امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۵

برگزاری انتخابات پارلمانی در آفریقای جنوبی

رای‌دهندگان در آفریقای جنوبی امروز چهارشنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور به پای صندوق‌های رای رفته‌اند و نظرسنجی‌ها حاکی از آن بوده که حزب کنگره ملی آفریقا (ANC) که از سال ۱۹۹۴ تاکنون قدرت را در این کشور در دست داشته، باز هم بخت اول پیروزی در این انتخابات به رغم درگیر شدن در رسوایی‌های فساد و به جا گذاشتن رشد اقتصادی ناچیز و افزایش بیکاری است.
برگزاری انتخابات پارلمانی در آفریقای جنوبی
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۵:۱۷ |
کد خبر : ۷۵۸۶ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب  ANC در پنج انتخابات قبلی در آفریقای جنوبی پیروز شده، اما انتخابات امروز مجددا محکی برای بررسی میزان محبوبیت این حزب محسوب می‌شود.

با وجود آنکه پیش‌بینی پیروزی این حزب در انتخابات مطرح شده، اما همچنین پیش‌بینی شده که احتمالا اکثریتی کمتر از قبل به دست خواهد آورد.

همچنین نتیجه این انتخابات برای برنامه‌های سیریل راموفوسا، رهبر جدید این حزب و رییس جمهور آفریقای جنوبی با توجه به افزایش نارضایتی رای‌دهندگان از دولت او، تعیین‌کننده خواهد بود.

راموفوسا چند وقت پیش ریاست جمهوری را از جاکوب زوما، رهبر قبلی حزب ANC تحویل گرفت. در زمان رهبری زوما این حزب کمترین میزان محبوبیتش از سال ۱۹۹۴ به بعد را تجربه کرده بود.

راموفوسا در آستانه انتخابات اخیر گفت: ما انقدر فروتن هستیم که اشتباهاتمان را بپذیریم. ما گام‌هایی تعیین‌کننده در راه مبارزه با فساد برداشته‌ایم.

۲۵ سال پیش نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی، حزب کنگره ملی آفریقا را در اولین انتخابات چند نژادی برگزار شده در این کشور به قدرت رساند و این انتخابات منجر به پایان حکومت آپارتاید شد.

محبوبیت حزب ANC از سال ۲۰۰۴ به بعد در هر انتخابات کاهش یافته است و در انتخابات محلی سال ۲۰۱۶ این حزب ۵۶ درصد آرا را کسب کرد در حالی که در انتخابات پارلمانی قبلی مربوط به سال ۲۰۱۴ این حزب ۶۲ درصد آرا را به دست آورده بود.

راموفوسای ۶۶ ساله سال گذشته میلادی پس از آنکه زوما از ریاست جمهوری به دلیل رسوایی فساد و مسائل اقتصادی استعفا کرد جانشین او شد.

اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب کنگره ملی آفریقا در انتخابات امروز به دلیل ضعف جبهه مخالفان دولت حدود ۶۰ درصد آرا را به دست خواهد آورد.

با این حال حزب ANC با افزایش نارضایتی مردمی از عملکردش به دلیل عدم مقابله با فقر و نابرابری در این کشور روبه‌رو شده است. در سال ۲۰۱۸ اقتصاد آفریقای جنوبی تنها ۰.۸ درصد رشد پیدا کرد و بیکاری نیز به رکورد جدید ۲۷ درصد افزایش یافت.

از مجموع ۴۷ حزب مخالف شرکت‌کننده دراین رقابت تنها حزب میانه‌روی موسوم به "ائتلاف دموکراتیک" و حزب چپ رادیکال موسوم به "مبارزان آزادی اقتصادی" جزو رقبای مهم‌تر محسوب می‌شوند.

حزب ائتلاف دموکراتیک امیدوار است که تصویر مثبتی به عنوان یک حزب سفیدپوست متعلق به طبقه متوسط ارائه دهد. هرچند که اولین رهبر سیاه‌پوست این حزب به نام مموسی میمانه اکنون اولین رقابت انتخابات پارلمانی خود را از زمانی که در سال ۲۰۱۵ رهبری این حزب را به دست گرفت، تجربه می‌کند.

حزب مبارزان آزادی اقتصادی نیز شش سال پیش به دست یک رهبر جوان سابق حزب ANC به نام جولیوس مالما تاسیس شد و پیش‌بینی می‌شود آرای‌ آن در این انتخابات رشد پیدا کند و به ۱۱ درصد برسد.

حدود ۲۶.۸ میلیون نفر از مردم آفریقای جنوبی واجد شرایط رای‌دادن در این انتخابات هستند و نتایج اولیه این انتخابات روز پنجشنبه انتشار خواهد یافت و حزبی که اکثریت آرا را در پارلمان به دست آورد رییس جمهور را تعیین خواهد کرد و این رییس جمهور در تاریخ ۲۵ مه تحلیف به جا خواهد آورد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید