امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۷

اپوزیسیون هندوراس اعلام پیروزی کرد؛ روی کار آمدن اولین رئیس‌جمهوری زن در این کشور

رهبر اپوزیسیون هندوراس، پیروزی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. با توجه به نتایج اولیه انتخابات که حاکی از پیشتازی قاطعانه وی است، حزب چپ‌گرای هندوراس پس از ۱۲ سال، مجددا به قدرت باز خواهد گشت.
اپوزیسیون هندوراس اعلام پیروزی کرد؛ روی کار آمدن اولین رئیس‌جمهوری زن در این کشور
سه شنبه | ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۲۱:۴۴ |
کد خبر : ۱۳۵۴۳ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، طبق نتایج شمارش تقریبا ۴۵ درصد آرا، سیومارا کاسترو، همسر مانوئل زلایا، رئیس جمهوری پیشین هندوراس که با کودتای ۲۰۱۹ از کار برکنار شد، با اختلافی ۲۰ درصدی از نصری عصفوره، شهردار فعلی پایتخت این کشور و نامزد اصلی "حزب ملی" حاکم، پیشتاز بوده و ۵۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده است؛ عصفوره موفق به کسب تنها ۳۴ درصد از آرا شده است.

کاسترو در یک سخنرانی کوتاه پیروزی، متعهد شد که یک دولت "آشتی" تشکیل دهد.

این انتخابات که اولین رئیس‌جمهوری زن هندوراس را روی کار می‌آورد، بر خلاف انتخابات سال ۲۰۱۷ این کشور که به دلیل اختلاف بر سر شمارش آرا، به آشوب کشیده شد، ظاهرا در کمال آرامش انجام شد.

انتخابات امسال، در زمینه‌ای از رسوایی‌های فساد و ناآرامی‌های مدنی در این کشور آمریکای مرکزی انجام شد، کشوری که از خشونت‌های مزمن گروه‌های تبهکاری و اقتصادی بیمار رنج می‌برد و شاهد تعداد بی‌سابقه‌ای از شهروندانش است که وطن خود را ترک می‌کنند.

کاسترو که خود را یک سوسیالیست دموکراتیک در کشوری می‌داند که در آن، زنان سهم بسیار اندکی از مناصب قدرت را در اختیار دارند، مبارزه با اختلاس را از وعده‌های انتخاباتی خود عنوان کرده بود.

او ممکن است روابط دیپلماتیک با پکن برقرار کند، موضوعی که واشنگتن را نگران می کند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید