امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶
معاون سیاسی وزارت کشور:

قانون‌مداری و بی‌طرفی، دو کلیدواژه اصلی مجریان انتخابات است

معاون سیاسی وزارت کشور با مرور آخرین وضعیت کشور در عرصه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین المللی گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف و تکالیف فرمانداران تحلیل وضعیت سیاسی کشور است.
قانون‌مداری و بی‌طرفی، دو کلیدواژه اصلی مجریان انتخابات است
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۷:۳۲ |
کد خبر : ۷۸۴۷ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور در همایش فرمانداران جدیدالانتصاب با بیان اینکه سال ۹۸ با غیرقانونی‌ترین و ظالمانه‌ترین فشارهای حداکثری آمریکا علیه ایران آغاز شد، اظهار کرد: هدف اساسی ترامپ از خروج از برجام، اعمال سیاست فشار حداکثری با هدف فشار شدید بر مردم و جامعه برای افزایش تنش‌های داخلی و نارضایتی علیه دولت و حکومت است.

معاون سیاسی وزارت کشور در ادامه با اشاره به تأثیر سیاست خارجی بر سیاست داخلی و تاکید بر ضرورت آشنایی فرمانداران با منطق تحریم و مختصات جنگ اقتصادی علیه ایران، خاطرنشان کرد: هدف اساسی تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری، ابتدا تسخیر و تخریب زیرساخت‌های کشور و سپس افزایش نارضایتی‌ها، گسست‌ها و شکنندگی‌های درونی کشور است تا با فشار مردم، نظام به درخواست‌های طرف مقابل تن دهد.

وی ادامه داد: مذاکره تحمیلی و در شرایط فشار و تحریم بی معناست، چرا که منطق مذاکره یعنی طرفین مذاکره در شرایطی برابر، متوازن و متعادل باشند. برای ایران، این شرایط متعادل، بازگشت به شرایط قبل از اردیبهشت ۹۷ و چارچوب تعهدات برجامی است.

عرف افزود: راهکار اصلی برای مواجهه سنجیده با این شرایط, مقاومت و مقابله در تمام سطوح است و باید اراده‌ها را محکم کرد که این امر هم لزوماً با حداکثر هماهنگی، هم افزایی و همکاری مردم، دستگاه‌ها و دولت محقق می‌شود. همواره زمانی که در داخل کشور انسجام و وحدت ایجاد می‌شود، دشمن از شروط و فشارهای خود عقب نشینی می‌کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین تاکید کرد: باید به صراحت بگوییم که آمریکا با اعمال این تحریم‌های ظالمانه و اقدامات این چنینی خلاف قانون و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کرده است. این درحالی است که تاکنون براساس اختیاراتی که در برجام به طرفین داده شده، ایران حداقل اقدامات را انجام داده است.

معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید بر اینکه اروپا باید تعهدات برجامی خود را به شکل کامل پیگیری و عملیاتی کند، گفت: پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه‌ای که به اروپا داده شده است، ایران ضرورتاً باید به سراغ گام دوم اقدامات خود در چارچوب برجام برود.

وی افزود: موضوعی که به فرمانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در شهرستان‌ها باز می‌گردد، تلاش برای حفظ انسجام، جلوگیری از ایجاد شکاف و چنددستگی و ترویج گفتمان مقاومت و ایستادگی است و فرمانداران باید در حوزه‌های مدیریت خود به خوبی عمل کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن یادآوری این نکته که سال ۹۸ سال انتخابات است و بار سنگین اجرایی و برگزاری آن در شهرستان‌ها بر عهده فرمانداران است، گفت: وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور و همچنین ستادهای استانی، مجری انتخابات هستند و باید دو کلید واژه اصلی قانون‌مداری و بی‌طرفی را سرلوحه کار خود قرار دهند. قانونمندی و قانونمداری، بی طرفی و عدم جانبداری سیاسی، پرهیز از ایجاد هرگونه شائبه در امر برگزاری و اجرای انتخابات، حفظ استقلال وزارت کشور و عوامل اجرایی انتخابات در عین تعامل با نهادهای نظارتی، از جمله مواردی است که از فرمانداران انتظار می‌رود به خوبی مورد توجه قرار دهند.

عرف خاطرنشان کرد: نهایت تلاش در ستاد وزارت کشور در حال انجام است که زمینه‌های لازم برای حضور برنامه محور، و نه شخصیت محور احزاب سیاسی در انتخابات ۹۸ فراهم شود.

وی ادامه داد: جلسات و نشست‌های متعددی با مشارکت ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان برای رسیدن به ادبیات و ذهنیت مشترک و تعامل در حال برگزاری و پیگیری است.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به انتظارات ستاد وزارت کشور از فرمانداران گفت: ملاک ارزیابی و سنجش عملکرد فرمانداران، رصد و بررسی مسائل و رویدادهای سیاسی، همراهی و ارتباط مستمر با اداره کل سیاسی جهت گسترش ارتباطات با ستاد وزارت کشور، پیگیری جدی اجرای منشور گفت‌وگوی سیاسی به ویژه با تمرکز بر حمایت از احزاب شناسنامه‌دار سیاسی و خانه‌های احزاب و همچنین رصد مداوم و جلوگیری از اقدامات واگرایانه در برخی شهرستان‌ها به ویژه در عرصه انتخابات است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید