امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۲

کردهای سوریه برای برگزاری نخستین انتخابات خود آماده می‌شوند

کردهای سوری برای برگزاری نخستین انتخابات در مناطق تحت سیطره خود در شمال سوریه که برای ماه آینده برنامه‌ریزی شده، آماده می‌شوند.
کردهای سوریه برای برگزاری نخستین انتخابات خود آماده می‌شوند
یکشنبه | ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۱۴:۴۸ |
کد خبر : ۲۴۴۱ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، هدیه یوسف، رئیس مشترک "شورای مؤسسان نظام فدرالی" که کار برگزاری این انتخابات سه مرحله‌ای را بر عهده دارد در حاشیه مشارکت در نشستی در شهر قامشلی با مشارکت احزاب کرد، عرب و سریانی، گفت: ما طی این دوره روند انتخابات را شرح خواهیم داد و نشست‌هایی را با شوراهای محلی و گروه‌های اجتماعی برای توضیح روند برگزار خواهیم کرد.

مارس 2016 کردها در مناطق تحت سیطره خود در شمال سوریه نظام فدرالی اعلام کردند و شمال سوریه را به سه اقلیم در الجزیره(شرق)، فرات(مرکز) و عفرین(غرب) تقسیم کردند. قرار است انتخابات کردها در سه مرحله و از 22 سپتامبر آغاز شود.

در مرحله نخست انتخابات رؤسای مشترک مناطق انتخاب می‌شود. در مرحله دوم در 3 نوامبر انتخابات شوراهای محلی شهرها و شهرک‌ها برگزار می‌شود. در مرحله سوم و نهایی که 19 ژانویه است، انتخابات "کنگره مردم دموکراتیک" برای هر اقلیم برگزار می‌شود. این کنگره مسئول اداره مناطق کردنشین شمال سوریه خواهد بود.

در همان روز نیز اعضای کنگره سراسری مردم دموکراتیک که به مثابه پارلمان کردهاست انتخاب می‌شود.

اعضای شوراهای محلی هر دو سال یک بار انتخاب می‌شوند.

کمیته عالی انتخابات بر روند رأی‌گیری نظارت خواهد داشت.

هدیه یوسف تأکید کرد: ما اجازه می‌دهیم که جامعه جهانی بر انتخابات نظارت داشته باشد و به شمال سوریه بیاید.

وی گفت: هدف از نظام فدرالی که دولت و مخالفان آن را رد می‌کنند، تقسیم سوریه نیست. نظام ما در سطح جغرافیایی فدرالی است و هدف از آن تقسیم سوریه نیست

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند