«عوض بن عوف» به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان سوگند یاد کرد

وزیر دفاع سودان با ادای سوگند، به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی این کشور شروع به کار کرد.
«عوض بن عوف» به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان سوگند یاد کرد
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۰۸:۲۷ |
کد خبر : ۷۳۰۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان با ادای سوگند به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی این کشور در حالی شروع به کار کرد که پیش‌تر در بیانیه‌ای از عزل عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور و تشکیل شورای عالی نظامی که برای دو سال کشور را اداره خواهد کرد، خبر داده بود.

وزیر دفاع سودان در بیانیه‌ای گفته بود: کمیته عالی امنیتی مسئولیت کامل امور کشور را به مدت دو سال بر عهده دارد. وی از اعلام حالت فوق‌العاده در کشور به مدت سه ماه و منع رفت و آمد به مدت یک ماه خبر داد و گفت که انتخابات پس از دو سال در کشور برگزار خواهد شد.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از جمله آریستید نونونسی، کارشناس حقوق بشر این سازمان در امور سودان،نیالتسوسی کلمان وول، گزارشگر ویژهٔ این سازمان در امور حق آزادی تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی تشکل و دیوید کی، گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان مذکور در رابطه با تحولات اخیر در سودان بیانیه مشترکی صادر کردند.

این گزارشگران که در بیانیه خود از به کار بردن واژه «کودتا» خودداری کردند، استفاده از زور بیش از حد از سوی نیروهای سودانی علیه معترضان مسالمت‌آمیز را محکوم کردند.

در بخش دیگر این بیانیه با اشاره به گزارش‌ها مبنی بر تشکیل شورای نظامی برای اداره سودان، بر ضرورت گوش دادن مقامات این کشور به درخواست‌های مشروع مردم سودان تاکید شده است.

آریستید نونونسی در پایان این بیانیه آورده است: مقامات سودان را به حفاظت از غیرنظامیان که مسئولیت اصلی آن‌ها است و به لغو حالت فوق‌العاده فرا می‌خوانم. ارتش سودان و نیروهای امنیتی را نیز به اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از افزایش خشونت و حفظ حقوق قانونی مردم این کشور دعوت می‌کنم.

عوض بن عوف از بازداشت عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داده و اعلام کرد که قانون اساسی در سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست‌وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وی همچنین گفت: وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان برقرار خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید