امروز : شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۵

برگزاری انتخابات سراسری در استونی

مردم استونی امروز (یکشنبه) در انتخابات سراسری این کشور که پیشتر بخشی از آن با استفاده از رای‌گیری اینترنتی برگزار شده، شرکت می‌کنند.
برگزاری انتخابات سراسری در استونی
یکشنبه | ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۸:۴۵ |
کد خبر : ۷۰۶۴ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ائتلاف چپ میانه‌رو استونی به عنوان جناحی که عمدتا در جریان اصلی سیاست قرار داشته در این انتخابات  با چالش عمده‌ای از جانب رقیبان لیبرال سنتی و همچنین افزایش محبوبیت حزب راست افراطی روبه‌رو است.
عمده تمرکز کمپین این انتخابات بر مسائل اقتصادی نظیر مالیات و بودجه عمومی در کنار مسائل دیگری همچون تنش بر سر آموزش زبان روسی برای اقلیت روس زبان این کشور و همچنین شکاف میان شهرنشین‌ها و روستانشین‌ها بوده است.

مقام‌ها اعلام کرده‌اند حدود ۴۰ درصد از مجموع ۸۸۰ هزار و ۶۹۰ رای دهنده واجد شرایط در این کشور از رای‌گیری الکترونیکی برای شرکت در انتخابات استفاده کردند.

مقام‌های استونی ابراز اطمینان کرده‌اند که این سیستم رای‌گیری اینترنتی می‌تواند در برابر هرگونه تلاش برای مداخله ایمن باشد.

برگزاری بخشی از انتخابات به صورت الکترونیکی در کنار برگزاری انتخابات با استفاده از آرای کاغذی سنتی میتواند منجر به ایجاد رقابتی تنگاتنگ در این انتخابات شود.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی شرکت "کانتار ایمور"، حزب میانه‌روی Centre متعلق به جوری راتاس نخست وزیر استونی ۲۴.۵ درصد رای کسب کرده در حالی که حزب لیبرال Reform تحت رهبری کاجا کالاس قانون‌گذار سابق ۲۶.۶ رای به دست می آورد. همچنین حزب راست افراطی EKRE که وعده کاهش مالیات‌ها و سخت‌گیری نسبت به مهاجرت را داده با اقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده و با دو برابر شدن محبوبیتش نسبت به قبل، ۱۷.۳ درصد رای به دست می‌آورد اما احتمالا در یافتن شرکای ائتلافی به مشکل برخواهد خورد.

انتظار می‌رود که پنج تا شش حزب بعد از این انتخابات وارد پارلمان استونی که ۱۰۱ کرسی دارد شوند. این وضعیت باعث به وجود آمدن شرایط دشواری برای تشکیل ائتلاف خواهد شد. در سه دهه گذشته عمدتا حزب چپ میانه‌روی Centre و حزب لیبرال Reform به صورت متناوب دولت‌ها را در دست داشتند و حتی گاهی با ائتلاف‌ با یکدیگر در دولت بوده‌اند. هر دو حزب حامی عضویت استونی در اتحادیه اروپا و ناتو بوده و در عین حال از حامیان ریاضت اقتصادی برای کنترل هزینه‌ها و بودجه هستند.

حزب Centre وعده داده که حقوق‌های بازنشستگی را به میزان ۸.۴ درصد افزایش دهد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید