخش‌ها استفاده می‌کنند
  • در سطح کشور استفاه می‌شود
  • دیگر استفاده نمی‌کنند

بر اساس آمار منتشر شده 31 کشور از دستگاه رأی‌گیری الکترونیکی استفاده کردند که فقط چهار مورد آن در سطح کشور بوده و 11 مورد نیز در بعضی قسمت‌های کشور یا انتخابات کوچک استفاده شده است. سه کشور آن را متوقف  و 11 کشور از آن به‌صورت پایلوت استفاده کردند و تصمیم گرفتند آن را متوقف کنند و پنج کشور نیز در حال حاضر از آن به‌صورت پایلوت استفاده می‌کنند.

منابع:

smartmatic.com

theguardian.com

globaldashboard.org

venice.coe.int

quora.com

jagranjosh.com

ozy.com

lifewire.com

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید