امروز : سه شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۹
سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد :

۱۳۷ زن در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند

سخنگوی وزارت کشور، اظهار کرد: در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 1636 داوطلب به صورت نهایی ثبت‌نام کردند که از میان این تعداد و 1499 نفر آنها مرد هستند.
137 زن در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ - ۱۵:۵۰ |
کد خبر : ۱۰۷۹ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، سلمان سامانی ، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حدود 686 نفر ثبت‌نام کرده‌ بودند و در این دوره حدود 1000 نفر بر تعداد داوطلبان افزوده شده است، در پاسخ به سوالی در ارتباط با ثبت نام افراد فاقد شرایط در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، گفت: چندی پیش لایحه‌ای در ارتباط با تعیین شرایط کاندیداهای انتخابات ریاست جمهری تهیه و بعد از تصویب مجلس به شورای نگهبان ارسال شد ولی شورای نگهبان به آن ایراد قانون اساسی گرفت و استدلال کرد که شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در اصل 115 قانون اساسی مشخص شده و قانون‌گذار نمی‌تواند شرایط جدیدی را اضافه کند.

وی گفت: با توجه به این محدودیت ما تلاش کردیم قانونی که وجود دارد و شرایطی که در آن مشخص شده به صورت دقیق‌ تبیین شود و معیار و ضوابطی در ارتباط با ‌آن تعیین شود. این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد و دیدیم که در مهرماه سال گذشته مقام معظم رهبری ابلاغیه سیاست های کلان انتخابات را اعلام کردند. طبق بند 10 این ابلاغیه شورای نگهبان به استناد اصل 115 قانون اساسی باید در حوزه ارتقای شایسته گزینی معیارها و شاخص‌های این موضوع را مشخص کند. یعنی به طور مثال مشخص کند که منظور از رجل مذهبی و سیاسی و یا مدیر و مدبر بودن  برای کاندیداهای ریاست جمهوری چیست.

این مقام مسئول افزود: در واقع در حال حاضر شورای نگهبان به لحاظ قانونی تنها مرجعی است که می‌تواند این معیارها را اعلام کند.

وی همچنین با بیان اینکه در قانون مسایل مربوط به تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به طور دقیق و شفاف مشخص شده است، گفت: در روز شنبه جلسه کمیسیون تبلیغات نامزدهای انتخاباتی در وزارت کشور با حضور دادستان کل کشور، نماینده هیأت نظارت بر صداوسیما، نماینده رییس سازمان صداوسیما و آقای رحمانی  فضلی برگزار شد و در ارتباط با بحث ساماندهی استفاده نامزدهای انتخابات از امکانات دولتی بحث و گفت‌وگو شد.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید