امروز : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۴۱

بیانیه فراکسیون ولایی: ظریف باید بماند

فراکسیون نمایندگان ولایی در بیانیه ای تاکید کردند که ظریف باید بماند.
بیانیه فراکسیون ولایی: ظریف باید بماند
سه شنبه | ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۲ |
کد خبر : ۷۰۳۷ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، متن بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره استعفای ظریف به شرح زیر است:

«با تبریک ولادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) فراکسیون نمایندگان ولایی لازم می‌داند موارد ذیل را برای استحضار ملت ایران اعلام نماید:

دولت جناب آقای روحانی در چند سال گذشته دو اشتباه راهبردی را مرتکب شده است، اولین اشتباه این بود که با بی‌دقتی نسبت به خوی استکباری رژیم آمریکا و رفتارهای خدعه آمیز اروپا، اکثر انرژی خود را صرف مذاکره و ارتباط با اروپا و آمریکا نمود، در حالی که دستگاه دیپلماسی کشور با محوریت شخص آقای روحانی و پیگیری آقای ظریف برای رسیدن به توافق با اروپا و آمریکا اهتمام می‌ورزید، آمریکا و اروپا در طول این مدت همه خدعه های خود را به کار گرفتند.

آمریکا و اروپا در طول این مدت همه خدعه های خود را به کار گرفتند که اولاً ایران را وادار به متوقف کردن یا به عبارتی تعطیل کردن صنعت هسته‌ای خود کنند. ثانیاً آنها تلاش داشتند آنچه را در جنگ نیابتی در سوریه و عراق و با صرف صدها میلیارد دلار به دست نیاورده بودند از طریق مذاکره با دستگاه دیپلماسی به دست بیاورند. ثالثاً آنها با رفتارهای خدعه آمیز به صراحت در پی نابودی قدرت دفاعی و موشکی و توان بازدارندگی ایران بودند.

متأسفانه دولت آقای روحانی در اثر خوش بینی یا به هر دلیل دیگری شش سال وقت کشور را صرف مذاکرات بیهوده با آمریکا و اروپا کرد و در این مدت نه تنها دستاوردی از این مذاکرات برای ملت ایران حاصل نشد بلکه چون همه امور کشور را به مذاکرات و رابطه با اروپا و آمریکا موکول کرده بودند زمینه رکود بی سابقه تاریخی و اختلال در اقتصاد و معیشت کشور را فراهم ساخت.

هزاران کارخانه را به تعطیلی کشاند و ظرفیت‌های داخلی را معطل گذاشت. دومین اشتباه راهبردی دولت آقای روحانی این بود که مذاکره و رابطه با اروپا و آمریکا را در تعارض با حفظ رابطه با کشورهای فرامنطقه‌ای که در طول ۴۰ سال گذشته شرکای سنتی ایران بوده اند تلقی می‌کرد.

اگر دستگاه دیپلماسی کشور در شش سال گذشته یک دهم وقتی که صرف مذاکره و ارتباط مستقیم بی نتیجه با غرب کرد صرف حفظ ارتباطات نقد و موجود با کشورهایی مثل چین، هند، روسیه و کشورهای قفقاز و ۱۵ کشور همسایه ایران می‌کرد، امروز وضع کشور به اینجا نمی‌رسید.

متأسفانه دستگاه دیپلماسی کشور نه تنها حداقل وقت و انرژی را صرف حفظ روابط راهبردی ایران با همسایگان و چین، هند و روسیه نکرد بلکه به صورت سوال برانگیزی با بی محلی به آنها حتی مدت طولانی از اعزام سفیر به برخی این کشورها اجتناب می‌کرد؛ این دو اشتباه فاحش جناب آقای روحانی و ظریف موجب شد دولت آقای روحانی مشمول جمله مشهور «از این جا مانده و از آنجا رانده» شود.

اکنون برای آقای روحانی و به ویژه ظریف دو راه وجود دارد؛ یک راه عزت و مردانگی و خدمت به مردم است و آن عبرت آموزی از گذشته و اصلاح اشتباهات و تغییر رویکرد و شهامت اعلام آن به مردم است و راه دیگر این است که برای فرار از پاسخگویی با بهانه گیری‌های سیاست بازانه فقط خود را از این وضعیتی که ساخته اند فراری دهند و مردم و کشور را در تنگناهایی که به وجود آورده اند رها کنند.

فراکسیون ولایی با اطلاع از اختلافاتی که مدتی است بین آقای روحانی و آقای ظریف ایجاد شده است معتقد است در شرایطی که امروز به وجود آمده است، فرار کردن از میدان پاسخگویی چه به بهانه اختلاف با رئیس جمهور باشد و چه به بهانه فشار مخالفان باشد از منظر مردم عزت ایجاد نمی‌کند بلکه آن مسیری که موجب ماندگاری ظریف و عاقبت بخیری ایشان می‌شود عبرت گرفتن از گذشته و اصلاح اشتباهات و استفاده از تجربیات خود برای روزآمد کردن دستگاه دیپلماسی کشور است و در شرایط سختی فرار کردن از میدان پاسخگویی و تنها گذاشتن روحانی، مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود؛ ظریف باید بماند.»

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید