امروز : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۸

"محمد ولد الغزوانی" رسما رئیس جمهوری موریتانی اعلام شد

کمیته مرکزی انتخابات موریتانی امروز (دوشنبه) پیروزی محمد ولد الغزوانی، وزیر دفاع سابق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.
"محمد ولد الغزوانی" رسما رئیس جمهوری موریتانی اعلام شد
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۲:۲۲ |
کد خبر : ۷۹۳۱ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کمیته مستقل انتخابات موریتانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: الغزوانی با کسب ۵۲ درصد از کل آرا به عنوان رئیس‌ جمهوری این کشور انتخاب شد.

ولد بلال، رئیس این کمیته در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: انتخاباتی که روز شنبه برگزار شد به منزله پیروزی برای مردم موریتانی و موفقیتی در راه تقویت دموکراسی در کشور بود. کمیته انتخابات شفافی را برگزار کرد و درها به روی اولین تعامل مسالمت‌آمیز بر سر قدرت در تاریخ موریتانی گشوده شدند.

ولد بلال در ادامه تاکید کرد: میزان مشارکت در این انتخابات ۶۲.۶۶ درصد بالغ بر ۱.۵ میلیون رای‌دهنده بوده است.

چهار تن از کاندیداهای مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری موریتانی یعنی بیرام ولد اعبید، سیدی محمد ولد بوبکر، محمد ولد مولود و کان حامدینو روز یکشنبه پیش از اعلام نتایج نهایی، مخالفت خود را با نتایج اولیه انتخابات که حاکی از پیروزی الغزوانی بود، اعلام کردند.

آنها تاکید کردند: ما این نتایج را که خواسته‌های مردم موریتانی برای ایجاد تغییرات انعکاس نمی‌دهد، رد می‌کنیم.

در پی اعلام نتایج انتخابات در موریتانی یگان‌هایی از پلیس ضد شورش و نیروهای واکنش سریع به دلیل آشوب‌ها و برخی اقدامات خرابکارانه در مناطق مختلف نواکشوت پایتخت موریتانی مستقر شدند.

یک منبع امنیتی اعلام کرد: احمد ولد عبدالله، وزیر کشور موریتانی کاندیداهای مخالفان را برای شرکت در نشستی در دفتر این وزارتخانه دعوت کرد.

برخی منابع گفتند، قرار است در این نشست از کاندیداهای یاد شده درخواست شود طرفداران خود را به آرامش دعوت کنند.

پس از آنکه تظاهرکنندگان در پایتخت موریتانی خودروها و لاستیک‌های آنها را در برخی خیابان‌ها به آتش کشیده و اعتراض خود را نسبت به پیروزی الغزوانی، نامزد مورد حمایت حزب حاکم اعلام کردند، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها وارد عمل شدند.

در برخی محله‌های نواکشوت درگیری‌ها و تنش‌هایی میان معترضان و نیروهای امنیتی شکل گرفت و نیروهای پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آنها استفاده کردند.

همزمان اینترنت نیز در پایتخت موریتانی قطع شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید