امروز : یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۵۲

گزینه‌های پیش روی اردن با نزدیک شدن به موعد پایان فعالیت پارلمان

دوره هجدهمین پارلمان اردن ۲۷ سپتامبر آتی (ششم مهر) پایان می‌یابد و بحث و جدل‌های زیادی در این کشور درباره امکان برگزاری انتخابات در موعد مقرر و یا به تعویق انداختن آن به دلیل شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن برای این کشور وجود دارد.
گزینه‌های پیش روی اردن با نزدیک شدن به موعد پایان فعالیت پارلمان
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ - ۲۰:۲۴ |
کد خبر : ۱۰۶۶۱ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از عربی۲۱، جهاد المؤمنی، سخنگوی رسانه‌ای هیئت مستقل انتخابات اردن در سخنانی با اشاره به موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، تأکید کرد که برگزاری انتخابات و یا تمدید دوره پارلمان یک تصمیم مربوط به پادشاه است.

وی در این باره گفت: عبدالله دوم، پادشاه اردن برگزاری انتخابات را مشروط به وضعیت شیوع کرونا در کشور کرده است. انتخابات نیازمند یک محیط سالم و شرایط طبیعی است و من معتقدم که دولت به سمت برگزاری انتخاباتی نمی رود که نتیجه آن شیوع کرونا است.

در همین حال، صالح العرموطی، عضو پارلمان اردن گفت که برگزاری انتخابات در موعد مقرر غیرممکن است و پارلمان کنونی تا زمان برگزاری انتخابات به فعالیتش ادامه می دهد و یا دوره آن به مدت یک تا دو سال تمدید خواهد شد.

وی درباره امکان انحلال پارلمان تأکید کرد: منحل کردن پارلمان به نفع پادشاه نیست، چراکه برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده طبق قانون اساسی به دلیل انجام نشدن اقدامات مقدماتی آن، غیرممکن است.

العرموطی ادامه داد: شرایط سیاسی و طرح الحاق اسرائیل که به منزله اعلام جنگ با اردن است، ما را به سمت تداوم فعالیت پارلمان تا زمان انتخاب اعضای پارلمان جدید سوق می‌دهد.

در مقابل، ولید حسنی، کارشناس سیاسی ویژه مسائل پارلمانی سناریو انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات در ماه نوامبر آتی را ترجیح داد.

وی درباره سناریوی تداوم فعالیت پارلمان تا زمان برگزاری انتخابات به عربی۲۱ گفت، این سناریو نمی‌تواند اجرا شود؛ چراکه مخالف با اصل قانون اساسی است.

حسنی در ادامه سناریو تمدید یک تا دو ساله دوره پارلمان کنونی را نیز بعید دانست، چراکه به اعتقاد وی پارلمان کنونی اردن به هیچ وجه از هیچ حمایت مردمی برخوردار نیست.

طبق بند یک ماده ۶۸ قانون اساسی اردن، مدت یک دوره پارلمان چهار سال شمسی است که از تاریخ اعلام نتایج انتخابات در یک روزنامه رسمی آغاز می شود و پادشاه می‌تواند دوره فعالیت آن را بین یک تا دو سال تمدید کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید