امروز : یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۰
مخالفت حزب ندای ایرانیان با طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری»

نمایندگان مجلس در تهیه طرح‌ها «جمهوریت» نظام را تضعیف نکنند

حزب ندای ایرانیان تاکید کرد: مسئله فرآیند انتخابات در ایران دارای ایرادات قابل‌ توجهی است که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد؛ با این حال طرح جدیدِ ضعیفِ نمایندگان مجلس کمکی به اصلاح این روند نخواهد داشت.
نمایندگان مجلس در تهیه طرح‌ها «جمهوریت» نظام را تضعیف نکنند
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۹:۵۳ |
کد خبر : ۱۱۰۴۱ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان به ریاست دبیر کل حزب و با حضور رئیس شورای مرکزی و اعضای شورای سیاست‌گذاری به صورت مجازی برگزار شد.

مرور اخبار مهم هفته گذشته و بحث و بررسی پیرامون « طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری » در مجلس و «گژراهه سیاست گذاری در ایران با موضوع آب، خاک و امنیت غذایی» از جمله موارد بررسی‌شده در جلسه شورای سیاست‌گذاری بود.

در ابتدای این جلسه «طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» مورد بررسی قرار گرفت. اعضای شورای سیاست‌گذاری تأکید کردند مساله فرایند انتخابات در ایران دارای ایرادات قابل‌ توجهی است که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد؛ با این حال طرح جدیدِ ضعیفِ نمایندگان  مجلس کمکی به اصلاح این روند نخواهد داشت. طرحی غیردقیق و کلی و با اشکالات فراوان که تنها محدودکننده آزادی و حقوق مردم است. تنها خروجی طرح های این‌چنینی تضعیف جایگاه ریاست جمهوری خواهد بود. نمایندگان مجلس در تهیه طرح‌های خود «جمهوریت» نظام را مدنظر داشته باشند و آن را تضعیف نکنند.

در این جلسه تأکید شد که جای تأسف دارد نمایندگانی که با شعار حل مشکلات  معیشتی مردم به مجلس راه پیدا کردند، با وجود مشکلات و بحران‌های متعدد اقتصادی و معیشتی در جامعه، در گام اول هدف خود را ایجاد محدودید برای سه قانون انتخابات شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری قرار داده‌اند! طرح‌هایی که با روح و اصول قانون اساسی در تضاد هستند.

اعضای شورای سیاست‌گذاری اعتقاد داشتند محورهای در نظرگرفته‌ شده در طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» حقوق مردم را محدودتر می کند و با چارچوب‌های دموکراسی و حقوق ملت سازگار نیست. متنی غیرحقوقی آکنده از مطالب ایدئولوژیک که بر مبنای تفسیرپذیری و سلیقه محوری تهیه‌ شده است و نگاه سلیقه ای در بررسی و نظارت را افزایش خواهد داد. از طرفی نظر احزاب در تدوین این طرح نادیده گرفته شده است. شایسته است مجلس در فرایند اصلاح قانون انتخابات، از نظرات مشورتی احزاب سیاسی بهره‌مند شود.

در ادامه این جلسه موضوع «کژراهه سیاست‌گذاری در ایران (آب، خاک و امنیت غذایی)» در دستور قرار گرفت که به دلیل نبود زمان کافی ادامه بحث به جلسات آینده موکول شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید