امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵

بررسی سوابق بانوان حاضر در دولت دوازدهم +عکس

رییس جمهور در احکام جداگانه ای مسوولیت دو معاونت ریاست جمهوری و همچنین دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی را به زنان واگذار کرد.
 بررسی سوابق بانوان حاضر در دولت دوازدهم +عکس
یکشنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۲۲ - ۱۷:۱۳ |
کد خبر : ۲۳۵۸ |
سیاسی
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، طی احکام جداگانه ای خانم دکتر معصومه ابتکار را به عنوان "معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده"، خانم دکتر لعیا جنیدی را به عنوان "معاون حقوقی رییس جمهور" و خانم شهیندخت مولاوردی را به عنوان «دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی» منصوب کرد.
 
رییس جمهور در این احکام جداگانه، توفیق در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید را از خداوند بزرگ برای این دو معاون و دستیار خود مسألت کرده است.
 
در ادامه به بخشی از سوابق بانوان راه یافته به جمع اعضای هیات دولت دوازدهم پرداخته می شود: 
 
 
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور
 
لعیا جنیدی استاد دانشگاه و وکیل دادگستری، وی دوره های کارشناسی حقوق قضایی، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق خصوصی خود را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، طی کرده است. زمینه‌ی تخصصی جنیدی حقوق تجارت و داوری است و با زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه نیز آشناست. در سال های 81 و 82 در دوره تحقیقاتی دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد (معادل فوق دکتری) بورس تحصیلی خود را گذرانده‌است.
 
جنیدی درسال 1392 طی حكمی از سوی نصيری قيداری معاون وقت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقيقات و فناوري به سمت مدیر کل اداره لوایح و تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری منصوب شد. جنیدی هم اکنون عضو هیات علمی  دانشگاه تهران است.
 
بررسی سوابق بانوان حاضر در دولت دوازدهم /  عکس
 
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده
 
ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم است. معصومه ابتکار فرزند تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی، است. 
 
او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد. 
 
ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد، او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد. او طی سال‌های 1372 تا 1375 به تشکیل مؤسسه مطالعات وتحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. 
 
ابتکار نخستین زنی است که پس از انقلاب اسلامی به کابینه  راه یافته است. او  در 11 مرداد 1376 و همزمان با آغاز کار دولت اصلاحات از سوی سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شد و تا پایان کار دولت هشتم در این سمت ماند. پس از آن به مدت 7 سال به عنوان نماینده منتخب مردم تهران در شورای اسلامی شهر تهران مشغول به فعالیت شد. با  آغاز کار دولت یازدهم، حسن روحانی، رئیس جمهور، طی حکمی ابتکار را مجدداً به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست منصوب نمود
 
بررسی سوابق بانوان حاضر در دولت دوازدهم /  عکس
 
شهیندخت مولاوردی، دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی
 
شهیندخت مولاوردی متولد 1 آبان 1344 پژوهشگر و فعال امور زنان است که در دولت یازدهم معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده را برعهده داشته است. 
 
 مولاوردی دوره کارشناسی  را در رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی و دوره کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل خود را در دانشگاه علامه طباطبایی طی کرده است.
 
در 16 مهر 1392 حسن روحانی، رئیس جمهور یازدهم، طی حکمی مولاوردی را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تعیین نمود. روحانی در حکم انتصاب خود خانم مولاوردی را دارای «تجارب ارزشمند» در امور زنان و خانواده معرفی کرده است. وی پیش از ان دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و مسئول کمیته حقوقی ائتلاف اسلامی زنان بوده است.
 
بررسی سوابق بانوان حاضر در دولت دوازدهم /  عکس

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید