امروز : جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۰

مردم بروندی در پای صندوق‌های رای

مردم بروندی امروز (چهارشنبه) در نخستین انتخابات رقابتی ریاست جمهوری از زمان جنگ داخلی ۱۹۹۳ شرکت می‌کنند.
مردم بروندی در پای صندوق‌های رای
چهارشنبه | ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۲۳:۲۵ |
کد خبر : ۱۰۳۶۶ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، این رای‌گیری با وجود خشونت‌های سیاسی و پاندمی کروناویروس برگزار می‌شود.

پیر انکرونزیزا، رئیس جمهوری بروندی که دولتش با اتهام نقض حقوق بشر روبروست، پس از ۱۵ سال کناره‌گیری می‌کند. کاندیدای حزب حاکم به رهبری وی یک ژنرال بازنشسته به نام "اوریسته انداییشیمیه" است و در مقابل وی رهبر حزب اپوزیسیون به نام "آگاتون رواسا" و پنج تن دیگر قرار دارند.

این انتخابات به معنای نخستین انتقال دموکراتیک پس از استقلال این کشور آفریقایی و انتقادهای بین‌المللی گسترده به انتخابات ۲۰۱۵ است، زمانیکه انکرونزیزا برای بار سوم به عنوان رئیس جمهوری بروندی انتخاب شد.

اپوزیسیون گفته بودند که انتخاب انکرونزیزا نقض توافق صلحی است که به پایان جنگ داخلی در این کشور منجر شد و آن انتخابات را بایکوت کردند.

انتخابات ۲۰۱۵ اعتراضات خشونت‌باری را به همراه داشت و باعث شد تا هزاران شهروند بروندی به تبعید فرستاده شوند. سازمان ملل در گزارش‌هایی به ارتکاب صدها قتل، شکنجه و تجاوز گروهی فعالان اپوزیسیون در بروندی اشاره کرد و اهداکنندگان نیز کمک‌های خود را از این کشور خارج کردند؛ بروندی این اتهامات را رد کرد.

رقیب کاندیدای حزب حاکم نیز که مانند انکرونزیزا از رهبران سابق شورشی بوده، نسبت به تقلب احتمالی در انتخابات هشدار داده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید