امروز : چهارشنبه ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۹

انتخابات در تیمورشرقی برای پایان بن‌بست سیاسی

هزاران تن از ساکنان تیمور شرقی امروز شنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند تا بلکه ماه‌ها بن‌بست سیاسی در این کشور کوچک جنوب‌شرق آسیا حل و فصل شود.
انتخابات در تیمورشرقی برای پایان بن‌بست سیاسی
شنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ - ۱۳:۰۰ |
کد خبر : ۵۴۵۷ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگا خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، کمپین انتخاباتی این ماه در حالی با خشونت‌های پراکنده همراه بود که تیمور شرقی در سال‌های اخیر کشوری عمدتا آرام و صلح‌طلب بوده است. دلیل ناآرامی‌ها در این کشور عمدتا بی‌ثباتی سیاسی است که پس از استقلال از اندونزی در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد.

انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ هیچ برنده مشخصی نداشت و حزب فرتیلین (Fretilin) متعلق به ماری آلکاتیری نخست‌وزیر تیمور شرقی تنها ۰.۲ درصد رای بیش از حزب "کنگره ملی برای بازسازی تیموری‌ها" متعلق به ژانانا گوژماو که سابقا رئیس‌جمهوری و نخست وزیر تیمور شرقی بوده‌ است، به دست آورد.

رئیس‌جمهوری تیمور شرقی اوایل امسال پرلمان را منحل کرده و خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی تازه شد که پنجمین انتخابات پارلمانی از زمان استقلال از اندونزی در سال ۲۰۰۲ محسوب می‌شود.

حوزه‌های رای‌گیری از ساعت هفت صبح به وقت محلی باز شده است و رئیس‌جمهوری تیمور شرقی با انداختن رای در صندوق گفت: مایلم بگویم که این انتخابات به معنای پایان این بن‌بست خواهد بود. ما تنها زمانی نتایج را می‌پذیریم که تخلفی رخ نداده باشد.

این دموکراسی نوپای آسیا با فقر، فساد و توسعه منابع غنی از نفت و گاز مواجه است. بخش انرژی آن حدود ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی را در ۲۰۱۴ تشکیل داد و بیش از ۹۰ درصد درآمد دولت بود.

نامزدهای انتخابات امروز برای توسعه آموزش و بهداشت و ارتقای کشاورزی و بخش‌های گردشگری وعده داده‌اند. حوزه‌های رای‌گیری عصر امروز بسته خواهد شد و انتظار می‌رود نتایج غیررسمی اواخر امروز منتشر شود. نتایج رسمی نیز طی روزهای آتی اعلام می‌شود. بیش از ۷۰۰ هزار تن واجد شرایط رای دادن هستند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند