امروز : دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۲۲
قناعتی، عضو سابق شورای شهر تهران:

انتقاد به نظارت تنها ​یک جناح در برگزاری انتخابات

قناعتی گفت: نکته حائز اهمیت این است که شورای شهر چه کسانی را تایید و از سبد رای بیرون می آورندو ما مخالف گزینشی عمل کردن هستیم.
 انتقاد به نظارت تنها ​یک جناح در برگزاری انتخابات
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ - ۱۸:۵۹ |
کد خبر : ۸۰۴۱ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از آریا، ابوالفضل قناعتی در رابطه با طرح موضوع مهندسی انتخابات که توسط وی مطرح شد؛ افزود: انتقاد ما به انتخابات شورایاری ها بر این اساس بود که این انتخابات تا کنون به شکل الکترونیکی برگزار نشده است و تا کنون هیچ آزمایش و بازتابی برای اجرایی شدن آن مطرح نشده است.

وی افزود: لازم به ذکر است این طرح را در دوره چهارم شورای شهر برای بار اول پیشنهاد اجرای آن را دادیم، اما دوستان اصلاحات با انتقاد از این که اجرایی شدن این طرح منجر به ایجاد شائبه هایی می شود در آن زمان  از اجرایی شدن طرح ممانعت ورزیدند، لکن در حال حاضر که دوستان اصلاحات در شورای شهر حضور دارند موافق این طرح می باشند.

انتقاد به نظارت تنها یک جناح در برگزاری انتخابات
قناعتی با انتقاد از این که در انتخابات شورایاری ها شورای نگهبان و فرمانداری نظارتی ندارند افزود: در برگزاری الکترونیکی انتخابات تمام سرور های اصلی محاسبه و جمع آوری آراء در اختیار خود اعضای شورای شهر قرار دارد و این اعضا با همکاری شهرداری که مجری انتخابات است، انتخابات را برگزار می کنند.

عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه در این دوره تنها یک جناح، مسئول نظارت بر انتخابات شورایاری ها می باشد، افزود: در دوره قبل مسئول اجرایی انتخابات که شامل اصولگرایان بود، از یک طرف و فرمانداری که مجری برگزاری انتخابات بود و وابسته به جریان اصلاحات بود، از طرف دیگر انتخابات را کنترل می کردند تا خدای ناکرده شائبه ای در برگزاری انتخابات وجود نداشته باشد. 

ابوالفضل قناعتی با انتقاد دوباره از نحوه برگزاری انتخابات شورایاری ها گفت: اکنون که اعضای شورای شهر و فرمانداری همگی از یک جناح هستند می توانستند از یک جناح دیگر به عنوان تشکیل یک سیستم نظارتی استفاده کنند، در حالیکه مشاهده می شود که خود شورای شهر برگزار کننده انتخابات است، شهرداری که از طرف شورای شهر انتخاب می شود نیز به عنوان مجری انتخابات انتخاب شده و علاوه بر این ها تمام سرورهای انتخابات نیز در اختیار خود شورای شهر قرار دارد، بنابراین چنانچه کسی بخواهد اعتراض کند معلوم نیست چگونه می تواند به حقوقش دسترسی پیدا کند.

صندوق مسجد ابوذر را برای بازشماری باز نکردند
قناعتی با اشاره به اینکه در انتخابات دوره پنجم و در اعتراض چند تن از اصولگرایان به نتایج انتخابات، صندوقی از آراء بازنشد ادامه داد: آن زمان که رای گیری به صورت فیزیکی بود صندوقی را باز نکردند، حال که مسئول برگزاری مرتبط با یک جناح است و سرورهای محاسبه آراء را در اختیار دارد نتیجه اش معلوم است؛ به عنوان مثال در جریان انتخابات دوره پنجم شورای شهر گفتند که آقای چمران در مسجد ابوذر حتی یک رای هم نیاورده است، اما در پاسخ به اعتراض ما هیچ صندوقی از مسجد ابوذر را برای بازشماری باز نکردند.

قناعتی با بیان اینکه نبود سیستم نظارتی برای عملکرد صحیح و شفاف در انتخابات دلیل وجود ایراداتی در انتخابات این دوره است افزود: پیشنهاد ما این است که انتخابات به صورت فیزیکی انجام شود که بعدها اگر امکان اعتراض برای کاندیدا وجود داشت بتوان صندوق ها را باز کرد و حق افراد را ادا نمود.

نکته حائز اهمیت این است که شورای شهر چه کسانی را تایید می کنند
عضو دوره چهارم شورای شهر تهران در رابطه با تاکید حضور بانوان و سایر اقشار برای حضور در شورایاری های این دوره گفت: انتخابات آزاد است و نمی توانیم از الان پیشگویی کنیم که از قشر خاصی دعوت به عمل می آید، مردم می توانند برای سرنوشت محله خودشان و بهتر شدن محله شان وقت بگذارند و با تدبیرات لازم خودشان را عرضه کنند. نکته حائز اهمیت این است که شورای شهر چه کسانی را تایید می کنند و از سبد رای بیرون می آورند، وگرنه اینکه چه مرد و چه زن در انتخابات شورایاری ها مشارکت کنند مسئله خاصی نیست و قطعا ما مخالف گزینشی عمل کردن هستیم.

نقطه مطلوبی در برگزاری انتخابات شورایاری ها دیده نمی شود 
قناعتی با ابراز اینکه نقطه مطلوبی در برگزاری انتخابات شورایاری ها دیده نمی شود، ابراز داشت: اولا انتخابات دیر برگزار شد، ثانیا مهلت ثبت نام تمدید شد، ثالثا سیستمی که برای انتخابات برگزیده شده است سیستمی نیست که بعدها قابل کنترل باشد و بهتر بود برگزاری انتخابات به این شکل را حداقل بصورت آزمایشی در دوره قبل برگزار می کردند تا درصد خطای آن معلوم شود.

بررسی سوء پیشینه افراد مهم است 
ابوالفضل قناعتی در تشریح حذف ملاک سوء شهرت در انتخابات نیز افزود: بررسی مواردی از قبیل انجام استعلامات سوء پیشینه و عدم اعتیاد و غیره مولفه های اصلی سلامت فرد می باشد، همچنین نداشتن سوء سابقه اقتصادی و مواردی از این قبیل نیز بایستی با دقت بررسی شود تا حتی المقدور افراد سالم تر و مطمئن تری برای رای دادن انتخاب شوند و دست مردم هم اینگونه برای رای دادن باز تر شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید