امروز : پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۴
اختصاصی /

سرای تاریخی " وکیل التجار" سرایی با طعم فرهنگ و غذای ایرانی در مرکز تهران افتتاح شد

سرای تاریخی "وکیل التجار" سرایی با طعم فرهنگ و غذای اصیل ایرانی در مرکز تهران با حضور جمعی از هنرمندان، مدیران شهری و میراث فرهنگی و فعالان حوزه گردشگری افتتاح شد.
سرای تاریخی " وکیل التجار" سرایی با طعم فرهنگ و غذای ایرانی در مرکز تهران افتتاح شد
جمعه | ۱۳۹۷/۰۹/۱۶ - ۱۱:۵۰ |
کد خبر : ۶۵۰۶ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات،سراي وكيل التجار توسط نوادگان مرحوم «محمد‌باقر میزاني »مرمت و احيا شده و به سراي ميزاني نيز معروف است. این بنا که در شمال غرب میدان محمدیه تهران (میدان اعدام سابق) واقع شده در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره۳۹۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. و مرمت این سرای تاریخی سال ٩٠ شروع شده و تا سال ٩٦ ادامه پيدا كرده و پس از آن به عنوان يك مجموعه فرهنگي گردشگری با کاربری پذیرایی تغيير كاربري داده است.

 

اين سرا در سال‌هاي دور با عنوان سرایی برای تجارت خشكبارتاسيس شد كه در دوره‌اي بدون كاربري باقي ماند.

سراي وكيل التجار به عنوان یک مقصد گردشگري و تهرانگردي، شامل رستوران، شربتخانه وكتابخانه قرار است از اين پس ميزبان رويدادهاي فرهنگي-هنري شهر تهران باشد.


تاريخچه سراي وكيل التجار

نام سراي وكيل التجار يا ميزاني از ميرزا محمد ميزاني ملقب به وكيل التجار تهراني گرفته شده است. در سال هاي دور اين سرا مكاني براي فروش خشكبار و موادغذايي خشك بوده است.

لقب وكيل التجار، لقب رسمي دولتي است كه از دوره قاجار به محمدميزاني داده شده و دليل آن اعتبار و حسن شهرت او در میان تجار تهران بوده است.

بعد از او، ميرزا محمدباقر ميزاني در سال ١٣٠٨، بناي فعلي را تجديد بنا كرد. بناي قبلي متعلق به دوره قاجار بوده كه به علت تعريض ميدان محمديه(اعدام سابق) بخشي از آن تخريب شد. اما ميرزا محمد باقر ميزاني، اين بنا را در سال ١٣٠٨ شمسي تجديدكرد و مجددا همان كسب و كار پدر را پيش گرفت.

بعد از او، پسرش حاج هاشم ميزاني اداره سراي وكيل التجار را با ادامه دادن همان حرفه پدر عهده دار شد، البته زمانی نیزدر اين سرا كارگاه قندريزي شکل گرفت .
بعد از حاج هاشم ميزاني، اين سرا به دست ورثه افتاد و در اين زمان، در سرا ديگر فعاليتي صورت نگرفت و تبديل به انبار خانوادگي شد. تا اين كه اين بنا در تاريخ ١٠/٧/١٣٨٠ توسط سازمان ميراث فرهنگي، در فهرست آثار ملي ثبت شد.

مرمت اين بنا، كه توسط استادكاران ماهر در حوزه معماري سنتي ايران و كاشيكاري و نجاري انجام شده، به مدت شش سال طول كشيده است که از اين پس با كاربري پذيرايي و فرهنگي در خدمت شهروندان خواهد بود.

در مراسم افتتاحیه این مرکز مدیران مختلف فرهنگی، اقتصادی، گردشگری حضور داشتند و از مشکلات و چشم اندازهای صنعت گردشگری سخن گفتند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید