امروز : پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۳

اسپانیا در آستانه چهارمین انتخابات ظرف چهار سال

پس از آنکه احزاب سیاسی اسپانیا در پی انتخابات بی‌نتیجه ۲۸ آوریل به توافق برای تشکیل دولت نرسیدند، مادرید به برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی در مدت چهار سال نزدیک‌تر شده است.
اسپانیا در آستانه چهارمین انتخابات ظرف چهار سال
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۱۳:۱۶ |
کد خبر : ۸۵۹۴ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه ال پائیس، رهبران سیاسی اسپانیا در دو روز گذشته با پادشاه فیلیپه ششم که عصر سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد نامزد دیگری را برای رای‌گیری نخست‌وزیری معرفی نمی‌کند، دیدار کرده‌اند.

با وجود ماه‌ها مذاکرات، هیچ توافقی میان حزب سوسیالیست و شریک بالقوه آن از جناح چپگرا موسوم به یونیداس پودموس حاصل نشد؛ بیشتر کرسی‌های انتخابات آوریل به سوسیالیست‌ها رسید اما این حزب از کسب اکثریت بازماند. پدرو سانچز، نخست‌وزیر موقت اسپانیا هم نتوانست به توافقی با دو حزب بزرگ دیگر موسوم به حزب محافظه‌کار مردمی و حزب راست میانه شهروندان (سیودادانوس) دست یابد.

پس از طی شدن فرایند قانونی، پادشاه اسپانیا با رهبران احزاب دیداری داشت تا مشخص شود حمایت از سانچز برای نخست‌وزیری کفایت می‌کند یا خیر. در نهایت فیلیپه ششم با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد، نامزدی معرفی نخواهد کرد. در این بیانیه آمده است: پادشاه به این نتیجه رسید که هیچ نامزدی نیست که از قانونگذاران رای مثبت کافی دریافت کند.  

در حالی که هیچ تحول دقیقه نودی بعید نیست، پارلمان به زودی منحل خواهد شد و تکرار انتخابات پارلمانی برای ۱۰ نوامبر اعلام شده است. هر نوع تلاش برای تشکیل دولت هنوز محتمل است و تا نیمه شب ۲۳ سپتامبر امکان رای‌گیری وجود دارد. این بدین معناست که ممکن است پادشاه اسپانیا نامزدی از احزاب سیاسی را برای پست نخست‌وزیری معرفی کند اما این کار احتمالا بین چهارشنبه و پنج‌شنبه صورت می‌گیرد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید