امروز : یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۶

بازاندیشی و ترسیم چشم انداز واقعی برای کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس یازدهم

منتخب ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس یازدهم گفت: در مجلس یازدهم تمام استعداد، توان و تجربه خویش را برای افزایش توان و قدرت کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس به کار خواهم بست.
بازاندیشی و ترسیم چشم انداز واقعی برای کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس یازدهم
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ - ۲۳:۳۳ |
کد خبر : ۱۰۳۳۴ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، علی حدادی، گفت: با بررسی دقیق ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش روی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی و با عنایت به تجاربی که در طی سالیان فعالیت در حوزه‌های وزارت کشور و سایر حوزه‌ها کسب کرده‌ام، به این نتیجه رسیده‌ام که در شرایط فعلی، برداشت خود را با دیگران به اشتراک بگذارم تا فضایی برای ایفای نقش بهتر این کمیسیون در مجلس آینده فراهم شود.

حدادی افزود: معمولاً در افکار عمومی و برخی محافل این تصور غالب وجود دارد که کمیسیون امور داخلی و شوراها فقط محدود به حیطه وظایف و اختیارات وزارت کشور و انتخابات است.

وی ادامه داد: هر چند با بررسی وظایف این کمیسیون، بیشتر وظایف آن مربوط به وزارت کشور است اما ذکر این نکته لازم است که وزارت کشور، یکی از مهم ترین وزارتخانه‌های کشور بوده و گستردگی وظایف آن و پوشش مسائل به حدی است که  در مقام مقایسه، دو برابر برخی وزارتخانه‌ها است و این موضوع، اهمیت کمیسیون امور داخلی و شوراها را نشان می‌دهد.

حدادی اظهار کرد: در برخی مواقع، وظیفه عمده کمیسیون را با فرایند انتخابات به ویژه با انتخابات شوراها سنجش می‌کنند. هر چند این موضوع اهمیت زیادی دارد اما چارچوب اختیارات کمیسیون  فقط محدود به این موضوعات نیست.

منتخب مجلس یازدهم تصریح کرد: بررسی ماهیت و وظیفه ذاتی کمیسیون امور داخلی و شوراها، بیانگر این نکته مهم است که وظایف آن فراتر از انتخابات و یا وظایف وزارت کشور است و بایستی حوزه‌های مغفول و حوزه‌های دیگر مشمول، شناسایی و به وظیفه قانونگذاری و نظارتی کمیسیون افزوده شود. موضوعاتی مثل آینده بخش‌های سیاسی، احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، امنیت داخلی، حکمرانی و سایر موضوعاتی که به نحوی مرتبط با امور داخلی کشور است می­توانند در این کمیسیون مورد بحث و بررسی و نظارت قرار گیرند. همچنین بایستی یک نگاه آینده نگرانه به حوزه اختیارات این کمیسیون داشت و با توجه به شرایط سخت کشور و مشکلات ناشی از بحران همه گیر کرونا و سایر بحران‌های مشابه، وظیفه این کمیسیون را تخصصی و کارآمد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به مسائل فوق الذکر، انشالله در مجلس یازدهم فرصتی فراهم خواهد شد تا تمام استعداد، توان و تجربه خویش را خالصانه در راستای ایفای وظیفه خطیر نمایندگی و مطالبه هوشمندانه و مؤثر خواسته‌ها و نیازهای اصلی مردم و نظام به کار گیرم و با برقراری ارتباط و تعامل فعال و موثر با همکاران محترم و هم افزایی و بهره مندی از همه ظرفیت­های موجود در مجلس و مشورت‌های تخصصی و با ظرفیت سازی و بستر سازی و بازاندیشی و بازنگری در حدود و ثغور واقعی وظایف این کمیسیون، تدارک بخشی و اولویت بندی مسائل و مشکلات مبتلابه عرصه سیاست داخلی کشور در این شرایط سخت، ضمن افزایش توان و قدرت کمیسیون، آن را تبدیل به یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس کرده و قسمتی از مشکلات مردم، نظام و کشور را حل کرد.

حدادی تأکید کرد: البته قویاً معتقدم ماهیت و ذات این کمیسیون هم به گونه­ای است که نیازمند اقدام و خرد جمعی و تصمیم گیری و تصمیم سازی جمعی همه اعضای کمیسیون و رصد مسائل با ذهن‌های قوی است.

وی در پایان گفت: در صورت تحقق چنین امری، کمیسیون امور داخلی و شوراها، به افزایش کارایی و تاثیرگذاری مجلس و در رأس امور واقع شدن آن در مسائل واقعی، کمک قابل توجهی خواهد کرد. انشاءالله.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید