امروز : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۲

آغاز رأی‌گیری زودهنگام در انتخابات نیوزیلند

رأی‌گیری پیش از موعد انتخابات نیوزیلند از روز جمعه آغاز شد و "جاسیندا آردرن"، نخست‌وزیر و رهبر حزب کارگر این کشور به دنبال موفقیتی که در مدیریت همه‌گیری کرونا و دیگر بحران‌ها کسب کرده، از دور دوم نخست‌وزیری خود مطمئن است.
آغاز رأی‌گیری زودهنگام در انتخابات نیوزیلند
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۲:۳۰ |
کد خبر : ۱۱۲۲۹ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از رویترز، رأی‌دهندگان می‌توانند با وجود حدود ۴۵۰ ایستگاه رأی‌گیری پیش از موعد که در سراسر نیوزیلند تأسیس شده، تا روز اصلی انتخابات که ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) است، نسبت به رأی‌دهی اقدام کنند.

کمیسیون انتخابات نیوزیلند اعلام کرد رأی‌گیری پیش از موعد، به طور پیوسته از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. این نوع رأی‌گیری، ۴۷ درصد کل آرا در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داد و این آمار در این دوره می‌تواند به ۶۰ درصد هم برسد.

آردرن در یک پیغام فیسبوکی اعلام کرد که اول وقت شنبه رأی داده است.

وی اظهار کرد: رأی‌گیری آغاز شده است! ما خیلی خوب و زود وارد شدیم، شما هم باید همین کار را بکنید. صفی نبود، فضای زیادی وجود داشت و رأی‌گیری سریع و آسان انجام شد.

عکسی که در صفحه فیسبوک او منتشر شده، آردرن و همراهش "کلارک گیفورد" را نشان می‌دهد که وارد مکان رأی‌دهی می‌شوند.

نیوزیلندی‌ها درباره دو موضوع دیگر هم رأی می‌دهند- قانونی کردن ماری‌جوانای تفریحی و اُتانازی- موضوعاتی که در این کشور دارای نظرات متفاوتی هستند.

حزب کارگر آردرن، که در یک ائتلاف با سبزها و حزب ملی‌گرای اول نیوزیلند حکومت می‌کند، در مبارزاتی با محوریت همه‌گیری کووید ۱۹، با حزب ملی محافظه‌کار این کشور روبه‌رو خواهد شد.

ظهور آردرن به عنوان محبوب‌ترین نخست‌وزیر نیوزیلند، که از پاسخ او به همه‌گیری کووید ۱۹  و بدون آسیب باقی گذاشتن این کشور ناشی شده، چشم‌انداز او در انتخابات را افزایش داده است.

آردرن ۴۰ ساله به خاطر پاسخش به حمله سال گذشته یک برتری‌طلب سفیدپوست به دو مسجد و فوران مرگ‌بار آتش‌فشان، از حمایت نیوزیلندی‌ها برخوردار شده و مورد تحسین جهانی قرار گرفته است.

در صورتی که رتبه‌بندی بالای نخست‌وزیر در نظرسنجی‌ها در نتایج انتخابات منعکس شود، حزب کارگر بدون نیاز به ائتلاف، حکومت می‌کند. اما یک نظرسنجی اخیر بیانگر آن است که آردرن ممکن است برای تشکیل دولت به یک شریک ائتلاف نیاز داشته باشد، چرا که رقیبش "جودیت کالینز"، رهبر حزب ملی در حال به دست آوردن مجدد حمایت‌ است.

نتایج اولیه انتخابات ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) اعلام خواهد شد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید