امروز : شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۸

سوگندنامه‌ای که ریاست جمهوری را رسمیت می‌بخشد

رئیس جمهور منتخب با ادای سوگندنامه خود را ملزم به پاسداری از اسلام، نظام و قانون اساسی می‌داند و خود را وقف خدمت به مردم می‌کند.
سوگندنامه‌ای که ریاست جمهوری را رسمیت می‌بخشد
یکشنبه | ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۱۳:۲۰ |
کد خبر : ۲۲۴۵ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات مراسم تحلیف ریاست جمهوری طبق قانون در صحن علنی مجلس برگزار می شود که این مراسم امسال عصر روز شنبه (14 مردادماه) خواهد بود.

طبق اصل یکصد و بیست و یکم(121) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور منتخب در حالی در مراسم تحلیف شرکت می کند که رؤسای قوای مقننه و قضائیه و همچنین اعضای شورای نگهبان نیز باید حضور داشته باشند.

بعد از اینکه رئیس جمهور با دست گذاشتن بر قرآن کریم برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سوگند یاد کرد، متن سوگندنامه را امضا و به دبیر شورای نگهبان تحویل خواهد داد.

متن سوگندنامه ریاست جمهوری طبق اصل یکصد و بیست و یکم(121) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

‎‎‎‎‎‎«من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت هایی‏ که‏ بر عهده‏ گرفته‏ ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم.»

گفتنی است، مراسم تحلیف حسن روحانی طبق روال در نخستین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بعد از برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی مقام معظم رهبری که امسال روز پنجشنبه (12 مردادماه) خواهد بود، برگزار می‌شود.

 

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید