امروز : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۷

کاتب: انتخابات هیات رئیسه موقت در آیین‌نامه مجلس حذف شده است

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت که در آیین نامه جدید برگزاری انتخابات هیات رئیسه موقت حذف شده و به جای آن بلافاصله منتخبان هیات رئیسه دائم را برای سال اول کاری مجلس تعیین می‌کنند.
کاتب: انتخابات هیات رئیسه موقت در آیین‌نامه مجلس حذف شده است
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۲۲:۰۲ |
کد خبر : ۱۰۳۹۶ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، غلامرضا کاتب با اشاره به آغاز کار مجلس یازدهم گفت: در ادوار گذشته بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس، هیات رئیسه سنی، انتخابات هیات رئیسه موقت را برگزار می‌کرد تا بعد از تایید دو سوم اعتبارنامه‌ها انتخابات هیات رئیسه دائم تشکیل شود.

وی افزود: معمولا کار هیات رئیسه موقت بیشتر از یک هفته به طول نمی‌انجامید و این تنها باعث اتلاف وقت مجلس می‌شد ما در اصلاح آیین نامه داخلی مجلس، هیات رئیسه موقت را حذف کردیم و به جای آن بلافاصله انتخابات هیات رئیسه دائم برگزار می‌شود، در همین زمان هم اعتبارنامه‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت.

کاتب اضافه کرد: با اصلاح آیین نامه دیگر لازم نیست اعتبارنامه نماینده تایید شود تا او بتواند کاندیدای عضویت در هیات رئیسه باشد؛ در صورت رد شدن اعتبارنامه‌ عضوی از هیات رئیسه، مجددا برای آن پست انتخابات برگزار می‌شود البته تجربه ثابت کرده اعتبارنامه اعضای هیات رئیسه تایید می‌شود لذا تایید یا رد اعتبارنامه‌ها تاثیری در کاندیدا شدن افراد در انتخابات هیات رئیسه ندارد.

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس یکی دیگر از تغییرات در آیین نامه جدید را عضویت منتخبان در کمیسیون‌ها براساس امتیازبندی عنوان و اظهار کرد: امتیاز افراد براساس شاخص هایی همچون سوابق نمایندگی، مدرک تحصیلی و سابقه مدیریت اجرایی تجمیع می شود و هر کسی با کسب امتیاز بیشتر می‌تواند به عضویت در کمیسیون مدنظرش درآید. با این کار جلوی  لابی گری افراد برای ورود به کمیسیون‌ها گرفته می‌شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید