امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۸
اختصاصی /

کاهش بافت های فرسوده، وعده داوطلبان انتخابات پنجمین شورای شهر تهران

ثبت نام از کاندیداهای دوره پنجم انتخابات شوراهای شهر روستا در حالی به پایان رسید که کاندیداهای سرشناس این انتخابات از لزوم رسیدگی به بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در شهرها صحبت به میان آوردند، وعده هایی که در هر دوره از انتخابات نمود پیدا می کند.
کاهش بافت های فرسوده، وعده داوطلبان انتخابات پنجمین شورای شهر تهران
شنبه | ۱۳۹۶/۰۱/۱۲ - ۱۲:۲۱ |
کد خبر : ۷۹۸ |
سیاسی
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مجید قاضی پور: صبحت از چالش‌های امروز کلان شهر تهران، حرفی نیست که تا کنون زده نشده باشد و سال ها است که این مشکلات از زبان شهروندان گرفته تا مقامات مسئول و مدیریت شهر به زبان جاری شده است. مشکلاتی شامل آلودگی هوا، ترافیک، مشکلات زیست محیطی و مشکلاتی که شهروندان مرکز و حاشیه شهر تهران با آن دست به گریبان هستند. مشکلاتی که برای رفع آنها برنامه های مناسب شاید اتخاذ شده باشد ولی در اجرای موفقیت آمیز نبوده است.

با نگاهی به آمار در سطح کشور می بینیم که مشکل سکونت‌گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده یک دغدغه ملی است و بیش از 19 میلیون نفر از جمعیت کشور شامل 30 درصد از کل جمعیت کشور در بافت‌های نابسامان شهری زندگی می‌کنند. یک هزار هکتار از مساحت کشور را بافت‌هایی تشکیل می‌دهند که شامل  56 هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری، 25 هزار هکتار بافت تاریخی و 48 هزار هکتار سکونتگاه‌ غیررسمی است .

که زندگی در این سکونتگاه‌ها نه تنها آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد بلکه بحرانی برای شهرهای بزرگ محسوب می شود به گونه ای که با هر حادثه‌ای احتمال از دست رفتن جان مردم آن منطقه را شاهد خواهیم بود و نیز مانعی بزرگ برای خدمت رسانی و توسعه شهری و همسطح سازی با دیگر مناطق شهری خواهد بود.

آیا کاندیداهای انتخابات شهر تهران می دانند که بزرگترین چالش که شاید قبل یا بعداز آلودگی هوا، زلزله و ترافیک مهم تر باشد نوسازی بافت های فرسوده پایتخت ایران، کلان شهر تهران است.

آیا کاندیداهای دور پنجم شورای شهر تهران می دانند در این کلان شهر مجموعا سه هزار و 268 هکتار بافت فرسوده وجود دارد که معادل 5.3 درصد از وسعت کل شهر و 22 درصد پلاک‌ها را به خود اختصاص داده و به نوعی محدوده هدف تعیین شده است.

و آیا کاندیداهای انتخابات شهر تهران می داننند در شهر تهران حدود 14 هزار و 792 هکتار را بافت ناپایدار وجود دارد به طوری که 43 درصد از کل واحدهای مسکونی کلانشهر خصیصه ناپایداری دارند.  محدوده ناپایداری و ریزدانگی هشت هزارو 669 هکتار از کل وسعت تهران را به خود اختصاص داده است.

برای آشنایی بیشتر کاندیداهای انتخابات شورای شهر تهران باید گفت پایداری و فرسودگی در کلانشهر تهران بیشتر در محدوده مرکزی شهر و در مناطق 12، 11 و 10 و همچنین مناطق حاشیه‌ای محدوده مرکزی مانند مناطق 15، 14، 7 و 17 متمرکز شده است . این مناطق  دو هزار و 350 هکتار از محدوده بافت فرسوده معادل 72 درصد کل آن را شامل می‌شوند.

بر اساس آمارهای ارائه شده بیشترین مساحت بافت فرسوده در بین مناطق در منطقه 12 با 593 هکتار و کمترین میزان در منطقه 22 با 0.9 هکتار است. بیشترین درصد فرسودگی در بین مناطق در منطقه 10 با 52.3 درصد است که مانع بزرگی برای توسعه شهری می باشد و می‌بایست توجه ویژه‌ای به این مناطق داشت و کمترین درصد فرسودگی در منطقه 22 یا 0.02  درصد است.

چند سالی است که برای نوسازی دو هزار و 700 محله در سراسر کشور توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران برنامه ریزی شده است براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت و شهرداری‌ها مکلف به نوسازی سالانه ۱۰ درصد بافت فرسوده و ناکارآمد کشور شده‌اند به طوری که باید در یک فرایند 10 سال با تلاش تمام دستگاه های مسئول نوسازی و بهسازی در سراسر کشور انجام شده و برنامه ریزی برای بافت هایی که به تازگی فرسوده می شوند انجام گیرد.

با نگاه به آماری که به تازگی منتشر شده است مشاهده می شود که مصوبه نوسازی و بهسازی 10 درصد از بافت های در سراسر کشور محقق نشده است و از برنامه زمانبدی شده عقب است البته در این آمار وضعیت کلان شهر تهران به نسبت بهتر از بقیه شهرهای بزرگ کشور است ولی کافی و طبق برنامه نیست.

با به روی کار آمدن دولت یازدهم و به همت وزارت راه و شهرسازی و شرکت مادر تخصصی نهضت جدیدی در احیای بافت های فرسوده و توانمند سازی مردم این منطقه به وجود آمده است.

رویکرد و هدف  شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران توانمندسازی مردم برای خرید اماکن جدید یا نوسازی و مقاوم سازی و یا خریدبافت های فرسوده و تجمیع است، و برای محقق شدن این هدف بسته های تشویقی ساخت و ساز را به همراه وام کم بهره را به همین منظور به مالکان بافته ای فرسوده اعطا می‌کند. در این راه  دولت تدبیر و امید حامی طرح های مختلف نوسازی و بهسازی به مردم در راستای اصلاح چنین مناطقی است.

آسیب‌شناسی هایی انجام شده که نشان می‌ دهد، برای رسیدن به یک عملکرد مطلوب در مواجه با پدیده بافت فرسوده که چند وجهی و کاملاً پیچیده است نمی‌توان تنها از یک سازمان و یا ارگان توقع داشت و باید تمامی دستگاه‌های که مسئولیتی در این خصوص دارند وارد گود شوند و طبق برنامه ریزی ستاد ملی بازآفرینی شهری اقدام کنند.

در این راستا ۲۲ دستگاه دارای مسئولیت شناسایی شدند و دولت در اولین اقدام خود در رویکرد جدید ستادی را با عنوان "ستاد ملی بازآفرینی شهری" تشکیل داد که تمامی دستگاه‌های مسئول عضو این ستاد هستند و در کنار هم قرار می‌گیرند و برنامه‌های خود را سطوح ملی، استانی و شهری با یکدیگر هم‌راستا می‌کنند. در این شرایط دستگاه‌ها به‌جای موازی کاری و یا شانه خالی کردن از مسئولیت‌ها همه انرژی و توان خود را باید صرف بهسازی و نوسازی محلات هدف‌گذاری شده کنند تا شهرهای کشور از این بحران در یک فرایند 10 ساله خارج شوند.

اما در کلان شهر تهران مسئولیت این ستاد به شهرداری تهران واگذارشده است شهرداری که توسط اعضای شورای شهر و در واقع تعدادی از همین کاندیداهایی که در شعارهای انتخاباتی خود وعده های نوسازی بافت های فرسوده را می دهند مدیریت می شود.

از این رو کاندیداهای شورای شهر نباید وعده ها و شعارهای تبلیغاتی خود را در زمان انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر روستا را بعداز به روی کار آمدن و تشکیل شورای پنچم فراموش کنند و همت خود را برای خروج از بحران شهری که پر از ساختمان هایی همچون پلاسکو است معطوف کنند.

یادمان باشد که مردم رای می دهند تا در شهری که آرامش، رفاه، زندگی، شادی و نشاط در آن موج می زند زندگی کنند.

 

 

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید