امروز : شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶

هشتمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین برگزار می شود

نائب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از برگزاری هشتمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با محوریت استان آذربایجان شرقی و با مشارکت استان‌های آذربایجان غربی و اردبیل خبر داد.
هشتمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین برگزار می شود
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۰۰:۲۳ |
کد خبر : ۲۵۹۸ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری روز یکشنبه در نشست خبری هشتمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اجلاسیه در روزهای ۲۶ و ۲۷ مهرماه در تبریز و روز ۲۶ مهرماه اختصاص به برپایی کمیسیون‌ها خواهد بود.

به گفته وی؛ این اجلاسیه با هماهنگی‌های صورت گرفته با ائمه جمعه و نمایندگان رهبری و مسئولان اجرایی استان های مذکور و با تشکیل کمیته های سیاسی و اجتماعی و حوزه و روحانیت و فرهنگی تبلیغی و اقتصادی برگزار خواهدشد.
نایب رئیس جامعه مدرسین افزود: علاوه بر مسایل کشوری و کلان، مسایل منطقه‌ای اعم از فعالیت‌های تبلیغی، سیاسی، فرهنگی،حوزه و روحانیت در این مناطق نیز در اجلاسیه پیگیری می‌شود تا با تبادل نظر، گره‌گشایی صورت بگیرد.
حسینی بوشهری با بیان اینکه حدود هزار و صد نفر را سه استان  آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل و ۱۵۰ نفر از استان قم، دعوت شده اند، ادامه داد: از مدیریت حوزه و اعضای شورای عالی و جامعه مدرسین و معاونت‌های حوزه برادران و خواهران نیز برای حضور در اجلاسیه دعوت شده است.
وی با اشاره به مباحث پیرامونی اجلاس عنوان کرد: هدف ایجاد یک حرکت و کار فرهنگی در راستای اهداف بلند نظام اسلامی است.
وی افزود: عمدتا استان‌ها دغدغه‌ای که دارند با دیگر استان ها مشترک است و کمتر مسایل ویژه در استان‌ها سراغ داریم البته نوع مسایل فرهنگی و اجتماعی در هر منطقه تفاوت‌هایی نیز دارد که در اجلاسیه‌ها بررسی می‌شود.
حسینی بوشهری با بیان اینکه اجلاسیه‌ها دو سال یکبار برگزار می‌شود اظهار کرد: با پیگیری‌ها تصمیم جدی داریم که نتایج مطالبه‌گری جامعه را در این اجلاس ارایه شود.
وی با بیان اینکه جامعه مدرسین یکی از نهادهای دیرپای روحانیت با بیش از نیم قرن سابقه شکل‌گیری است افزود: فلسفه وجودی جامعه ایجاد حرکت علمی در حوزه بوده است و اکثر شخصیت‌های جامعه از استادان برجسته حوزه هستند و جمع قابل توجهی از مراجع تقلید نیز از اعضای جامعه بوده‌اند.
حسینی بوشهری تصریح کرد: یکی از رسالت‌های اصلی جامعه مدرسین در مورد روحانیت بلاد ایجاد ارتباط، همدلی و هماهنگی در پیشبرد اهداف اسلامی و دینی است لذا اقدام به برپایی اجلاسیه‌های سراسری، استانی و منطقه ای کرده است .
وی اظهار کرد: برپایی اجلاسیه‌ها به تفکیک استانی، زمان بر است لذا تصمیم بر این شد تا اجلاسیه‌های منطقه ای برگزار کنیم که در مشهد و کرمانشاه و مشهد و یزد و فارس و ... نیز این اجلاسیه‌ها برپا شده است.
وی همچنین در مورد تشکیل هیئت اندیشه‌ورز از سوی خبرگان رهبری عنوان کرد: تدین مردم مربوط به همه روحانیت اعم از خبرگان و مدرسین و همه اقشار روحانی جامعه است؛ روحانیت باید مردم را با دین آشنا کرده و رفتارهای آنان را بر مبانی دینی تنظیم کنند و برپایی این اجلاسیه‌ها نیز در این راستا است.
حسینی بوشهری تصریح کرد: اگر بگویم جامعه و حوزه علمیه تلاش شبانه‌روزی در جهت تحقق اهداف رهبری داشته و دارند سخنی به‌گزافه نیست و از مباحث جدی مدیر حوزه و اعضای شورای عالی و جامعه مدرسین پرداختن به بحث تحول در حوزه در زمینه آموزشی، پژوهشی و رفتاری و اخلاقی و ... است.
وی تاکید کرد: این برنامه‌ها در اجلاسیه‌ها به خصوص در کمیسیون حوزه و روحانیت نیز در حال پیگیری است و در تمامی اجلاسیه‌ها مطالبه می شود تا حوزه هم نقش تاریخی خود را حفظ کند و هم طلاب، زمان‌شناس باشند و متناسب با آن گام بردارند. 
نایب رئیس جامعه مدرسین اظهار کرد: من معتقد نیستم آنچه روحانیت گفته و می‌گوید در جامعه محقق شده و می‌شود ولی عده‌ای تلاش دارند تا عملا جایگاه روحانیت را نادیده گرفته و مرجعیت روحانیت را کاهش و رو به افول بدانند و برای آن رتبه و درصد تعیین کنند.
وی افزود: از طرف دیگر همه روحانیت در جامعه دارای یک دیدگاه در مورد مسایل نیستند و نمی‌توان عدم اقبال مردم به بخشی از روحانیت را به معنای تقابل آنان با روحانیت دانست ضمن اینکه مراجع تقلید ما روحانیان برجسته‌ای هستند که محل رجوع مردم‌اند.
استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: آزادی نظر حق طبیعی مردم است و نظر مخالف مردم در مواردی مانند انتخابات به منزله تقابل آنان با روحانیت نیست و برای ما هم افتخار است که مردم در مسایل کشور تحقیق کرده و گزینش می‌کنند.
وی تاکید کرد: با همه مشکلات موجود، روحانیت ائمه جمعه و جماعات و محل پرسش احکام شرعی و رجوع مردم هستند و مردم نیز امور دینی خود را با بهره‌مندی از روحانیت به پیش می‌برند؛ بنابراین آمار دادن‌های این گونه برای تضعیف روحانیت، منصفانه نیست.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید