امروز : یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۶

نتایج انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه شنبه اعلام می‌شود/ حزب حاکم در پارلمان پیروز شده است

در حالی که کمیسیون انتخابات زیمبابوه نتایج انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرده و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق انداخته، مخالفان دولت زیمبابوه این کمیسیون را متهم کردند به اینکه عمداً نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به نفع حزب حاکم به تاخیر می‌اندازد و در عین حال وقوع بی‌نظمی‌هایی در این انتخابات گزارش کردند.
نتایج انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه شنبه اعلام می‌شود/ حزب حاکم در پارلمان پیروز شده است
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۱۰ - ۱۱:۵۶ |
کد خبر : ۵۹۱۷ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، با وجود آنکه این انتخابات عمدتا در فضایی آرام برگزار شد اما گزارش شد که چندین خودروی ضد شورش در اطراف مقر مرکزی حزب اپوزیسیون "جنبش برای تغییر دموکراتیک" در شهر هراره مشغول گشت‌زنی بوده‌اند.

تاکنون یکسری نتایج محلی مربوط به انتخابات پارلمانی که به صورت موازی با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، اعلام شده اما کمیسیون انتخابات زیمبابوه هنوز هیچ آماری از نتایج انتخابات ریاست جمهوری که روز دوشنبه برگزار شد،‌ منتشر نکرده است.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات زیمبابوه حزب حاکم زانو پی اف تا کنون توانسته اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را به دست بیاورد.

بر اساس جدیدترین نتایج اعلام شده، حزب حاکم تا کنون ۱۰۹ کرسی کسب کرده در حالی که رقیبش حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک ۴۱ کرسی به دست آورده است و ۵۸ کرسی دیگر نیز هنوز تعیین تکلیف نشده است.

این اولین انتخابات از زمان کنار رفتن رابرت موگابه در کودتایی در ماه نوامبر از قدرت است.

پریسیلا چیگومبا، رئیس کمیسیون انتخابات زیمبابوه اعلام کرد که احتمالا تا روز شنبه نتایج انتخابات ریاست جمهوری آماده نخواهد شد.

ادعای اپوزیسیون درباره تقلب انتخاباتی

یک مقام ارشد حزب مخالف جنبش برای تغییر دموکراتیک و همچنین یک ناظر انتخاباتی داخلی (ZESN) در زیمبابوه اعلام کردند یک حوزه از هر پنج حوزه رای‌گیری -در مجموع ۲۰۰۰ حوزه- شمارشگرهای خود را در درب حوزه‌ قرار نداده در حالی که بر طبق قانون این کار برای آنها الزامی بوده است.

براساس اعلام این حزب مخالف، حذف این شمارشگرها زمینه را برای آنکه کمیسیون انتخابات زیمبابوه در نتایج به نفع امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهور زیمبابوه و حزب زانو پی اف متعلق به او دست ببرد، فراهم کرده است.

این حزب و همینطور ناظر انتخاباتی داخلی ZESN کمیسیون انتخابات زیمبابوه را متهم کردند به اینکه با تبعیض و غرض‌ورزی عمل می‌کند.

تندای بیتی، وزیر دارایی سابق متعلق به حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک گفت: مقام‌ها عمداً اعلام نتایج رسمی انتخابات را به تاخیر انداختند و این نوعی مداخله در خواست و اراده مردم است.

گروه ZESN و دیگر گروه‌های جامعه مدنی در زیمبابوه مشغول آماده کردن یک شکایت به منظور مجبور کردن مقام‌ها به علنی کردن نتایج هستند.

کمیسیون انتخابات زیمبابوه اعلام کرد که در این انتخابات تقلب و دست بردن در آرا صورت نگرفته است.

این انتخابات برای زیمبابوه به منظور خارج کردن خود از انزوا و رفتن به سمت رونق اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

با این وجود کمیسیون انتخابات زیمبابوه اشاره‌ای به عدم نصب شمارشگر اعلام نتایج انتخابات از سوی حوزه‌های رای گیری نکرد.

در این انتخابات رقابت اصلی میان منانگاگوای ۷۵ ساله و نلسون چامیسا، رهبر ۴۰ ساله حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک است.

هر دوی آنها با اطمینان از پیروزی خود در این انتخابات سخن گفتند اما دیپلمات‌های غربی و گروه‌های ناظر محلی گفته‌اند که رقابت در این انتخابات بیش از حد نزدیک خواهد بود.

میزان حضور رای دهندگان در این انتخابات ۷۵ درصد بود.

این در حالی است که در کنار این انتخابات، رای دهندگان در زیمبابوه در انتخابات برای تعیین ۲۱۰ نماینده پارلمان و تعیین اعضای شوراهای محلی در این کشور نیز شرکت کردند.

پیش بینی می‌شود که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه تا ۴ اوت منتشر نشود.

در صورتی که برنده قاطعی وجود نداشته باشد دور دوم این انتخابات در ۸ سپتامبر برگزار خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند