امروز : پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸
مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری قم:

فعالیت احزاب نباید محدود به زمان انتخابات باشد

مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری قم با بیان این‌که فعالیت احزاب نباید محدود به زمان انتخابات باشد، گفت: خوشبختانه اکنون فضای دوستانه‌ای میان احزاب استان شکل گرفته است.
فعالیت احزاب نباید محدود به زمان انتخابات باشد
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۲۵ - ۱۷:۰۲ |
کد خبر : ۶۵۵۰ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مرتضی بابایی در خصوص روند به ثبت رسیدن احزاب سیاسی بیان کرد: قانون فعالیت احزاب و تشکل‌های سیاسی که تبیین کننده فرآیند تشکیل احزاب است درسال  1395 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، فعالیت احزاب در استان ها به دوصورت فعالیت به عنوان شعبه‌ای از حزب و یا فعالیت به عنوان دفتر فرعی است.

مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری قم ادامه داد: اگر افراد تمایل به فعالیت به عنوان شعبه‌ای از حزب را داشته باشند، باید مدارک ومستندات خود را به استانداری ارائه دهند و پرونده‌ی تکمیل شده به مدیر کل سیاسی وزارت کشور که دبیرکمیسیون ماده 10فعالیت احزاب است، ارسال می‌شود ومجوز توسط کمیسیون ماده 10 فعالیت احزاب صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: البته اگر احزاب تمایل به فعالیت به عنوان دفتر فرعی داشته باشند، مجوز فعالیت آن‌ها توسط استانداری صادر می‌شود.

بابایی ضمن اشاره به آزادی فعالیت احزاب سیاسی طبق قانون اساسی، در خصوص  محدوده فعالیت احزاب سیاسی در استان قم گفت: هرحزبی یک اساسنامه دارد و باید درچارچوب همان اساسنامه فعالیت کند، برای مثال حزبی که  باعنوان سیاسی به ثبت رسیده نمی‌تواند فعالیت اقتصادی داشته باشد. 

وی ضمن اشاره به فعالیت 50 حزب ثبت شده در استان قم، در خصوص نحوه مجوزدهی به اجتماعات و راهپیمایی‌های حزبی عنوان کرد: ابتدا حزب درخواست خود را به فرمانداری ارسال کرده و فرمانداری نیز درخواست را به دفتر سیاسی استانداری ارسال می‌کند، پس از طرح موضوع با مسئولین عالی‌رتبه استانداری، مجوز صادر می‌شود. 

مدیرکل امور سیاسی استانداری قم پیرامون روند نظارت بر فعالیت احزاب در سطح استان اظهار کرد: در استان‌ها فرمانداری موظف به دریافت مستمر گزارش‌های دوره‌ای از احزاب است و کارشناس احزاب در استانداری نیز مکلف به بازدیدهای دوره‌ای از دفاتر احزاب برای بررسی مسائل و مشکلات آن‌هاست تا در صورت نیاز توسط استانداری مورد مساعدت قرار گیرند.

بابایی ضمن اشاره به اینکه فعالیت احزاب نباید محدود به دوران انتخابات باشد، در مورد نحوه تاسیس و فعالیت خانه احزاب استان قم عنوان کرد: وزارت کشور منشور گفت و گوی سیاسی را در اسفند سال گذشته به استان‌ها ابلاغ کرد که طبق بند یک این منشور، خانه احزاب استان قم در اردیبهشت سال جاری تاسیس شد. 

وی افزود: سه جریان اصلی سیاسی در خانه احزاب تعریف شده است که سایر احزاب نیز باید ذیل این سه جریان قرار گیرند؛ دوره مدیریت خانه احزاب سه ساله است که برای جلوگیری از انحصار رای در مدیریت این نهاد، ریاست بصورت چرخشی بین این سه جریان تقسیم شده است. 

بابایی ضمن اشاره به مشی اهل بیت در استقبال از گفت و گو میان عقاید و افکار مختلف ادامه داد: تا قبل از تشکیل خانه احزاب، حزب‌های سیاسی استان نسبت به یکدیگر دید منفی داشتند، اما با تشکیل این نهاد هر دوهفته یکبار طی جلسه‌ای تمامی احزاب استان با یکدیگر به گفت و گو می‌نشینند و خوشبختانه اکنون فضای دوستانه‌ای میان احزاب سیاسی استان شکل گرفته است. 

وی با بیان این‌که  اعضای احزاب به علت سابقه فعالیت حزبی در برخی گزینش‌های استخدامی با مشکل مواجه‌اند ذکر کرد: این مسئله صحیح است که فعالیت‌های حزبی مخرب نباید به نهادهای مهم و مراکز علمی سرایت کند، اما قرار براین است طی ساز وکاری به نهادهای گزینشی سفارش شود که برای افراد با سابقه فعالیت سیاسی قانونی نه تنها امتیاز منفی قائل نشوند، بلکه چنین افرادی راکه برای پویایی سیاسی جامعه خود فعالیت می‌کنند مورد تشویق قرار دهند.  

مدیرکل امورسیاسی استانداری قم پیرامون نحوه تعامل احزاب با استانداری‌ها افزود: دبیران همه احزاب طی جلسات فصلی با استاندار دیدار می‌کنند و هر ماه دبیران یکی از دو جریان اصلی با معاونت سیاسی استاندار جلسه دارند. 

وی ضمن اشاره به اهتمام دولت بر فعالیت نهادهای مدنی ازجمله احزاب سیاسی تصریح کرد: معاونت سیاسی طی نامه‌ای مدیران استان را موظف به همکاری با احزاب استان کرده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بارگذاری نظرات قدیمی تر