امروز : سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۴

رئیس ستاد انتخابات کشور: به انتخاب مردم اعتماد داریم

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت برای ما در انتخابات اهمیت دارد، بر این نکته که تمام کسانی که با سلایق مختلف در چارچوب نظام حرکت می کنند باید فرصت داشته باشند خود را در انتخابات عرضه کنند، تاکید کرد.
رئیس ستاد انتخابات کشور: به انتخاب مردم اعتماد داریم
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۲:۳۳ |
کد خبر : ۷۸۷۱ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جمال عرف صبح امروز (سه شنبه)در نشست خبری با اشاره به حوادث سال ۹۸از جمله سیل در ۲۵استان کشور و مساله مدیریت سیل، تشدید تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و تلاش آنها برای مذاکره، اظهار کرد: آمریکا تلاش کرد ایران از برجام خارج شود ولی چون موفق نشد خودش از برجام خارج شد. اقدام آمریکا در خروج از برجام  کاملا غیرقانونی است این اقدام بدعتی در حقوق بین المللی است.

وی ادامه داد: در این شرایط کشور ما وارد انتخابات مجلس شده است وظیفه وزارت کشور اجرای انتخابات است. از ده اردیبهشت تقویم انتخابات در وزارت کشور با تشکیل ستاد انتخابات آغاز شده است. جدول انتخابات تعیین شده و مرحله استعفای داوطلبان انتخابات مشمول ماده۲۹ قانون انتخابات نیز طی شد.

وی ادامه داد: یک استاندار و تعدادی از فرمانداران و در مجموع پنجاه مدیر در مجموعه وزارت کشور استعفا داده اند. از ۱۶خرداد کشور در حال ورود به فضای انتخابات است.

عرف تاکید کرد: مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت برای ما در انتخابات  اهمیت دارد. ستاد امنیت انتخابات هم تشکیل شده است. تمام کسانی که با سلایق مختلف در چارچوب نظام حرکت می کنند باید فرصت داشته باشند خود را در انتخابات عرضه کنند و این مردم هستند که انتخاب نهایی را انجام می دهند، ما به انتخاب مردم اعتماد داریم.

رئیس ستاد انتخابات با اشاره به اینکه کسانی که برای انتخابات استعفا داده اند باید حتما از سمت خود کنار بروند، گفت: مدیر بالادستی این افراد باید در یک ماه جایگزین آنها را انتخاب کند. جایگزین فرماندارانی که استعفا داده اند را یا انتخاب کرده ایم یا در حال بررسی آنها هستیم. در سایر دستگاه ها هم این مساله را دنبال می کنیم. این قانون حتما باید احرا شود. با تخلف در اجرای قانون حتما برخورد می شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی در مورد پیش‌بینی وی از میزان مشارکت در انتخابات پیش رو گفت: میانگین مشارکت در انتخابات مجلس حدود ۶۰ درصد بوده است و امیدوارم در انتخابات ۹۸، حداقل شاهد همین عدد از مشارکت باشد.

عرف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه موضع وزارت کشور در قبال کسانی که انتخابات گذشته را زیر سوال برده‌اند، چیست؟ خاطرنشان کرد: پاسخ‌ها در همان ایام انتخابات داده شده است. رهبری هم گفتند هر کسی شبهه دارد، آن را مطرح کند و این مسائل در آن زمان رسیدگی شد. اگر کسی هم از ما سوالی داشته باشد، به عنوان مجری انتخابات پاسخ‌ها را مطرح می‌کنیم.

به گفته وی لایحه جامع انتخابات به انتخابات پیش رو نمی‌رسد.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره احتمال نارآرامی در برخی مناطق در ایام انتخابات گفت: امیدوارم کسانی که وارد انتخابات می‌شوند، قاعده آنها این نباشد که اگر من انتخاب نشدم همه چیز غلط است. ما در این زمینه در ستاد انتخابات استان‌ها بحث کرده‌ایم که جلسات توجیهی و آموزشی برگزار شود. ما در برخی مناطق در گذشته درگیری‌هایی داشته ایم و حتی کشته هم داشته‌ایم که این تعداد البته کم است البته لازم است توجیهاتی در این مناطق انجام دهیم تا انتخابات در یک فضای آرام برگزار شود. به هر حال به خاطر حساسیت‌های قومی در برخی مناطق احتمال تنش وجود دارد که برای جلوگیری از آن در حال پیش‌بینی‌های لازم هستیم.

عرف در ادامه بیان کرد: در تیر ماه اولین دوره آموزشی  برای فرمانداران و مدیران کل سیاسی و انتخابات برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که برای برگزاری انتخابات الکترونیکی چه اقداماتی انجام شده است، اظهار کرد: ما باید در این زمینه با شورای نگهبان به جمع‌بندی برسیم. برای برگزاری انتخابات الکتریکی هزینه‌های زیادی لازم است. اکنون بحث‌های کارشناسی در حال انجام است و مسئله اصلی شورای نگهبان سلامت انتخابات بوده و ما باید این سلامت را نشان دهیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما به شورای نگهبان این است که در ۱۳۹ شهرستانی که انتخابات شوراها الکترونیکی برگزار شده است، در این دوره هم الکترونیکی برگزار شود که شورای نگهبان در حال بررسی این پیشنهاد است. البته با همکاری خوب با شورای نگهبان، احراز هویت در انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شده و در این زمینه ما با شورای نگهبان به اجماع رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه هیأت‌های اجرایی در حوزه‌هایی که انتخابات میان دوره‌ای خبرگان هم برگزار می‌شود، با انتخابات مجلس مشترک خواهد بود و شورای نگهبان این مسئله را پذیرفته است، بیان کرد: کاهش حداقل آرا به ۲۰ درصد، افزایش مهلت رسیدگی به شکایت داوطلبان از ۱۰ به ۲۰ روز و حضور دادستان در ترکیب هیأت اجرایی از تفاوت‌های این انتخابات با انتخابات‌های دوره‌های قبل است.

عرف در پاسخ به این پرسش که آیا برآوردی از تعداد واجدین شرایط در انتخابات شده است، گفت: ثبت احوال و مرکز آمار در این زمینه اطلاعات خود را ارائه می‌کنند که البته همیشه در این زمینه اختلافی هم وجود دارد. به نظر من الان زود است که وارد این مسائل شویم و تا زمان انتخابات این دو دستگاه به اجماع رسیده و آمار نهایی را اعلام می‌کنند.

معاون سیاسی وزارت کشور درباره جبهه‌های تشکیل شده برای انتخابات خاطرنشان کرد: جمنا، جبهه اصولگرایان قم و جبهه اصلاح‌طلبان تاکنون تشکیل شده‌اند و پیش‌بینی من این است که تعداد این جبهه‌ها بیشتر شود. جبهه اصولگرایان قم فقط در استان قم فعالیت دارد اما جبهه اصلاح‌طلبان طبق اعلام خود آنها برای زمان نامحدود و در سطح ملی فعالیت می‌کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله سایبری به ایستگاه‌های انتخابات از سوی دشمن تصریح کرد: ما موظفیم همه سناریوها را ببینیم و برای آنها پیش‌بینی داشته باشیم. احتمال دارد دشمن اقداماتی مثل جنگ سایبری را انجام دهد و ما هم از هم‌اکنون سناریوهای لازم را پیش‌بینی خواهیم کرد. سیستم‌های ما منطبق بر اینترنت نیست اما در اینترانت هم ممکن است اشکالاتی انجام شود. پدافند غیرعامل توجه زیادی به این زیرساخت‌ها دارد و ما هم از این ظرفیت برای انتخابات استفاده می‌کنیم.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید