امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰

معرفی ۳ کاندیدای ریاست جمهوری تایوان

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی شنبه آتی در تایوان سه کاندیدای اصلی برای پست ریاست جمهوری دارد که از جمله آنها می‌توان به رئیس جمهوری کنونی این کشور اشاره کرد.
معرفی ۳ کاندیدای ریاست جمهوری تایوان
شنبه | ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۱۲:۵۶ |
کد خبر : ۹۴۵۵ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تایوان "تسای اینگ ون"، "هان کو یو" و "جیمز سونگ" هستند.

تسای اینگ ون ۶۳ ساله، نخستین رئیس جمهوری زن در تایوان است که در ۲۰۱۶ و در پی اعتراضات گسترده به یک بسته پیشنهادی تجاری با چین گوی رقابت را از مایینگ جئو، رئیس جمهوری از حزب حامی چین یعنی "کومینتانگ" ربود.

تسای اینگ ون دانش آموخته حقوق از عالی‌ترین دانشگاه تایوان است. وی سپس به دانشکده اقتصاد لندن رفت و در آنجا دکتری خود را در حقوق تجارت گرفت.

پس از آن وی بخشی از تیم مذاکره کننده تایوان در سازمان تجارت جهانی شد و بعد به شورای امور رسیدگی به سیاستگذاری چین پیوست و چهار سال یعنی از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ در این شورا بود.

تسای اینگ ون در ۲۰۰۴ به حزب مترقی دموکراتیک پیوست که حامی استقلال تایوان است و بعد برای مدتی کوتاه یعنی ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ نخست وزیر این کشور شد.

رئیس جمهوری کنونی تایوان که حامی و عاشق حیوانات است در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار برای سمت ریاست جمهوری تایوان کاندید شد اما میدان را به مایینگ جئو باخت.

تسای اینگ ون از زمان روی کار آمدنش به صورت مداوم تحت فشار از سوی چین است چرا که پکن نگران است وی تایوان را به سمت استقلال رسمی سوق دهد. اما این زن می‌گوید که تایوان مدت‌هاست که یک کشور مستقل است و وعده داده که از دموکراسی و آزادی‌ها در تایوان دفاع می‌کند.

تسای اینگ ون گفته، رای به وی، رای برای جلوگیری از تبدیل شدن تایوان به یک هنگ‌کنگ دیگر و اجبار برای پذیرش یک اتحاد با چین بر اساس اولویت "یک کشور، دو سیستم" است. تسای همچنین گفته که تایوان با تهدید مرگ و زندگی برای موجودیتش و روش دموکراتیک روبروست.

نفر دوم کاندیدای ریاست جمهوری تایوان هان کو یو، ۶۲ ساله و شهردار شهر کائوسیونگ در جنوب تایوان و از حزب کومینتانگ است.

وی به آکادمی نظامی ملحق شد و سپس در دانشگاه سوچو تایپه ادبیات انگلیسی خواند. در ۱۹۹۲، در انتخابات پارلمانی پیروز شد اما بعدا از عرصه سیاست خارج شد و در ۲۰۱۷ برای رهبری حزب کومینتانگ کاندید شد که شکست خورد.

هان کو یو با حضور قوی در عرصه رسانه‌های اجتماعی موفق شد تا به عنوان شهردار این شهر جنوبی تایوان پیروز شود و وعده داد تا اقتصاد را در این شهر رونق بخشد و وعده‌های انتخاباتی ریاست جمهوری وی نیز احیای روابط با چین با وجود رد "یک کشور، دو سیستم" است و گفته که از تصویب قانون مهاجرتی نیز حمایت می‌کند که به معترضانی که از هنگ کنگ به سمت تایوان می‌گریزند، کمک می‌کند.

کاندیدای سوم انتخابات ریاست جمهوری تایوان جیمز سونگ ۷۷ ساله و سیاستمدار ارشد و سابق حزب کومینتانگ است که اکنون رهبری حزب کوچک "نخست مردم" را دارد.

این پنجمین باری است که وی برای سمت ریاست جمهوری یا معاون رئیس جمهوری تایوان اقدام می‌کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید