امروز : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۰۸

واکنش آمریکا به اظهارات اسد درباره انتخابات ریاست جمهوری

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر بشار اسد گفت: "دشوار است بخواهیم روی اظهارات اسد درباره انتخابات حساب باز کنیم!"
واکنش آمریکا به اظهارات اسد درباره انتخابات ریاست جمهوری
سه شنبه | ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۴۹ |
کد خبر : ۳۶۰ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری المیادین، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه گفت:  "سخت است که بتوان با اظهارات بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه درباره انتخابات با جدیت برخورد کرد. آنچه که بشار اسد باید عملا انجام دهد توقف بمباران‌ها و اجازه دادن به آژانس‌های امدادرسان برای ورود بدون قید و شرط به مناطق سوریه و حل سیاسی بحران با مشارکت تمامی گروه‌هاست."

کربی عنوان داشت: "بشار اسد می‌گوید که کنترل کامل مناطق کشورش را به دست خواهد گرفت. ما روشی را که نظام اسد برای سیطره بر مناطق در پیش گرفته دیدیم در نتیجه به نظر می‌رسد که سخت است تعهد وی درباره انتخابات را جدی گرفت!"

کربی گفت که آمریکا همچنان خواهان مذاکراتی است که به انتقال سیاسی در سوریه بینجامد.

بشار اسد، اخیرا در مصاحبه با رسانه‌های فرانسوی گفت که وی آماده مذاکره درباره تمامی مسائل است. وی گفت: زمانی که از مذاکره درباره پایان درگیری در سوریه با آینده سوریه صحبت می‌کنیم به این معناست که همه چیز ممکن است و این مذاکرات حد و مرزی ندارد.

بشار اسد درباره آمادگی‌اش برای بررسی پستش در مذاکرات گفت: بله اما پست من مربوط به قانون اساسی است و قانون اساسی درباره مکانیسمی که براساس آن رئیس‌جمهور به قدرت می‌رسد یا از قدرت برکنار می‌شود، کاملا واضح است. اگر می‌خواهند این مسئله مورد بررسی قرار گیرد پس باید قانون اساسی بررسی شود. قانون اساسی ملک دولت یا رئیس‌جمهور یا مخالفان نیست، بلکه باید ملک مردم باشد درنتیجه باید درباره قانون اساسی همه‌پرسی برگزار شود. این یکی از نکاتی است که می‌توان در نشست صلح درباره آن صحبت کرد.

اسد گفت: این مسئله بر دو پایه استوار است که اولی اراده مردم سوریه و دومی این است که اگر من احساس کنم می‌توانم رئیس‌جمهور باشم پس نامزد انتخابات می‌شوم اما این مسئله به عامل اول بستگی دارد. اگر احساس کنم مردم سوریه مرا نمی‌خواهند مطمئنا رئیس‌جمهور نخواهم شد. درنتیجه موضوع به من مربوط نیست بلکه به مردم سوریه مربوط است و اینکه آیا مرا می‌خواهند یا خیر.

از سوی دیگر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت که این سازمان به صورت مستقیم در مذاکرات درباره آتش‌بس در وادی بردی در حومه دمشق مشارکت نمی‌کند.

وی افزود: ما اطلاعی از کسانی که منابع آب را در دمشق هدف قرار می‌دهند، نداریم و نمی‌دانیم آیا دولت یا مخالفان مسلح این منابع را هدف قرار می‌دهند و قدرت تحقیقات در یان خصوص را هم نداریم.

دوجاریک گفت: بیش از ۵.۵ میلیون تن نیاز به آب دارند و این محور فعالیت‌های کنونی سازمان ملل است.

اخیرا شورشیان جبهه النصره و دیگر گروه‌های مسلح منابع آبی دمشق را هدف قرار دادند که به قطع آب پایتخت منجر شد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید