امروز : یکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۰

تصویب طرح برگزاری انتخابات زودهنگام در پارلمان انگلیس

قانونگذاران پارلمان انگلیس پس از آنکه رهبر حزب کارگر این کشور اعلام کرد، حزبش با برگزاری انتخابات زودهنگام موافق است در یک رای‌گیری طرح بوریس جانسون برای برگزار شدن این انتخابات زودهنگام در تاریخ ۱۲ دسامبر را تصویب کردند.
تصویب طرح برگزاری انتخابات زودهنگام در پارلمان انگلیس
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ - ۱۲:۴۲ |
کد خبر : ۸۸۷۴ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که نمایندگان مجلس عوام پارلمان انگلیس در این رای‌گیری طرح برگزاری انتخابات زودهنگام بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در تاریخ ۱۲ دسامبر را با ۴۳۸ رای موافق تصویب کردند.

ساعاتی پس از آنکه اتحادیه اروپا رسما با به تعویق انداختن تاریخ مجدد برگزیت و موکول کردن آن به پایان ماه ژانویه موافقت کرد قانونگذاران پارلمان انگلیس نیز به برگزاری سومین انتخابات پارلمانی این کشور در مدت چهار سال رای مثبت دادند. این می‌تواند برای بوریس جانسون که رهبری یک دولت محافظه‌کار اقلیت را در دست دارد یک قمار باشد، اما او بعد از اینکه قانونگذاران کشورش شرایط مربوط به توافق برگزیت حاصل شده توسط او با اتحادیه اروپا را رد کردند، انتخاب دیگری نداشت.

در حال حاضر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که محافظه‌کاران تحت رهبری جانسون از حزب مخالف کارگر جلوتر هستند و او امیدوار است که در انتخابات بتواند اکثریت را در مجلس عوام انگلیس به دست بیاورد تا بتواند برنامه‌اش را برای بریگزیت به پیش ببرد.

با این حال ناتوانی او در عمل به وعده‌اش برای ترک اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ اکتبر می‌تواند تبعاتی را برای او داشته باشد. نتیجه این انتخابات می‌تواند تبعاتی چشمگیر برای فرآیند بریگزیت که با برگزاری همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ آغاز شد داشته باشد.

هر چند که حزب کارگر به عنوان حزب مخالف اصلی از تعهد خود به آنچه که "رای جدید مردم" خواند سخن گفت، اما دو حزب مخالف کوچکتر دیگر انگلیس خواستار آن هستند که بریگزیت را خنثی کرده تا این کشور در اتحادیه اروپا باقی بماند.

بسیاری از قانونگذاران حزب کارگر در عین حال از بابت دورنمای برگزاری انتخابات زودهنگام نگران هستند، چرا که احتمال شکست آنها در این انتخابات بالا است.

دیگر کشورهای اتحادیه اروپا پیش از آن با به عقب انداختن تاریخ بریگزیت به میزان سه ماه و موکول کردنش به پایان ماه ژانویه موافقت کرده بودند اما در عین حال این گزینه را نیز برای انگلیس گذاشتند که در صورت تصویب توافق بریگزیت می‌تواند زود خارج شود.

لایحه مربوط به برگزاری انتخابات زودهنگام به مجلس اعیان پارلمان انگلیس ارجاع شده و قرار است امروز چهارشنبه در این مجلس مورد بحث قرار گیرد اما انتظار می‌رود که نمایندگان این مجلس از این طرح حمایت کنند و پس از آن پارلمان چند روز دیگر منحل خواهد شد.

نمایندگان مجلس عوام پارلمان انگلیس پیشتر روز دوشنبه برای سومین بار درخواست بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات پیش از موعد را رد کرده بودند اما او در چهارمین تلاش خود توانست رای مثبت این نمایندگان برای این طرح را به دست بیاورد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید