امروز : شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷

احزاب تازه تاسیس لتونی، برنده انتخابات پارلمانی

نتیجه شمارش 80 درصد آرا در انتخابات پارلمانی لتونی نشان می‌دهد، حزب حاکم اکثریت خود را از دست داده و دو حزب تازه تشکیل شده بیش از یک چهارم آرا را از آن خود کرده‌اند.
احزاب تازه تاسیس لتونی، برنده انتخابات پارلمانی
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۱۰:۴۲ |
کد خبر : ۶۲۰۱ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، این کشور که دو میلیون نفر جمعیت دارد و یک چهارم آن‌ها از اقوام روس هستند، محل اصلی تنش‌های اروپا و ناتو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه است.

حزب "هارمونی" که هوادار روسیه است، در این انتخابات همچنان بیشترین آرا را برای خود حفظ کرد و توانست حمایت 20 درصدی رای‌دهندگان را از آن خود کند اما نمی‌تواند دولت تشکیل دهد، چرا که احزابی که به دلیل روابط این حزب با مسکو با آن مخالفند، به آرای کافی برای تشکیل دولت دست پیدا کرده‌اند.

لتونی مدت‌ها است که درگیر مسائلی از قبیل فساد و پولشویی است. رییس بانک مرکزی این کشور هم‌اکنون منتظر محاکمه خود به اتهام ارتشاء است.

 به دنبال همین مشکلات، حزب پوپولیستی KPV LV (مخفف عبارت "صاحب کشور کیست؟" به زبان لتونی) و حزب ضد فساد "محافظه‌کاران جدید"، دو حزب تازه تاسیس این کشور هر یک حدود 14 درصد از آرا را به دست آورده و به دومین و سومین حزب بزرگ این کشور تبدیل شدند.

رهبر حزب محافظه‌کاران جدید پس از این انتخابات در جمع هواداران گفت: این حزب سیاسی از تمایلات بنیانگذاران، هواداران یا افراد دیگری که در آن حضور دارند، تاثیر نمی‌پذیرد. اعتقاد به حاکمیت قانون به مردم بازخواهد گشت.

نخست وزیر فعلی این کشور نیز پس از این انتخابات اظهار کرد: تشکیل یک دولت جدید کار دشواری خواهد بود.

به نظر می‌رسد ائتلاف حاکم، متشکل از حزب اتحاد ملی و حزب اتحاد حدود نیمی از آرا خود را از دست داده‌ است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید