امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۵۵

پیروزی جناح نزدیک به چین در انتخابات هنگ کنگ

به دنبال برگزاری انتخابات میان دوره‌ای در ۲۵ نوامبر در هنگ کنگ جناح دموکراسی خواه نتوانست یکی از کرسی‌هایی را که قبلا از دست داده بود، بازپس بگیرد و این نتیجه موجب شد جناح نزدیک به چین با کسب این کرسی اکثریت خود را تقویت کند.
پیروزی جناح نزدیک به چین در انتخابات هنگ کنگ
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۰۸ - ۱۲:۲۵ |
کد خبر : ۶۴۵۳ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روزنامه فیگارو، این انتخابات به دنبال کنار گذاشته شدن یکی از نمایندگان که در پی صحبت‌های اعتراضی حین ادای سوگند نمایندگی در اولین روز کاری خود در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاده بود، برگزار شد.

 در این مستعمره قدیمی انگلستان، چین عرصه را برای معترضان به حاکمیت خود تنگ کرده است. در سال ۲۰۱۶، چین توانست حذف شش تن از نمایندگان منتخب میانه رو را که حامی خودمختاری بوده و در ادای سوگند و اولین سخنرانی خود جملات اعتراضی بیان کرده بودند، رقم بزند. بعضی از این نمایندگان از باسابقه‌های مبارزه برای دموکراسی در هنگ کنگ بودند و برخی هم متعلق به یک جنبش جدید رادیکال حامی خودمختاری هستند.

در انتخابات اخیر جناح دموکراسی خواه نتوانست کرسی "کولون غربی" را که مورد رای گیری قرار گرفت، به دست آورد و به این ترتیب جناح اپوزیسیون ۲۶ کرسی از ۷۰ کرسی شورای قانون‌گذاری را در اختیار دارد و نمی‌تواند برخی قوانین را وتو کند.

 "لائو سیو لای" که کرسی کولون غربی را در دست داشت در سال ۲۰۱۶ به دلیل مناقشه ادای سوگند نامناسب رد صلاحیت شد. در این انتخابات جدید "لی چئوک یان" از مبارزین قدیمی برای دموکراسی از "ربکا چان" کاندیدای حامی چین و یک روزنامه نگار سابق شکست خورد.

هنگ کنگ، سرزمینی است که تحت سیستم "یک کشور و دو نظام" چین دارد و بعد از خارج شدن از قیمومیت بریتانیا در ۱۹۹۷ قرار شد که روی کاغذ از برخی حقوق نظیر آزادی بیان بیشتر نسبت به چین برخوردار شود اما در سالهای اخیر هر چه بیشتر تحت تاثیر دولت چین قرارگرفته و از این آزادی‌های خود عقب نشینی کرده است.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

 

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید