امروز : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۴
حداد عادل در نشست مشترک هیأت ایرانی و مدیران مرکز مطالعات بین المللی شانگهای:

احیای جاده ابریشم، نیازمند همکاری ایران و چین در مقابله با تروریسم است

هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل در چین به سر می برد، از مرکز مطالعات بین المللی شانگهای دیدار کرد.
احیای جاده ابریشم، نیازمند همکاری ایران و چین در مقابله با تروریسم است
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۱۱ - ۰۸:۰۲ |
کد خبر : ۷۴۸۲ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری باز انتخابات به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامعلی حداد عادل، رییس هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در آغاز این دیدار در نشست مشترک هیأت ایرانی با یانگ جیم یان، رییس مرکز مطالعات بین المللی شانگهای، مدیران و اعضای هیأت علمی این مرکز گفت: « در آمریکا پس از روی کارآمدن ترامپ، بسیاری از اهداف آمریکا صراحت و از جمله دشمنی دولت این کشور با ایران و چین شدت بیشتری یافته است؛ به طوری که آمریکایی ها چین را خطر اول برای منافع خود در جهان و ایران را خطر نخست برای منافع خود در خاورمیانه می دانند».

وی افزود: « آمریکا همان قدر که از پیشرفت اقتصادی چین نگران است، به همان میزان از نفوذ اعتقادی انقلاب اسلامی نگرانی دارد».
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدف آمریکا از سلطه جویی بر خاورمیانه را تسلط بر انبار طبیعی نفت جهان و قطع دسترسی رقبایی چون چین از نفت این منطقه عنوان کرد و گفت: «آمریکا کشوری را که در برابرش تسلیم نشود و به آن «نه» بگوید خطرناک می داند. آمریکا مخالف جدی طرح «یک کمربند، یک جاده» است و می خواهد از طریق مخالفت با کره شمالی و فشار بر این کشور ، راه دریایی چین را تحت کنترل داشته باشد».

مشاور عالی مقام معظم رهبری، هدف از بدعهدی، تحریم های یکجانبه و عدم ایفای تعهدات آمریکا در قبال ایران را مهار انقلاب اسلامی از طریق فشار اقتصادی خواند و گفت: « آمریکا از یک سو به ملت ایران فشار اقتصادی وارد می کند و از سوی دیگر، سعی دارد در رسانه های خود جمهوری اسلامی را مقصر جلوه دهد و در چنین شرایطی، همکاری ایران و چین بیش از هر زمان دیگر ضرورت می یابد».
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به این که از جنگ جهانی دوم به این سو، حکومت های بیش از ٨٠ کشور توسط آمریکا سرنگون شده اند، گفت: « آمریکا به نفع و سلطه خود می اندیشد و ارزشی برای نفع مشترک قائل نیست. همچنین به فرهنگ دیگر ملت ها اهمیتی نداده و تصور می کند که همه ملت ها باید مثل آمریکا فکر کرده و از آمریکا تقلید کنند؛ حال آن که دنیا از چنین وضعی خسته شده، در انتظار الگویی تازه در روابط بین الملل به سر می برد که در نقطه مقابل آمریکا باشد و برداشت ایران این است که چین می تواند چنین الگویی را به جهان عرضه کند».
مشاور عالی مقام معظم رهبری، طرح «یک کمربند، یک جاده» را نماد رویکرد تازه چین در روابط بین الملل دانست و گفت: « اتکای این طرح به منافع مشترک و برد_ برد می تواند به تأسیس الگوی تازه روابط جهانی از سوی چین کمک کند».

حداد عادل، وجود ایرانی مستقل در غرب آسیا را به نفع منطقه و جهان برشمرد و اضافه کرد: «ایران با نفوذ خود در عراق، سوریه، لبنان، یمن و بسیاری دیگر از کشور های خاورمیانه، مانع از هجوم تروریسم به شرق شده و با سرکوب داعش به عنوان خطرناک ترین پدیده تروریستی، ضریب امنیت شرق را ارتقا داده است».

وی با اشاره به نزدیک شدن داعش از طریق افغانستان به مرزهای چین، اجرای طرح « یک کمریند، یک جاده» را مستلزم دنیایی خالی از تروریسم خواند و افزود « ایران و چین می توانند در مقابله با تروریسم به عنوان لازمه اجرای طرح یک کمربند، یک جاده(احیای جاده ابریشم) همکاری کنند».

یانگ جیم یان، رییس مرکز مطالعات بین المللی شانگهای نیز در جلسه با اعضای هیأت عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن عمیق و عالمانه برشمردن تحلیل رییس هیأت ایرانی از رویکرد سلطه جویانه آمریکا به دیگر کشورها، ایران را قطب مهم خاورمیانه و مقاومت کشورمان در دفاع مقدس و جنگ هشت ساله را ستودنی توصیف کرد و گفت: « در حالی که آمریکا چین را بزرگترین رقیب خود می داند، سیاست چین در قبال آمریکا تا کنون خویشتندارانه بوده است، اما با روی کارآمدن ترامپ، سیاست مهار تؤام با فشاری همه جانبه از سوی آمریکا نسبت به چین اعمال شد».
رییس مرکز مطالعات بین المللی شانگهای همچنین گفت: راهبرد خاورمیانه ای چین چهار اصل ثابت دارد که شامل اتخاذ روش های تفاهم آمیز برای حل مسائل، توسعه اقتصادی و آبادانی، گسترش صلح و حمایت دوجانبه منطقه ای و بین المللی ایران و چین از یکدیگر است».
هیأت بلندپایه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در چین به سر می برد، به منظور شرکت در دومین مجمع جهانی طرح « یک کمربند، یک جاده» و توافقات راهبردی با مقامات چین به این کشور سفر کرده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید