امروز : شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۱۰

بر اساس نظرسنجی نیمی از جمهوری‌خواهان معتقدند بایدن پیروز شد چون انتخابات با "تقلب" همراه بود

نتایج نظرسنجی جدید رویترز – ایپسوس نشان می‌دهد، حدود نیمی از تمام جمهوری‌خواهان باور دارند که دونالد ترامپ "به درستی پیروز" انتخابات آمریکا شده، اما این پیروزی با تقلب گسترده‌ای که به نفع جو بایدن بود، از او دزدیده شد.
بر اساس نظرسنجی نیمی از جمهوری‌خواهان معتقدند بایدن پیروز شد چون انتخابات با "تقلب" همراه بود
پنج شنبه | ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۳:۵۷ |
کد خبر : ۱۱۴۱۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، این نظرسنجی ۱۳ تا ۱۷ نوامبر نشان می‌دهد که اعتراض آشکار دونالد ترامپ به پیروزی جو بایدن در آرای مردمی و آرای الکترال به نظر می‌رسد در اعتماد عمومی به دموکراسی آمریکایی خصوصا در میان جمهوری‌خواهان تاثیر گذاشته است.

در مجموع، ۷۳ درصد از پرسش‌شوندگان موافق هستند که بایدن انتخابات را برده است، در حالی که ۵ درصد گمان می‌کنند ترامپ برنده باشد. اما وقتی مشخصا از آنها پرسیده شد آیا بایدن "به درستی" برنده شد یا خیر، جمهوری‌خواهان نشان دادند که درباره چگونگی کسب پیروزی به دست بایدن تردید دارند.

پنجاه و دو درصد از جمهوری‌خواهان گفتند که ترامپ به درستی برنده شده، در حالی که تنها ۲۹ درصد گفتند که بایدن به درستی پیروز انتخابات شده است.

جمهوری‌خواهان در پاسخ به چرایی این دیدگاهشان، به نتایج آرای ایالتی که به نفع بایدن است، اشاره داشتند؛ ۶۸ درصد از جمهوری‌خواهان نگرانند که در انتخابات تقلب رخ داده باشد، در حالی که تنها ۱۶ درصد دموکرات‌ها و یک‌سوم شرکت‌کنندگان مستقل نگرانی مشابهی داشتند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که آمریکایی‌های بیشتری به نسبت چهار سال پیش به فرایند انتخاباتی آمریکا شک کرده‌اند.

در مجموع ۵۵ درصد از افراد بالغ در ایالات متحده باور دارند که انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر "مشروع و صحیح" بود که هفت درصد نسبت به نظرسنجی مشابهی که اندکی پس از انتخابات ۲۰۱۶ انجام شد، کاهش نشان می‌دهد. ۲۸ درصدی که گفتند به اعتقاد آنها این انتخابات "نتیجه رای غیرقانونی یا تقلب انتخاباتی" بود به نسبت چهار سال پیش ۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

نتایج این نظرسنجی نشان داد، تعداد جمهوری‌خواهانی که امسال به شکست ترامپ مشکوک هستند، نسبت به دموکرات‌هایی که چهار سال پیش به شکست انتخاباتی هیلاری کلینتون مشکوک بودند، بیشتر شده است.  

۵۲ درصد از دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۶ گفتند که شکست هیلاری کلینتون مقابل ترامپ "قانونی و صحیح" بوده است، حتی در شرایطی که گزارش‌هایی از تلاش روس‌ها برای نفوذ در این نتیجه منتشر شد. امسال تنها ۲۶ درصد از جمهوری‌خواهان فکر می‌کنند که شکست ترامپ به شکل مشابهی مشروع بوده است.  

نظرسنجی رویترز – ایپسوس به صورت آنلاین، به زبان انگلیسی و در سراسر ایالات متحده انجام شد. این نظرسنجی پاسخ‌های ۱۳۴۶ تن از جمله ۵۸۹ دموکرات و ۴۹۶ جمهوری‌خواه را گردآوری کرد و معیار دقت آن ۵ درصد است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید