امروز : شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱

آغاز انتخابات پارلمانی لتونی و پیروزی احتمالی پوپولیست‌ها

همزمان با صدمین سالروز استقلال لتونی، مردم این کشور امروز شنبه در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند که ممکن است باعث به قدرت رسیدن یک ائتلاف پوپولیستی و حامی کرملین بینجامد.
آغاز انتخابات پارلمانی لتونی و پیروزی احتمالی پوپولیست‌ها
شنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۱۴ - ۱۴:۰۹ |
کد خبر : ۶۱۹۸ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نظرسنجی‌ها حاکی از آن‌ هستند که اگرچه ائتلاف حاکم راست میانه بخاطر اصلاح اوضاع اقتصادی مورد تحسین قرار گرفته اما موقعیت خود را در این انتخابات از دست داده است. با ین حال از آن‌جایی که یک چهارم از رای دهندگان همچنان تصمیم خود را اتخاذ نکرده‌اند، نتیجه این انتخابات همچنان نامعلوم است.

لتونی یکی از اعضای منطقه یورو و ناتو است که در سال 2004 میلادی به این ائتلاف نظامی پیوست.

اما اقلیت قومی روس لتونی حدود یک چهارم از کل جمعیت 1.9 میلیون نفری این کشور حوزه بالتیک را تشکیل می‌دهند و حزب هارمونی که سابقا متحد حزب روسیه‌ای همپیمان پوتین بود، در حال حاضر در لتونی محبوب است.

این حزب در سه انتخابات گذشته بیشترین تعداد رای را به دست آورده و تنها دلیلی که نتوانست وارد دولتش شود، ‌این است که در جذب شرکای ائتلافی ناکام بوده است اما این بار اوضاع فرق می‌کند.

لتونی به همراه دیگر کشورهای حوزه بالتیک از جمله استونی و لیتوانی در سال 1918 میلادی پس از فروپاشی امپراطوری تزارهای روسیه اعلام استقلال کرد اما این کشور متعاقبا توسط آلمان نازی و پس از آن توسط جماهیر شوروی به مدت 50 سال تا سال 1991 میلادی اشغال شد.

پس از انتخابات اخیر در سال 2014 میلادی حزب سبزهای راست میانه و اتحادیه کشاورزان، ائتلاف ملی جناح راست و حزب راست میانه اتحاد، یک ائتلاف سه حزبی برای اداره این کشور تشکیل دادند. تحت حکومت آن‌ها اقتصاد که بر اثر بحران مالی سال 2008 میلادی به شدت آسیب دیده بود، اصلاح شد و مجددا شاهد رشد و شکوفایی بود، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که رای دهندگان این ائتلاف حاکم را رها می‌کنند.

به گفته کارشناسان رای دهندگان از ریاضت اقتصادی که لازمه خروج لتونی از بحران اقتصادی بود، خسته شده‌اند و در حال حاضر به دنبال چهره‌های جدید هستند و در همین زمان است که پوپولیسم ظهور پیدا می‌کند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند حزب سبزها و اتحادیه کشاورزان که در حال حاضر پست‌های ریاست جمهوری و نخست وزیری را در اختیار دارند،‌ بیشتر از 15 کرسی از پارلمان لتونی را که متشکل از 100 کرسی است، به دست نخواهند آورد. در همین حال انتظار می‌رود حزب ائتلاف ملی نیز 13 کرسی را از آن خود کند.

حزب اتحاد که به اتحاد جدید تغییر نام داده، ممکن است نتواند حتی پنج درصد رای لازم برای ورود به پارلمان را نیز به دست آورد.

اما از سوی دیگر حزب هارمونی پیشتاز رقابت‌ها به نظر می‌رسد و دست کم 28 کرسی را از آن خود خواهد کرد. در حال حاضر این حزب پس از یک دهه تلاش،‌ ممکن است بتواند با پیوستن به پوپولیست‌ها یک دولت تشکیل دهد.

حزب KPV LV که یک حزب پوپولیست محسوب می‌شود، شریک ائتلافی بالقوه حزب هارمونی محسوب می‌شود. این حزب ممکن است دست کم 15 کرسی را از آن خود کند.

به طور کلی 16 حزب در این رقابت‌ها شرکت دارند. حوزه‌های رای گیری از ساعت 5 صبح شنبه به وقت گرینویچ آغاز به کار کرده و تا ساعت 17 همین روز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و نظرسنجی‌های پس از انتخابات پس از آن فورا منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود نتایج انتخابات اوایل صبح یکشنبه اعلام شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند