امروز : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۵

مراسم معارفه تولیت حوزه علمیه مروی برگزار شد

با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از اساتید حوزه، مراسم تودیع و معارفه تولیت حوزه علمیه مروی برگزار ش
مراسم معارفه تولیت حوزه علمیه مروی برگزار شد
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ - ۰۱:۰۶ |
کد خبر : ۲۳۲۸ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مراسم تودیع و معارفه تولیت حوزه علمیه مروی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، ‌ آیت‌الله علی اکبر رشاد و جمعی از مسئولان حوزه علمیه تهران، اساتید حوزه، طلاب و... در حوزه علمیه مروی برگزار شد.

در این مراسم، آیت‌الله احمد محسنی گرکانی تودیع و آیت‌الله محمدباقر تحریری به عنوان تولیت جدید حوزه علمیه مروی تهران معرفی شد.

مدرسه علمیه مروی تهران از اولین مدارس علوم دینی شیعه قرن سیزده و چهارده هجری قمری است. تاریخ بنا در کتیبه، سال ۱۲۳۱ هجری قمری را نشان می دهد.

مدرسه مروی بزرگ و کوچک، جمعاً به مساحت ۴۵۰۰ متر مربع به پلاک ۴۷۳۰ در منطقه ۱۲ شهر تهران واقع است.

مسجد و مدرسه خان مروی را محمدحسین خان ملقب به فخرالدوله، والی مرو در زمان سلطنت فتحعلی شاه بنا کرد، به همین دلیل این مدرسه را خان مروی نامیده‌اند.

اولین متولی مدرسه که در زمان خود خان مروی برای آنجا در نظر گرفته شده است میرزا مسیح مجتهد تهرانی است. در صفحه سی و چهار وقفنامه مروی این طور آمده است: «و تولیت مدرسه مروی و ما یتعلق بها و مسجدین و املاک و رقبات مرقومه را مفوض فرمودند به عالیجناب شرایع حقایق نساب، افادت و افاضت انتصاب، جامع الفروع و الاصول، حاوی المعقول و المنقول، میرزایی میرزا مسیح خلف مرحوم ملا بابایی استرآبادی اعلی الله درجتهما».

بعد از درگذشت آیت الله مهدوی کنی، مقام معظم رهبری در حکمی احمد محسنی گرکانی را به تولیت مدرسه مروی منصوب کردند.

در سال ۱۲۸۲ هجری قمری تولیت حوزه مروی به ملاعلی کنی واگذار شد. وی جهت تقویت علمی حوزه مروی و احترام به موقعیت علمی و جایگاه معنوی علماء دین و استفاده بهتر از توانایی‌های آنان، درصدد دعوت از اساتید به نام به منظور تدریس در حوزه مروی پرداخت. از جمله ابوالقاسم کلانتری که پس از واگذاری تولیت مدرسه به ملاعلی کنی، به تدریس در مدرسه مروی دعوت شد و به مدت ۷ سال در آن مدرسه به تدریس علم فقه و اصول مشغول بود.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید