امروز : پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۵
اختصاصی /

نمایشگاه مطبوعات شاید وقتی دیگر

امسال اهالی رسانه و مخاطبان علاقمند برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات را در سال 97 باید فراموش کنند.
نمایشگاه مطبوعات شاید وقتی دیگر
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۵:۰۲ |
کد خبر : ۶۰۶۶ |
سیاسی

 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مجید قاضی پور، طبق صحبت های شنیده شده از محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اسلامی و سید محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسات غیر رسمی، اهالی رسانه و علامندان به رسانه‌های چاپی و آنلاین باید برگزاری نمایشگاه مطبوعات این بزرگترین و تخصصی ترین نمایشگاه رسانه‌ای کشور را در سال 97 فراموش کنند.

همه ساله نمایشگاه مطبوعات مکانی برای ارزیابی رسانه‌ها و تقویت ارتباط روزنامه خوان‌ها، علاقمندان به رسانه‌های چاپی و آنلاین بود و در این بین مسئولان نیز حضور گسترده‌ای دراین نمایشگاه و ارتباط رودرو با مردم در نمایشگاه پیدا می کردند.

همه ساله به نمایشگاه‌ مطبوعات نقدهای مختلفی وارد می شد که مجال پرداختن به آن در این گزارش کوتاه نیست ولی هرگاه دولت دست راستگرایان بود رسانه‌های چپ انتقاد داشتند و برخی از آنها نیز شرکت نمی کردند و هر زمان دولت دست چپگرایان بود رسانههای راستی منتقد بودند و باب قهر گسترده بود و برگزاری این رویداد نمایشگاهی را به چالش می کشیدند.

اگر امسال که نزدیک به 40 روز به تقویم سنتی برگزاری نمایشگاه مطبوعات بیشتر نمانده است نمایشگاه بیست و چهارم در سال 97 برگزار نشود. با توجه به برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات بیستم در سال 92 باید بگویم این دومین سال است که در دولت رئیس جمهوری حسن روحانی این رئیس جمهور حامی رسانه و مطبوعات نمایشگاه مطبوعات برگزار نمی‌شود. و همچنین طبق آمار باید بگوییم دولت اعتدال و امید هر سه سال از طول فعالیت خود یک بار نمایشگاه مطبوعات را برگزار نکرده است.

این در حالی است که دولت اعتدال و امید بیشترین بهاء را به رسانه‌های چاپی و آنلاین مجوز دار داده است و و ضمن حمایت‌های زیاد خود از رسانه ها و اهالی مطبوعات کمترین شکایت و بیشترین رسیدگی را به اوضاع رسانه‌ها و خبرنگاران داشته است.

در دولت روحانی دو معاون مطبوعاتی به نام‌های حسین انتظامی و محمد سلطانی فر منصوب شدند که دقیقا هر کدام از این‌ها  مدیران در سال اول انتصاب خود نمایشگاه مطبوعات را برگزار نکردند. و هر کدام از این دو نیز سیاست‌های مختلفی را در حمایت از رسانه‌ها مدنظر قرار داده‌اند و مدیران رسانه رضایت نسبی از این اقدامات داشتند.

سخن اینجاست که نمایشگاهی که به سال 24 برگزاری خود رسیده است باید حتما دارای تقویم دائم برگزاری با روز، ماه و مکان مشخص برای برنامه‌ریزی رسانه‌ها باشد و هویت شاخص خود را به دست آورده باشد  نه اینکه تا روز ثبت نام رسانه‌ها از برگزاری این رویداد بزرگی فرهنگی و جذاب اطلاعی نداشته باشد.

نمایشگاه مطبوعات هر چند نام بین‌المللی را با خود به دوش نمی‌کشد ولی میزبان رسانه‌های بین المللی و یا مدیران آنها در قالب برگزاری کارگاه‌های مختلف بوده است. که بی برنامه‌گی و نداشتن تقویم حتمی  برای برگزار این رویداد بزرگ رسانه ‌ای، لطمه‌ای به هویت این نمایشگاه و همچنین مدیران مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی خواهد زد.

هر چند برگزاری نمایشگاه مطبوعات در ادوار مختلف بدون نقص وکاستی نبوده و همه ساله داد غرفه داران و صاحبان رسانه را درآورده است ولی برگزاری نمایشگاه مطبوعات که مکانی برای گفتگوی بی واسطه  مردم و صاحبان رسانه، مسئولین و کارشناسان و صاحب نظران است می تواند مثبت و مفید ارزیابی شود و به طرح مطالبات و پاسخگویی به مشکلات کمک کند.

در نمایشگاه مطبوعات همه ساله نشست‌های مختلف تخصصی و عمومی و کارگاه‌های تخصصی با حضور کارشناسان اهل فن شکل می گرفت که مکانی بود برای حضور دانشجویان و علاقمندان و حتی مخاطبان رسانه‌ها در حرفه‌ای نگاه کردن به رسانه‌ها. و افزایش سواد رسانه‌ای برای همه افراد چه اهالی مطبوعات و چه مخاطبان به رسانه را در پی داشت.

حالا دستاورد برگزاری نمایشگاه  مطبوعات برای معاونت مطبوعاتی چه بوده نمی‌دانیم ولی حتما برای رسانه‌هایی که خود را در معرض دید مخاطبین قرار می‌دهند بسته به مدیریت رسانه خود متفاوت است ولی حتما حضور در نمایشگاه های تخصصی متعلق به این صنف مثبت خواهد بود.

اما در تصمیم گیری برای برگزاری نشدن نمایشگاه مطبوعات امسال آیا نظر اهالی مطبوعات و صنوف و انجمن‌های مختلف مرتبط کسب شده است و با رسانه‌ها و مدیران مسئول و یا نمایندگان آنها مشورتی صورت گرفته است؟!

در پایان از مدیرکل مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی می خواهیم که ضمن توضیح دلایل برگزار نشدن بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات نظر خود را در این خصوص اعلام کرده و برنامه معاونت مطبوعاتی را نیز برای سال‌های بعد اعلام کنند تا رسانه‌ها مشتاق به حضور در نمایشگاه تخصصی خود با برنامه‌ریزی بهتری در این رویداد بزرگ فرهنگی و تخصصی خود حاضر شوند.

مجید قاضی‌پور مدیر و سردبیر پایگاه خبری باز انتخابات

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند