امروز : پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۸

برگزاری انتخابات سراسری و شورای شهر در نپال

میلیون‌ها تن از مردم در جنوب نپال امروز پنج‌شنبه در نخستین مرحله از انتخابات صلح‌آمیز برای برگزیدن اعضای شوراهای ملی و استانی به پای صندوق‌های رأی رفتند.
برگزاری انتخابات سراسری و شورای شهر در نپال
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ - ۱۲:۳۲ |
کد خبر : ۴۱۸۳ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین انتخاب اعضای هفت شورای شهر است که تحت قانون اساسی که در سال ۲۰۱۵ میلادی تدوین شد، صورت می‌گیرد. اعضای این مجلس هفت استان تشکیل شده تحت این قانون اساسی را مشخص و قوانین محلی را تدوین خواهند کرد.

رأی‌گیری امروز شامل حدود ۱۲ میلیون طرح در جنوب نپال است که نزدیک به ۸۰ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد. بخش شمالی و کوهستانی نپال ۲۶ نوامبر در انتخابات سراسری و استانی شرکت کردند. انتظار می‌رود شمارش کل این آرا روز جمعه آغاز و چندین روز به طول انجامد چرا که برخی از صندوق‌های رای باید از روستاهای دور افتاده به مراکز شمارش آرا منتقل شوند.

مردم با در دست داشتن برگه رای پیش از باز شدن حوزه‌های رای‌گیری در ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی در کاتماندو پایتخت نپال صف کشیده بودند. پلیس اعلام کرد این رای‌گیری در آرامش برگزار شده است. پلیس، سربازان، ارتش و افسران پلیس موقت از حوزه‌های رای‌گیری حفاظت می‌کنند. خودروها از ورود به خیابان‌ها منع شده‌اند و رای‌دهندگان به صورت پیاده به حوزه‌های رای‌گیری می‌روند.

جریان کند نپال به سمت دموکراسی در سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز شد. هنگامی که معترضان پادشاه این کشور را مجبور کردند تا از حکومت خود دست بردارد. دو سال بعد نپال رسما سلطنت چندین ساله را برچید و اعلام کرد که یک سیستم فدرال بهتر به مسائل و نگرانی‌های مردم این کشور رسیدگی خواهد کرد.

اما اختلافات در بین احزاب سیاسی باعث شد تا اجرای قانون اساسی تا سال ۲۰۱۵ میلادی به تعویق افتد؛ قانون اساسی که نپال را به عنوان یک جمهوری اعلام کرد.

در آستانه برگزاری این انتخابات تدابیر امنیتی افزایش یافته و هزاران افسر پلیس و نیروی ارتش در مناطق مختلف مستقر شده‌اند.

به گفته وزارت کشور نپال بیش از ۴۰۰  تن در آستانه آغاز این رای‌گیری بازداشت شدند.


منبع : ايسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید