امروز : یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۸

واقعا علی لاریجانی‌ به دانشگاه برمی‌گردد؟

سابقه اسلاف لاریجانی نشان می‌دهد، هر کسی که به کرسی ریاست مجلس تکیه می‌زند، سودای پاستور دارد.
واقعا علی لاریجانی‌ به دانشگاه برمی‌گردد؟
چهارشنبه | ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۰۰:۳۹ |
کد خبر : ۱۰۳۵۵ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، عصر ایران نوشت:‌ «سرنوشت علی لاریجانی بعد از پایان مجلس دهم چه خواهد شد؟ بعد از ۱۲ سال ریاست و شکسستن رکورد هاشمی رفسنجانی. علی ِ لاریجانی‌ها تنها رییس مجلس در تاریخ جمهوری اسلامی است که سه دوره پیاپی به صندلی سبز ریاست پارلمان تکیه زده و از این جهت رکورددار است و به نظر نمی‌رسد حالاحالاها کسی بتواند جای او را بگیرد.

لاریجانی در واکنش به این سوال که «بعد از مجلس به کجا خواهید رفت؟» با لحنی آمیخته به طنز و جدی گفته است: «کجا برویم خوب است؟ خانه اصلی ما دانشگاه است. حضور من در صداوسیما، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مجلس بنا بر وظیفه‌ام و خدمت به کشور و نظام بود.»

آیا می‌شود باور کرد او به دانشگاه بازمی‌گردد؟ سابقه روسای مجلس در ایران نشان می‌دهد که نه! تمام روسای پارلمان قبل از لاریجانی سودای ریاست جمهوری به سر داشتند. بگذارید با هم مرور کوچکی انجام بدهیم.

هاشمی رفسنجانی دو دوره و نیم رییس مجلس بود. با رحلت امام خمینی (ره) و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای که در آن روزها رییس‌جمهوری ایران بودند، هاشمی رخت ریاست مجلس سوم را از تن به درآورد و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد و توانست با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۲۸ رأی به ریاست جمهوری برسد.

هاشمی تنها رییسی مجلسی بود که موفق شد به ریاست‌جمهوری برسد. ناطق نوری، مهدی کروبی و حداد عادل در مقاطع مختلف عزم رسیدن به پاستور را داشتند اما رقابت را به رقبای خود واگذار کردند. ناطق نوری که تقریبا در سال ۷۶ خود را فاتح میدان انتخابات می‌دانست، رقابت را به سیدمحمد خاتمی واگذار کرد و تنها ۷ میلیون را آورد و رقیب اصلاح‌طلبش ۲۰ میلیون رای به دست آورد.

مهدی کروبی در سال‌های ۸۴ و ۸۸ وارد کارزار انتخاب شد و نتوانست راهی پاستور شود. او در هر دو دوره به نتایج انتخابات اعتراض داشت. ماجرای خوابیدن و بیدار شدنش در شب انتخابات ۸۴ و تغییر نتایج تبدیل به یک ضرب‌المثل سیاسی شد.

حداد عادل هم در سال ۹۲ لباس نامزدی انتخابات را به تن کرد و بعد از دیدن نظرسنجی‌ها و میزان پایین رای‌اش به نفع دیگر نامزدها انصراف داد.

سابقه اسلاف لاریجانی نشان می‌دهد، هر کس که به کرسی ریاست مجلس تکیه می‌زند سودای پاستور دارد. البته لاریجانی یک بار در سال ۸۴ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد و تنها یک میلیون و ۷۰۰ هزار رای آورد و شاید همین تجربه باعث شود او دیگر وارد این کارزار نشود.

حضور لاریجانی در مجلس بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری شاید بیانگر یک تغییر بزرگ در روش روسای مجلس در ایران بود و آن هم این که این بار بازندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری راهی بهارستان می‌شوند. در مجلس یازدهم هم می‌بینم که بازنده بزرگ انتخابات‌های سال ۸۴، ۹۲ و ۹۶ یعنی محمدباقر قالیباف سودای ریاست مجلس دارد.

باید دید لاریجانی مثل ناطق نوری که حاشیه‌نشین سیاست شده است، عمل می‌کند یا مثل هاشمی رفسنجانی که تمام عمر سیاسی خود بعد از انقلاب را در حال رقابت با رقبای خود عمل می‌کند. آن چه مشخص است به زودی تکلیف آینده سیاسی لاریجانی به عنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران سیاسی دو دهه اخیر ایران مشخص خواهد شد.

انتهای پیام

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید