امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۰

درخواست اپوزیسیون بولیوی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید

رهبر اپوزیسیون اصلی بولیوی خواستار برگزاری انتخابات جدید برای حل و فصل بحران سیاسی کشورش شده است؛ اختلافات بعد از رای‌گیری پرحاشیه ۲۰ اکتبر به وجود آمد که مقام‌های بولیوی، رئیس‌جمهوری چپگرای کنونی را پیروز دانستند و اعتراضاتی به جریان افتاد.
درخواست اپوزیسیون بولیوی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۱:۴۴ |
کد خبر : ۸۹۱۳ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ کارلوس مسا، رئیس‌جمهوری پیشین بولیوی که نزدیکترین رقیب اوو مورالس، رئیس‌جمهوری کنونی در شمارش آرای رسمی انتخابات بود، تاکید دارد: بهترین راهکار این بحران برگزاری یک انتخابات جدید است.

خیابان‌های بولیوی اول هفته آرامی را پشت سر گذاشت و برخی از معترضان تجمع‌های مسالمت‌آمیز برگزار کردند. با این حال لحن دولت مورالس و رهبری اپوزیسیون تندتر شده است. مسا ۶۶ ساله که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ رهبری بولیوی را بر عهده داشت، گفت حامیانش با برگزاری راهپیمایی مسالمت‌آمیز در خیابان‌ها باقی می‌مانند، تا زمانی که راهکاری برای این بحران به دست آید. اپوزیسیون بولیوی پیشتر خواستار استعفای مورالس شده بود.

حامیان مورالس و مسا پس از اعلام نتایج انتخابات درگیر شدند. دو تن در جریان ناآرامی چهارشنبه گذشته کشته شدند. سخنگوی دولت مورالس هنوز به درخواست مسا برای برگزاری انتخابات جدید واکنشی نداشته است.

مورالس ۶۰ ساله حدود ۱۴ سال است که ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده دارد. او با ۱۰ درصد اختلاف رای که برای کسب پیروزی لازم است، انتخابات را برد و دیگر انتخابات به دور دوم نکشید. جنجال‌ها از آنجایی آغاز شد که شمارش آرایی که نشان می‌داد انتخابات به دور دوم می‌رود، برای یک روز کامل متوقف شد و بعد از آن نتایج شمارش آرا پیروزی مورالس را نشان می‌داد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید