به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از سحر – پایگاه اطلاع رسانی  ستاد انتخاباتی دکتر حسن  روحانی - مطابق دیدگاه کارشناسان و اساتید برجسته اقتصاد، اقتصاد یک علم است و تنها یک دستور کار دارد.  روش‌های اقتصادی جز با ارائه راهکار علمی و دقیق و بررسی وضع موجود(اعم از آمار و ارقام)  چیزی چز خیالبافی نیست .

چرا که علم اقتصاد  برنامه ریزی دقیقی است که با استفاده از مدیریت منابع محدود برای رسیدن به حداکثر خروجی ها تلاش می‌کند.با این پیش فرض از حوزه اقتصاد، نگاهی به مباحث مطرح شده در مناظره سوم اقتصادی نشان می دهد که در این مناظره ،منتقدان دولت تنها قصد تخریب و سیاه نمایی وضع موجود  پرا داشتند و حتی از دیدن گذشته و ماقبل این 4 سال هم طفره می رفتند.تاکید بر مسائل شخصی و استفاده از ادبیاتی نا متناسب برای نامزدهای ریاست جمهوری در این مناظره هم دیگر نکته این رویداد بود.

سئوالهای جهانگیری بدون پاسخ ماند

 این مناظره اما  زمان  های ویژه ای داشت  مثلا آن زمان که اسحاق جهانگیری  درباره قاجاق به 12 میلیارد دلار آمار این حوزه اشاره داشت و کاهش این حوزه را یاد آور شد و از شعار گویی درباره بخشی از مسائل کشور انتقاد کرد .او اقتصاد رو به فروپاشی را محصول دوران گذشتهو دولت هایی دانست که از سوی اصولگرایان حمایت می شدند .

او از نامزدها خواست که برنامه بدهند و توضیح دهند در نیروی انتظامی و قوه قضائیه چه کرده اند برای مقابله با فساد، که امروز همه چیز را از این دولت و در این مدت مطالبه می کنند.او با اشاره به نقش ابراهیم رویسی در قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه اگر با فساد مبارزه کرده است چرا اکنون فساد به گفته خود آنها هنوز بالا است .

او که به آمار در این حوزه اشاره داشت ، تاکید کرد که  در 3سال، قاچاق نصف شدو در سلهای دولت اصولگرا این رقم بالا رفت ،اما کسی احساس شرمندگی نکرد. اسحاق همچنین درباره عملگرایی درباره حقوق های نجومی صحبت کرد و تاکید داشت که شهرداری درباره املاک مردم چه کرده ایت که اپارتمان 10 میلیارد تومانی را 2 میلیارد تومان داده اند.

نکته جالب توجه هم این بود که  قالیباف در این حوزه تا پایان مناظره هیچ نگفت و توضیح نداد چرا سکوت دارد.ایجاد بانک قوامین توسط قالیباف و اتفاقات  بانک شهر  نکاتی دیگری بود که قالیباف درباره انها حرفی نزد.

آمارهای غلط و ادعای های به سند

ارائه آمارهای غلط و بی استناد نکته دیگر این مناظره بود. میرسلیم با اشاره به اینکه  70 درصد تعطیلی در بنگاه های اقتصادی رخ داده است  یکی از امارهای بدون سند را ارائه داد که با اعتراض و پرسش جهانگیری روبرو شد.

رئیسی هم  درباره کارخانه ها بدون سند و آماری گفت که کارخانه ها تعطیل شده اند و خیلی از کارخانه ها نقدینگی نداشته اند. او مفتثد بود که تسهیلات به حساب ادمهای خاص رفته است و فقز در این دولت از 23 درصد به  33 درصدرسیده است؛حال آنکه این آمارها هیچ کدام پایه و اساس آماری نداشت.

کار انتخاباتی با فقرا

امور انتخاباتی مورد دیگری بود که در این مناظره مورد توجه بود . اینکه برخی نامزدها سرزده به محل فقرا می روند و  عکس انتخاباتی با فقرا می گیرید نکته ای بود که جهانگیری مطرح کرد و از دو کاندید اصولگرا که می گویند یارانه را بالا می برند پرسید که  چگونه می خواهند یارانه بیشتر بدهند حال آنکه برای منابع یارانه محلی معرفی نکرده اند.این موضوعی بود که توسط رییسی و قالیباف پاسخی داده نشد و کلی گویی شد.

فرار رو به جلوی رئیسی

ابراهیم رییسی تنها چیزی که در پاسخ به مسائل انتقادی و بی برنامگی او ارائه شد، آن بود که پشتوانه برنامه اوکارهای دانشگاهی است! حال آنکه کار دانشگاهی و برنامه ریزی مستند و قابل اعلام است نه تنها شعار و کلی گویی.

او برای فرار از موضوعات اقتصادی و موضوع مسئولیت خود ، اعلام کرد که در موضوع قاچاق کالا، دستگاه اجرایی پرونده تولید می کند و می دهد به قوه قضائیه . او هیچ گاه درباره فعالیت 35 ساله خود در این حوزه و مسئولیت هایش چیزی نگفت و توضیح نداد چرا اقدامی در این بخش نداشته است.

تصورات غلط قالیباف و رئیسی از پتروشیمی

خام فروشی نفت و موضوع توجه به صنعت پتروشیمی موضوع دیگر این مناظره بود که با صحبت های قبل و حال دو کاندید اصولگرا جذاب شد. این دو کاندید از این صنعت و میزان اشتعالش اطلاعات دقیقی نداشتند و نکاتی را مطرح کردند که با پاسخ روحانی مواجه شد .

رییسی اعلام کرد که  باید در استانهای مخالف پالایشگاه ایجاد شود که نشده است،حال آنکه این صنعت باید در مناطق نزدیک به نفت و ابهای ازاد ایجاد شود. اعداد و ارقام غلط این حوزه هم از نکات جالب این بخش بود.

حمله های انتخاباتی هماهنگ

قالیباف و رئیسی در یک جهت مشخص با همراهی میرسلیم به دولت و اقداماتش حمله های هماهنگی داشتند که محور این حملات آمارهای تخیلی و حمله های شخصی بود.

قالیباف بارها و بارها دولت را به دروغ و فساد و کاسبی متهم کردو آنها را 4 درصدی دانست .او بدون هیچ سندی اعلام کرد که 500 هزار میلیارد تومان وام داده شده است ومشخص نیست به که داده شده است. او هم اشاره به دولت قبل را هم خظا دانست حال انکه دولت فعلی میراث دار دولت قبل است.او همچنین تعطیلی کارخانه ها را بدون امار و اشاره به روند معکوس بازگشایی شرکت‌ها بارها تکرار  کرد و آمارهای موجود را ندید گرفت.

اطلاعات ناقص میرسلیم

مصطفی میرسلیم هم که به عنوان حامی مباحث رئیسی و قالیباف ورود می کرد، هیچگاه در خصوص پرونده اقتصادی خود در شرکت موتور سازی توضیح نداد و نگفت که پروژه های ملی که او تعریف کرده و در شرکت تحت مدیریت او بوده است، چرا  توان تولید اثتصادی و رقابتی را نداشته است.

او هم در انتقادی غیر منصفانه اعلام کرد که در 4 سال اخیر،  قاچاق کشور را ببچاره کرده است،حال آنکه آمارها خلاف گفته اوست و به گفته جهانگیری،  اطلاعات اقای میرسلیم ناقص بود.

چرا که  درباره اقتصاد مقاومتی و منع خام فروشی نلاش خوبی شکل گرفت و برای صادرات در 2 سال گذشته تراز مثبت کالا داشته ایم و کالای واردات کمتر است بدون نفت که برای اولین بار رخ داده است .

دفاع  آماری روحانی

در مقابل تمام انتقادهای غیر اقتصادی و بدون مار منتقدان 3 ضلعی روحانی، او اعلام کرد که اول باید به ریشه ها بپردازیم  او  رقابت ازاد و مهلت دهی به بخش خصوصی را اصلاح کننده دانست.

او در پاسخ به برخی انتقادها هم گفت که آقای رئیسی و قالیباف کجا بودند در دولت  و  کجا بود، سخنگوی قوه قضائیه وقتی سوزن جراحی نبود؟ او پرسید که چرا این منتقدان نیامدند به مردم دلایل  را بگویند.

او به اعداد هم اشاره داشت و گفت که 9 هزاز میلیارد تومان سال قبل وام داده شده و 17 هزار میلیارد تومان به تولید اختصاص یافته که 43 درصد تسهیلات دهی را بالا برده است.

او در کلامی گویا و صریح هم به قالیباف گفت که :اقای یقالیباف چرا کار غیر اخلاقی می کنید .او به یادها آورد که با توافق هسته ای 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری اضافه می شود که در کنار فروش 2 برابری نفت 15 میلیارد برای توسعه سرمایه گذاری اختصاص هخواهد یافت .