امروز : جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۴

کاتب: بررسی قانون انتخابات نباید از دستور کار خارج شود

رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت که با توجه به اینکه قانون انتخابات در دستور کار مجلس بوده نمی‌توان آن را متوقف و از دستور کار خارج کرد.
کاتب: بررسی قانون انتخابات نباید از دستور کار خارج شود
شنبه | ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۳:۴۰ |
کد خبر : ۶۹۶۹ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، غلامرضا کاتب در نشست علنی امروز (شنبه) مجلس در تذکر شفاهی ضمن تسلیت شهادت ۲۷ تن از پاسداران در حادثه تروریستی گفت: در تبصره (۱) ماده (۱۰۰) آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است که حداقل ۵۰ نفر از نمایندگان می‌توانند از رئیس جلسه درخواست کنند که گزارش چاپ شده کمیسیون خارج از نوبت در دستور کار قرار گیرد، رئیس جلسه درخواست را به رأی می‌گذارد در صورت تصویب، رسیدگی به گزارش در همان جلسه یا جلسه بعدی شروع می‌شود، با اعمال مجدد تبصره نمی‌توان آن را متوقف کرد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که قانون انتخابات در دستور بوده به استناد یک ماده دیگر نمی‌توان آن را متوقف کنیم به این عنوان که قصد داریم قانون آزمایشی که مهلت آن تمام شده است را اصلاح کنیم؛ این موضوع مغایر آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: درخواست دارم اجازه ندهید برخلاف آئین نامه اقدامی صورت گیرد. دولت و کمیسیون کوتاهی کرده و گزارش خود را برای ارائه در صحن آماده نکرده‌اند. در حال حاضر قانون انتخابات استانی در دستور کار قرار دارد و در اولویت است، درخواست می‌کنیم اجازه ندهید برخلاف آئین‌نامه داخلی عمل شود زیرا قانون در این خصوص صراحت دارد.

علی مطهری در پاسخ به تذکر غلامرضا کاتب گفت: اگر تنها تبصره (۱) ماده (۱۰۰) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را ملاک قرار دهیم تذکر شما وارد است، تا یک اولویت از دستور کار خارج نشده نمی‌توان وارد اولویت بعدیشویم اما بر اساس ماده (۱۶۳) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قوانینی که دارای مهلت هستند قبل از تعیین مهلت باید تعیین تکلیف شوند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده (۱۶۳) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی می‌توانیم وارد دستور کار دیگر شویم، هر چند که دولت باید زودتر اقدام می‌کرد. نمایندگان در صورتی که مخالف تغییر دستور کار هستند می‌توانند رأی مخالف دهند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید