امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۵

وزیر خارجه سابق ونزوئلا نامزد انتخابات فرمانداری شد

نیکولاس مادورو، وزیر خارجه سابق دولتش را برای کاندیداتوری انتخابات ویژه فرمانداری در ایالت باریناس برگزید.
وزیر خارجه سابق ونزوئلا نامزد انتخابات فرمانداری شد
دوشنبه | ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۲۳:۵۰ |
کد خبر : ۱۳۵۷۳ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «خورخه آریزا» وزیر خارجه سابق ونزوئلا پس از آن از سوی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور برای کاندیداتوری در این انتخابات تعیین شد که آرجنیس چاوز، یکی از برادران هوگو چاوز، رهبر فقید ونزووئلا از تصمیمش برای کناره گیری از این سمت و عدم رقابت در انتخابات فرمانداری این ایالت خبر داد.

 

مادورو از طریق ویدئوکنفرانس در ورزشگاهی در ایالت باریناس و با حضور حامیانش، آریزا را کاندیدای حزب حاکم برای شرکت در این انتخابات معرفی کرد.

 

معرفی این کاندیدای جدید کمتر از یک هفته پس از آن صورت گرفت که دادگاه قانون اساسی ونزوئلا "فردی سوپرلانو"، کاندیدای رقیب را در حالی رد صلاحیت کرد که وی در شمارش رای پیشرو بود؛ اقدامی که اپوزیسیون آن را شرایط نابرابر انتخاباتی اعلام کردند.

 

خورخه آریزا گفته است: رئیس جمهوری من را برای این پست انتخاب کرد تا گوش شنوایی برای همه باشم و این کار را انجام می‌دهیم چون همه در دولت باید به مردم باریناس گوش دهند. حرف های زیاد باید گفته شود.

 

این ایالت واقع در شمال غرب ونزوئلا مدت‌هاست که محل فعالیت حامیان چاوز بوده و برای همین پیروزی کاندیدایی از سوی حزب رقیب برای آنها گران تمام می‌شد.

 

سوپرلانو در انتخابات ۲۱ نوامبر فرمانداری‌ها با یک درصد نسبت به آرجنیس چاوز، یکی از برادران هوگو چاوز  پیشرو بود اما رد صلاحیت شد.

 

اپوزیسیون ونزوئلا روز شنبه اعلام کرد که "آئورا سیلوا"، همسر سوپرلانو برای کاندیداتوری در انتخابات حاضر می‌شود اما کارزار سوپرلانو روز یکشنبه گفت که سیلوا رد صلاحیت شده و از ذکر جزئیات بیشتر امتناع کرد.

 

پس از آنکه آرجنیس تصمیم گرفت تا از فرمانداری باریناس استعفا دهد و در رقابت انتخابات دیگر شرکت نکند، رهبران حزب حاکم سوسیالیست متحد ونزوئلا در روزهای گذشته در این ایالت گردهم آمدند تا درباره کاندیدای جدید تصمیم بگیرند. پس از آنکه بسیاری نتایج انتخابات را ناشی از شکاف داخلی دانستند، آنها به یک کاندیدای متحد نیاز داشتند.

 

مادورو در جمع حامیانش در ورزشگاه و از طریق ویدئوکنفرانس گفت: این یک فرصت طلایی برای مردم باریناس است که در انتخابات جدید فرمانداری شرکت کنند. از آرجنیس برای کناره گیری و تسهیل فرصت برای یک کاندیدای جدید در انتخابات تشکر می‌کنم.

 

دیوان عالی دادگستری ونزوئلا امروز (دوشنبه) حکم داد که سوپرلانو نباید در رای‌گیری شرکت می‌کرد، چرا که او به دلیل تحریم‌های اداری اعمال شده در ماه اوت ۲۰۲۱ که ناشی از فعالیتش به عنوان قانونگذار بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ بود، رد صلاحیت شد. این حکم توضیحی نداده که چرا سوپرلانو در ابتدا اجازه حضور در انتخابات را یافت درحالیکه سایر کاندیداها نتوانستند در این انتخابات شرکت کنند.

 

این رد صلاحیت بر تردیدها درباره عادلانه بودن سیستم انتخابات ونزوئلا و آن هم درست در نخستین رای گیری پس از چند سال در این کشور که نیروهای اپوزیسیون موافقت کردند تا در آن شرکت کنند و از سوی ناظرانی از اتحادیه اروپا رصد شده، افزوده است. دولت مادورو ناظران را دعوت کرد اما بعدا آنها را "جاسوس" خواند چون گزارشی اولیه را در نقد سیستم انتخاباتی ونزوئلا منتشر کردند.

 

این دادگاه هم مانند بسیاری از نهادهای دولتی ونزوئلا به مادورو وفادار است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید