امروز : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۷

انتخابات پارلمانی سوئد بدون برنده قطعی و با بهبود عملکرد راست‌ها

تازه‌ترین نتایج مربوط به انتخابات پارلمانی سوئد نشان می‌دهد که حزب راست افراطی ضد مهاجرت این کشور در این انتخابات توانسته آرا مهمی را به خود اختصاص دهد و به همین سبب این حزب قول داده که به "اعمال نفوذ واقعی" در عرصه سیاست این کشور به عنوان "یک عنصر تعیین کننده" بپردازد.
انتخابات پارلمانی سوئد بدون برنده قطعی و با بهبود عملکرد راست‌ها
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۰:۲۹ |
کد خبر : ۶۰۵۴ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اتفاق بعد از آن می‌افتد که دو بلوک اصلی رقابت کننده در این انتخابات یعنی چپ‌گرایان و راست‌های میانه‌رو نتوانستند اکثریت را به دست آورده و به این ترتیب ترکیب دولت بعدی سوئد نامشخص باقی مانده است.

استفان لوفون، نخست وزیر سوئد از مخالفان راست میانه‌رو موسوم به بلوک "آلیانس" خواسته تا در مذاکراتی با هدف یک "همکاری فرا بلوکی" شرکت کنند.

نخست وزیر سوئد

با این حال حزب لوفون یعنی سوسیال دموکرات همچنان بزرگترین بخش از کرسی‌های پارلمان را با ۲۸.۴ درصد آرا در اختیار دارد هرچندکه در این انتخابات ضعیف‌ترین نتیجه انتخاباتی خود را در یک قرن گذشته به دست آورده است.

او اظهار کرد که نتایج این انتخابات نشان دهنده "مرگ سیاست‌های بلوکی" در سوئد است.

بلوک متعلق به لوفون که یکی از معدود دولت‌های چپ‌گرا در اروپا را در اختیار داشته ظاهرا از مجموع ۳۴۹ کرسی پارلمان ۱۴۴ کرسی را به دست آورده که به میزان یک درصد بیشتر از مجموع کرسی‌های بلوک آلیانس است.

این نتیجه بعد از شمارش ۹۹.۸ درصد حوزه‌های رای‌گیری منتشر شده است.

به این ترتیب هیچ بلوکی نتوانسته ۱۷۵ کرسی لازم برای داشتن اکثریت در پارلمان سوئد را به دست آورد.

با این حال اختلاف آرای این بلوک به میزان تنها ۳۰ هزار رای بوده هرچند که ۲۰۰ هزار رای متعلق به سوئدی‌های ساکن خارج این کشور که قرار است روز چهارشنبه شمارش شود، می‌تواند این تعادل را به هم بزند.

ائتلاف آلیانس متشکل از چهار حزب شامل میانه‌روهای محافظه‌کار، دموکرات‌های مسیحی، لیبرال‌ها و حزب سنتر است.

این ائتلاف دعوت لوفون برای مذاکرات را رد کرده و از او خواسته تا استعفا دهد و بر عزم خود برای تشکیل دادن دولت متعلق به خود تاکید کرده است.

در سیاست سوئد رئیس پارلمان این کشور بعد از یک انتخابات با همه رهبران احزاب مشورت می‌کنند و سپس کسی را که بیشترین احتمال موفقیت را دارد مامور به تشکیل دولت می‌کند.

در این میان در انتخابات حزب راست افراطی دموکرات‌های سوئد که بر نارضایتی رای‌دهندگان از موضوع مهاجرت بعد از پذیرش حدود ۴۰۰ هزار پناهجو از سال ۲۰۱۲ سرمایه‌گذاری کرده، توانسته موفقیت بی‌سابقه‌ای به دست آورد.

این حزب در حالی که در سال ۲۰۱۴، ۱۲.۹ درصد از آرا را به دست آورده بود نتیجه قابل توجه ۱۷.۶ درصد آرا را به دست آورده است.

جیمی آکسون، رهبر راست‌های افراطی دموکرات‌های سوئد به جمع حامیان این حزب گفت: ما نقش خود را به عنوان یک حزب تعیین کننده تقویت کرده‌ایم. ما قصد داریم نفوذی واقعی در سیاست سوئد به دست آوریم.

جیمی آکسون

حزب دموکرات‌های سوئد اکنون سومین حزب بزرگ پارلمان باقی مانده و نتوانسته جای میانه‌روها را بگیرد و در حالی که آکسون وعده به دست آوردن ۲۰ تا ۳۰ درصد آرا را در انتخابات داده بود، ۱۷.۶ درصد آرا را به دست آورده است.

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه در توئیتی موفقیت راست افراطی سوئد را تحسین کرد.

او در این توئیت نوشت: باز هم یک شب بد دیگر برای  اتحادیه اروپا به وجود آمده است. انقلاب دموکراتیک در اروپا در حال حرکت به جلو است.

لوفون این انتخابات را یک همه‌پرسی بر سر آینده نظام رفاهی سوئد تلقی کرده اما راست‌های افراطی این انتخابات را یک نظرخواهی درباره مهاجرت و نحوه پیوستن مهاجران به جامعه این کشور خوانده است.

حزب دموکرات‌های سوئد که ریشه در اندیشه‌های نئونازیسم دارد، تعداد انبوه پناهجویان در سوئد را تهدیدی برای فرهنگ سوئد خوانده و آنها را مایه فشار بر نظام رفاهی سوئد دانسته است.

براساس آمارهای رسمی سوئد حدود ۱۸.۵ درصد جمعیت این کشور از مجموع ۱۰ میلیون نفر جمعیت آن زاده کشورهای خارجی هستند.

با این حال لوفون به هنگام انداختن رای خود در زمان انتخابات به رای دهندگان هشدار داده بود که به آنچه که او "یک نژادپرست" خواند، رای ندهند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید