امروز : دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۵

نخست وزیر یونان شکست در انتخابات پارلمانی را پذیرفت

نخست وزیر یونان شکست در مقابل حزب محافظه‌کار اپوزیسیون را در انتخابات پارلمانی پذیرفت.
نخست وزیر یونان شکست در انتخابات پارلمانی را پذیرفت
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۵:۲۲ |
کد خبر : ۸۰۵۳ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در سخنرانی خود در آتن اظهار کرد: شهروندان انتخاب خود را کرده‌اند. ما کاملاً به آرای مردمی احترام می‌گذاریم.

سیپراس در این سخنرانی افزود، برای تبریک پیروزی به کریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب اپوزیسیون، با او تماس تلفنی گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که بیش از نیمی از صندوق‌های رأی شمارش شدند، حزب "دموکراسی جدید" میتسوتاکیس با کسب ۳۹.۷ درصد از آرا در برابر حزب "سیریزا" به رهبری سیپراس که ۳۱.۵ درصد از آرا را به دست آورده، به پیروزی رسیده است.

این میزان از آرا اکثریت قاطع پارلمان را در اختیار حزب دموکراسی جدید قرار می‌دهد زیرا بر اساس قوانین انتخاباتی یونان حزب پیروز ۵۰ کرسی اضافه دریافت خواهد کرد.

میتسوتاکیس نیز در آتن به هواداران خود گفت، این انتخابات حکمی برای تغییر، در اختیار او گذاشته است.

او در جمع حامیانش گفت: این کشور بار دیگر با افتخار سر بلند خواهد کرد و من رئیس جمهوری برای همه خواهم بود؛ زیرا یونانی‌ها برای تفرقه داشتن تعدادشان اندک است.

بر سر سیریزا چه آمد؟

الکسیس سیپراس، نخست وزیر فعلی یونان و رهبر سیریزا در سال ۲۰۱۵ با نتیجه‌ای قاطع برنده انتخابات شد. در آن سال سیپراس با شعار مخالفت با ریاضت اقتصادی که اقتصاد یونان را سال‌ها زیر فشار گذاشته بود توانسته بود حزب دموکراسی نو را شکست دهد.

به گزارش بی.بی.سی اما چند ماه بعد مجبور شرایط بسیار دشواری که بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا پیش رویش گذاشته بودند بپذیرد تا بتواند وام بگیرد و بازپرداخت وامهایش را به تاخیر بیندازد در حالی که در همه‌پرسی عمومی مردم با این کار مخالفت کرده‌بودند. سیپراس که با مخالفت اعضای حزب خودش و پیوستن آنها به احزاب دیگر روبرو بود مجبور شده اعلام انتخابات زودرس کند که آن را هم با اکثریت قابل توجهی برد.

حدود دو ماه پیش سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا شکست خورد و سیپراس به ناچار انتخابات زودرس اعلام کرد اما با افزایش بیکاری و وخیم شدن وضعیت اقتصادی یونان محبوبیت سیریزا رو به کاهش رفته بود و رقیب او میتسوتاکیس هم به کارنامه اقتصادی سیپراس حمله کرد و بهبود وضع اقتصاد را بیش از اندازه کُند خواند. حزب دموکراسی نو در این انتخابات به رای جوانان ۱۸ تا ۲۴ که بیکاری در میانشان بسیار زیاد است حساب می‌کرد.

او همچنین به تایید یونان برای تغییر نام مقدونیه به مقدونیه شمالی حمله می‌کرد.

حزب دومکراسی جدید وعده داده که مالیات را کاهش دهد و خدمات عمومی را خصوصی کند در حالی که یونان هنوز از فروپاشی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ کمر راست نکرده است.

پس از آن بحران، یونان مجبور شد به یک رشته برنامه دریافت وام برای جلوگیری از ورشکستگی و تعویق بازپرداخت بدهی تن بدهد و فقط سال گذشته بود که گفته شد اقتصاد این کشور از وضعیت بحرانی "خارج" شده و رشد اقتصادی برگشته است.

کریاکوس میتسوتاکیس رهبر حزب دموکراسی جدید از یکی از قدیمی‌ترین خانواده‌های سیاسی یونان است، پدرش کنستانتینوس نخست‌وزیر بوده و خواهرش دورا باکویانیس در زمان المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ شهردار آتن بود و بعد وزیر خارجه شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید